PLEASE HELP ME WITH THE BOTTOM TWO OMG
Answer:
Standard Deviation, σ: 8.9580641647762
Step-by-step explanation:
i used a calc for the first one
Find P(A') given that P(A) = 0.05
Answer:
0.95
Step-by-step explanation:
P(A') = 1 - P(A) = 1 - 0.05 = 0.95
What is the measure of angle z in this figure?
Enter your answer in the box.
z =
°
Answer:
z = 137°
Step-by-step explanation:
[tex]z^{o} =(180-43)^{o} =137^{o}[/tex]
Hope this helps
What is the sum of the complex numbers 2 + 4i,and 3 − 7i, where i=-1
Answer:
5 - 3i.
Step-by-step explanation:
2 + 4i + 3 - 7i Bring like terms together:
= 2 + 3 + 4i - 71
= 5 - 3i.
Answer:
5 - 3i
Step-by-step explanation:
Real numbers are a subset of the complex numbers. Therefore it would only make sense that the complex numbers follow the same rule of additivity and multiplication as real numbers do:
[tex](2+4i)+(3-7i)=2+3+4i-7i=5-3i[/tex]
When m = 2 and p = one-fourth, j = 32. if j varies directly with m and inversely with p, what is the constant of variation? 4 16 64 256
Answer:
the constant of the variation is 4
Answer:
a. 4
Step-by-step explanation:
did it
Question 9 need help with
Write an equation of the line with a slope of 0 and y -intercept of 5 .
y =
Answer:
y = 5
Step-by-step explanation:
The equation for a line is y = mx + b, with m representing slope and b representing y-intercept.
This yields an equation y = 0x + 5, or just y = 5 when simplifying.
I need help on 12&14 please!! Even if you can only answer one
Answer:
Question 12
Luisa's annual contributions:
Group Med = 25% of $12,98825% of $12,988
= 0.25 × $12,988
= $3,247
(a) Total annual contribution:
= Group Med + Dental + Vision
= $3,247 + $980 + $324
= $4,551
(b) Bi weekly deduction:
= $4,551 ÷ 365 × 14
= $174.56
OR
= $4,551 ÷ 52 × 2
= $175.04
**It depends how you calculate biweekly - if you divide the annual amount by 365 days then multiply by 14, OR if you divide the annual amount by 52 weeks then multiply by 2**
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 13
Boris' annual contributions:
HMO = 10% of $8,190HOM - 10% of $8,190:
= 0.1 × $8,190
= $819
Dental - 50% of $662:
= 0.5 × $662
= $331
Vision - 50% of $288:
= 0.5 × $288
= $144
Total annual contribution:
= HMO + Dental + Vision
= $819 + $331 + $144
= $1,294
Weekly deduction:
= $1,294 ÷ 365 × 7
= $24.82
OR
= $1,294 ÷ 52
= $24.88
**It depends how you calculate weekly - if you divide the annual amount by 365 days then multiply by 7, OR if you divide the annual amount by 52 weeks**
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 14
Annual contributions:
PPO = $12,640Dental = $866Vision = $444Total annual contribution:
= $12,640 + $866 + $444
= $13,950
Quarterly payments:
= $13,950 ÷ 4
= $3,487.50
Please help me with this. I'm not that smart
Answer:
1.fireworks conjunction
2.michelle disjunction
3. Watch conditional
Step-by-step explanation:
Michelle orders soup, or she orders salad; an example of disjunction combining 2 sentences with the word or.
The fireworks were loud and colorful; An example of conjunction which combines two statements with the word And
If the watch is broken, then it it showing the wrong time; An example of a statement with if then scenario.
Write the standard form equation of each circle.
Center: (-11, -8) Radius: 4
Center: (-6, -15) Radius: square root of 5
Answer:
(x+11)^2 + (y+8)^2 = 4^2/16
(x+6)^2 + (y+15)^2 = 5
Step-by-step explanation:
the standard equation of a circle is
(x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2 where (h,k) is the center and r is the radius
in the first equation -11 is h and -8 is k
so (x+11)^2 because when you subtract a negative the double negative creates a positive and that’s the same for (y+8)^2
so (x+11)^2 + (y+8)^2 = 4^2 or 16
in the second equations -6 is h and -15 is k
and the double negative is also effective in this equation so (x+6)^2 and (y+15)^2 therefore, (x+6)^2 + (y+15)^2 = 5 (the square root of 5 squared is just 5)
hope this helps :)
A second function h is defined by h(x) = -3x + 8,
Select the correct phrase in the drop-down menus below to complete the sentence.
The second function is a linear function
The second function has a slope of -3 and a y-intercept of 8
How to interpret the function?The function is given as:
h(x) = -3x + 8
The above function is a linear function.
A linear function is represented as:
y = mx + b
Where:
m represents the slope and b represents the y-intercept
By comparison, we have:
m = -3 and b = 8
Hence, the second function has a slope of -3 and a y-intercept of 8
Read more about linear functions at:
https://brainly.com/question/14323743
arc GT = 18 degrees, arc TA =32 degrees, arc NA =112 degrees, arc IN = 74 degrees. find measure of angle GET
Answer:
Step-by-step explanation:
The segments are tangents to the circle. Find the perimeter of JLNQ.
Answer: 28
Step-by-step explanation:
What is the area of the polygon?
Answer:
The answer is 34 m^2
Step-by-step explanation:
Well, we can divide the Polygon into pieces and solve the area for each piece.
There will be a rectangle and a trapezoid.
Area of Rectangle: Area = Length * Width
Area = Length * Width
Area = 6 m * 3 m = 18 m^2
Area of a Trapezoid: Area = [tex]\frac{h*(b1+b2)}{2}[/tex]
[tex]A=\frac{h*(b1+b2)}{2}\\A=\frac{4*(6+2)}{2}\\A=\frac{4*8}{2} \\A=\frac{32}{2} \\A=16 m^2[/tex]
Total Area = 16 m^2 + 18 m^2 = 34 m^2
???help????????imfailing
Answer:
Hi nice girl follow me I love you
solve for x x + 21 = -2x
Answer
-7
Step-by-step explanation:
x + 21 = -2 x
-x -x
21 = -3 x
--- -----
-3 -3
-7 = x
Kim bought 2 dozen chairs for a party. She placed them in 8 groups. How many chairs were in each group?
Answer: 3
Step-by-step explanation: 2 dozens is 24.
Divide 24 by 8 =3
which function is graphed?
Answer:
The answer is C
Step-by-step explanation:
the left graph end in x<2 and the right one in x≥2
Please help it’s algebra polynomials. 10 points
Answer:
(x+2)(7x+2)
Step-by-step explanation:
[tex]7x^{2} +16x+4\\\\7x^{2} +2x+14x+4\\\\\\x(7x+2)+2(7x+2)\\\\\\(x+2)(7x+2)[/tex]
place a check mark in the box next to each set of lengths that could be the sides of a triangle. Select all that apply
Answer:
This question has no content for me to answer, Iwant the points so I will be taking them anyway Thankyou. Also may I please have brainliest on the only 2 questions you asked.
Step-by-step explanation:
the answer is C. triangle
Answer:
in future please attach photo of question aswell :]
Step-by-step explanation:
unfortunately you haven't provided the neccasary context to answer. with no idea what the boxes might be or what the triangles look like i cannot give an educated response.
I need this answered please
Answer:
The correct answer is 250/3phi m3
Look into the picture
Step-by-step explanation:
PLEASE MARK ME BRAINLIEST IF MY ANSWER IS CORRECT PLEASEdetermine whether each of the following sequences are arithmetic, geometric or neither. If arithmetic, state the common difference. If geometric, state the common ratio. -29, -34, -39, -44, -49, ...
Is this: common difference =5?
arithmetic?
[tex]\qquad\qquad\huge\underline{{\sf Answer}}[/tex]
[tex] \textbf{Let's see if the sequence is Arithmetic :} [/tex]
[tex] \textsf{If the difference between successive terms is } [/tex] [tex] \textsf{equal then, the terms are in AP} [/tex]
[tex] \textsf{-34 - (-29) = -5 } [/tex][tex] \textsf{-39 - (-34) = -5 } [/tex][tex] \textsf{Since the common difference is same, } [/tex] [tex] \textsf{we can infer that it's an Arithmetic progression} [/tex] [tex] \textsf{with common difference of -5} [/tex]
Sequence: -29, -34, -39, -44, -49, ...
First we need to identify the terms:
1st term = -292nd term = -343rd term = -394th term = -445th term = -49If the sequence is arithmetic, [tex]\boxed{\sf \bold{second \ term = \dfrac{first \ term+third \ term}{2} }}[/tex]
If the sequence is geometric, [tex]\boxed{\sf \bold{second \ term = \sqrt{first \ term \ x \ third \ term} }}[/tex]
=======================================
Check for arithmetic
[tex]\rightarrow \sf -34 = \sf \dfrac{-29 +(-39)}{2}[/tex]
[tex]\rightarrow \sf -34 = \sf \dfrac{-68}{2}[/tex]
[tex]\rightarrow \sf -34 = -34[/tex] [Hence it's arithmetic series]
To find common difference. we have to think of how to go to next term.
first term: -29
to go the second term, subtract by -5
-29 -5 = -34, second term
-34 - 5 = -39, third term
Hence, common difference: -5
Solutions:
Arithmetic Sequence
Common Difference: -5
Isabella notices that when she doesn't study for a test, on average she makes a 45. Isabella also realizes that for every hour
she studies, on average she scores an additional 7 points. Which of the following represents G, her average test score when
she studies for h hours?
OA 7+45h=G
OB. 7-45h= G
OC 45 - 7h=G
OD. 45 + 7h= G
Which net represents this solid figure?
Please help, so that I'll get a 100%
The number 56 represents the number of
Answer:
56 is: The sum of the first six triangular numbers (making it a tetrahedral number). The number of ways to choose 3 out of 8 objects or 5 out of 8 objects, if order does not matter. The sum of six consecutive primes (3 + 5 + 7 + 11 + 13 + 17)
Step-by-step explanation:
hope this helps:) mark me brainliest if you want !!
on eduardo workbench are the following paint cans.
3 cans of red paint
5 cans of blue paint
8 cans of green paint
4 cans of yellow
eduardo will randomly choose one can of paint. what is the probability that he will choose a can of red paint or can of blue paint.
Answer:
likely to chose blue and unlikely to chose red
Step-by-step explanation:
Answer:
8/20
Step-by-step explanation:
P(R)orP(B)=P(R)+P(B)
=3/20+5/20
=8/20
Can you answer these for me?
Answer:
27, 5, 2
Step-by-step explanation:
This is really simple lol.
a. Simple Math terms
43 subtracted by 16 equals 27.
Let's do 46-16 which equals 30.
Subtract 3 from 30.
43-16=27.
a. Mathematical
43-16 = . . .
13 - 6 = 7
Subtract the 1 from 4.
3 - 1 = 2
43-16=27.
b. Simple Math terms
67-14=53
7-4 = 3
6-1=5
c. Simple Math terms
6-4=2
17) What happens to a vertical line if you rotate it 90 degrees clockwise?
A) The image is a ray that points to the left
B) The image line is 90 times as long
C) The image is a vertical line
D) The image is a horizontal line
Answer:
d
Step-by-step explanation:
rotating vertical 90degrees will be horsontal and vice versa
Please help!!
Find the measure of the arc or angle indicated.
A. 60°
B. 90°
C. 30°
Answer: A
Step-by-step explanation:
Thell me the answer 5x=25 what is x
Answer:
5x=25
25/5=5
Therefor x =5
Step-by-step explanation:
Answer:
x=5
Step-by-step explanation:
5x=25
Divide the 5 on both sides.
and you're left with x=5.