Answer:
4 p.m.Step-by-step explanation:
We know that a day contains 24 hours in total.
The time already passed will be represented by [tex]x[/tex].
The remaining time would be [tex]\frac{x}{2}[/tex], becasye half of what has already passed remains until the end of the day.
Basically, the sum of these two expression gives 24 hours in total.
[tex]x + \frac{x}{2} =24\\\frac{3x}{2}=24\\ x=16[/tex]
Therefore, the actual time is 4 p.m.
The height of the tower is five times the height of the building. If the tower is 52 meter taller than the building.then find the height of the tower
Answer:
Let, height of the Building = x
Height of the Tower = y
Height of the tower is 5 times from height of the building = y = 5x
Height of the tower is 52 meter taller than the building = y-x = 52
put 5x instead of y in the equation y-x=52
5x-x=52
4x=52
x=52/4
x=13 meter
y=5x
y=5(13)
y=65 meter
Please help me with my question!!
Answer:
c and d
Step-by-step explanation:
An online retail company tracked total number of purchases monthly. In June 2007 they were 4,500 purchases and in September 2008 there were 5,100. The purchases followed a linear model of the form p = S ( t ) = r t + i where p purchases is in 1000's and t is months where January 2007=0
The linear model for the number of purchases over time is:
p = 0.043t + 3.726
We have,
Let's assign the variable t as the number of months since January 2007, where t = 0 corresponds to January 2007.
Given data:
June 2007: p = 4,500 (in thousands, so p = 4.5)
September 2008: p = 5,100 (in thousands, so p = 5.1)
We can use these data points to set up a system of equations to solve for the slope (r) and the intercept (i) in the linear model p = rt + i.
Using the data points,
4.5 = r(18) + i (June 2007 corresponds to 18 months after January 2007)
5.1 = r(32) + i (September 2008 corresponds to 32 months after January 2007)
Solving this system of equations will give us the values of r and i.
Subtracting the second equation from the first equation:
4.5 - 5.1 = r(18) - r(32)
-0.6 = -14r
r = -0.6 / -14
r = 0.043
Substituting the value of r into one of the equations:
4.5 = 0.043(18) + i
4.5 = 0.774 + i
i = 4.5 - 0.774
i = 3.726
Therefore,
The linear model for the number of purchases over time is:
p = 0.043t + 3.726
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ4
not sure on this one
Answer:
3.5
Step-by-step explanation:
LJ/sin 23° = 9/sin 89°
LJ/0.39 = 9/0,99
LJ = (9*0.39)/0.99 = 3.517
LJ ≈ 3.5
Answer:
3.5
Step-by-step explanation:
∠K is about 3 times less than ∠J
so opposite sides have roughly same ratio
Only the last option, 3.5 is close to the length 3 times less than 9
5xy8 • (4y4)2 = 5xy8 • 42• V4)2
Answer:
Yes they are equal. Hkama d d jans ans
2x - 4(4x - 8) = -94 solve for x
Answer:
x =9
Step-by-step explanation:
2x - 4(4x - 8) = -94
Distribute
2x - 16x +32 = -94
Combine terms
-14x +32 = -94
Subtract 32 from each side
-14x+32-32 = -94-32
-14x =-126
Divide each side by 14
-14x/-14 = -126/-14
x =9
Answer:
9
Step-by-step explanation:
A bag contains 5 blue marbles, 6 red marbles, and 4 green marbles. You select one marble at random from the bag. What is P(blue)?
Answer:
P(blue) = 1/3 (Answer)
Step-by-step explanation:
Probability for any event A is given by
p(A) = no of times of happening of event A/ total no of occurrence of all the event given under the situation.
____________________________________
A bag contains 5 blue marbles, 6 red marbles, and 4 green marbles
So, total no of occurrence of all the event given under the situation
one can either pick blue , red or 4 green marbles
Total no. of occurrence of all the event = 5 + 6 + 4 = 15
Now , no of occurrence of selecting blue.
since there are 5 blue marbles, there is chance of selecting blue is 5.
no of occurrence of selecting blue = 5
Therefore,
P(blue) = no of occurrence of selecting blue /total no of occurrence of picking any color ball
P(blue) = 5/15 = 1/3 (Answer)
Need help with this
Pls!! Show work
Answer:
a) S_tot 320 cm² (cube), 282.743339 cm² (cylinder) thus the cube is a greater surface area.
b) V = 300 cm³ (cube) V = 314.159265 cm³ (cylinder) thus the cylinder has a greater volume.
Step-by-step explanation:
First solve for the cube:
length l = 10 cm
width w = 10 cm
height h = 3 cm
diagonal d = 14.4568323 cm
total surface area Stot = 320 cm²
lateral surface area S_lat = 120 cm²
top surface area S_top = 100 cm²
bottom surface area S_bot = 100 cm²
volume V = 300 cm³
Agenda: l = length
w = width
h = height
d = diagonal
S_tot = total surface area
S_lat = lateral surface area
S_top = top surface area
S_bot = bottom surface area
V = volume
Formulas for a rectangular prism or cube:
Volume of Rectangular Prism:
V = lwh
Surface Area of Rectangular Prism:
S = 2(lw + lh + wh)
Space Diagonal of Rectangular Prism:
d = √(l² + w² + h²)
_______________________________
Second we solve for the cylinder
radius r = 5 cm d/2 = 10/2 = 5 cm
height h = 4 cm
volume V = 314.159265 cm³
lateral surface area L = 125.663706 cm²
top surface area T = 78.5398163 cm²
base surface area B = 78.5398163 cm²
total surface area A = 282.743339 cm²
In Terms of Pi π
volume V = 100 π cm³
lateral surface area L = 40 π cm²
top surface area T = 25 π cm²
base surface area B = 25 π cm²
total surface area A = 90 π cm³
Agenda:
Agenda: l = length
w = width
h = height
d = diagonal
S_tot = total surface area
S_lat = lateral surface area
S_top = top surface area
S_bot = bottom surface area
V = volume
Cylinder Formulas in terms of r and h:
Calculate volume of a cylinder:
V = πr²h
Calculate the lateral surface area of a cylinder (just the curved outside):
L = 2πrh
Calculate the top and bottom surface area of a cylinder:
T = B = πr²
Total surface area of a closed cylinder is:
A = L + T + B = 2πrh + 2(πr²) = 2πr(h+r)
What is the domain of the function y = l n (StartFraction negative x + 3 Over 2 EndFraction)
x less-than 2
x greater-than 2
x less-than 3
x greater-than 3
Answer:
Option (3). x < 3
Step-by-step explanation:
Given function is a logarithmic function,
[tex]y=\text{ln}[\frac{(-x+3)}{2}][/tex]
We know that logarithm is defined for all positive real numbers except zero.
[tex]\frac{(-x+3)}{2}>0[/tex]
(-x + 3) > 0
-x > -3
x < 3
That means the given logarithmic function is defined for all real values lees than 3.
And the domain of the function will be x < 3
Option (3) will be the answer.
Answer:
x < 3 Option C on E2020.
Step-by-step explanation:
Can anyone help me please.
[tex]answer \\ 26 \\ please \: see \: the \: attached \: picture \: for \\ full \: solution \\ hope \: it \: helps \\ good \: luck \: on \: your \: assignment[/tex]
2.
85, 78, 82, 76, 89, 77, 78, 42, 83, 84, 87, 85, 78
What effect does the outlier have on the mode of this data?
1. The mode increases.
2. The mode decreases.
3. The mode cannot be calculated.
4. The mode remains the same.
Answer:
the mode remains the same
Step-by-step explanation:
42 is outlier.
mod is the most repetitive number of a number string, and outlier does not change it.
the mode remains the same.
The quotient of a number and -5 has a result of 2. What is the number?
n =
Plz help
Answer:
n / -5 = 2
n = - 10
Please answer correctly !!!!!!!! Will mark brianliest !!!!!!!!!!!!
Answer:
See this: https://brainly.com/question/16788347
simplify the equation
Answer:
3a
Step-by-step explanation:
9/3 = 3
[tex]a^{3}/a^{2} = a^{3 -2} = a[/tex]
b / b = 1
3 x a x 1 = 3a
Answer:
3a
Step-by-step explanation:
First, cancel the 3 at the bottom by getting rid of it and changing the 9 to a 3. You can do this because 3 is one third of 9.
With the division property of exponents, you have to subtract 3-2 and you can leave a to the power of 1 on the numerator.
Then, cancel the b's out by getting rid of them.
You will be left with 3a.
During the last 5 basketball games, Javier scored 13 , 20, 13, 15, and 24 points.
What is the mean of the points Javier scored? *
Answer:
13+20+13+15+24/5
85/5
=17
Answer:
17 points
Step-by-step explanation:
Mean = total scores/number of games
Mean = (13 + 20 + 13 + 15 + 24) / 5
Mean = 85 / 5
Mean = 17 points
I need help on the fraction part
Answer:
3 1/7 units
Step-by-step explanation:
(im assuming that 22/7 is what it's being converted here lol) basically what you would do is turn this in to a mixed fraction. You look at how many sevens can go into 22. In this case, three "sevens" would go into 22 (7x3=21). Since we have one left over, it would go over the 7! So that final answer would be 3 1/7!
Help me please…………………………
Answer:
Correct option: First one -> [tex]x^2 = -12y[/tex]
Step-by-step explanation:
The focus and the vertex have the same x-coordinate, so we have a vertical parabola. The standard equation for this parabola is:
[tex]y = a(x-h)^2 + k[/tex]
If the vertex is at the origin, we have that:
[tex](h, k) = (0,0)\\h = 0, k = 0[/tex]
If the focus is at (0,-3), we have that:
[tex](h, k+p) = (0, -3)[/tex]
[tex]p = 1/4a[/tex]
[tex]k + p = -3[/tex]
[tex]1/4a = -3[/tex]
[tex]a = -1/12[/tex]
So we equation of the parabola is:
[tex]y = -x^2/12[/tex]
[tex]x^2 = -12y[/tex]
Correct option: First one
Parallelogram P Q S R is shown. The length of P Q is (2 x + 5) centimeters and the length of R S is (4 x + 1) centimeters. In parallelogram PQSR, what is PQ
Answer:
9 cm
Step-by-step explanation:
Since PQ and RS are opposite each other, then in a parallelogram, the lengths will be congruent.
Therefore 2x+5=4x+1
2x=4
x=2
If you plug x=2 into the the original equation, you get 9 cm.
The measure of PQ is 9 centimeters.
Important information:
In parallelogram [tex]PQSR, PQ=(2x+5),RS=(4x+1)[/tex]Parallelogram:The oppositie sides of a parallelogram are equal.
[tex]PQ=RS[/tex]
[tex]2x+5=4x+1[/tex]
[tex]5-1=4x-2x[/tex]
[tex]4=2x[/tex]
Divide both sides by 2.
[tex]2=x[/tex]
Now, find the measure of PQ.
[tex]PQ=2x+5[/tex]
[tex]PQ=2(2)+5[/tex]
[tex]PQ=4+5[/tex]
[tex]PQ=9[/tex]
Therefore, the measure of PQ is 9 centimeters.
Find out more about 'Parallelogram' here:
https://brainly.com/question/7099686
It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cost. The sandwich sells for $___. (Make sure to enter the answer as a decimal number only. Do not enter special characters such as the dollar symbol.)
Answer:
$4.76
Step-by-step explanation:
It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop and the deli sells it at a price that is 170% of the cost.
We have to find 170% of the cost of making each sandwich ($2.80):
170/100 * 2.80 = $4.76
The sandwich sells for $4.76
Answer:
ben
Step-by-step explanation:
John’s garden has an area of 28 square feet. The rectangular garden is 7 feet long. What is the width of the garden
Answer:
the width is 4
Step-by-step explanation:
7 times 4= 28
or
28 divided by 7
The line AB had midpoint (2, 5).
A has coordinates (1, 2).
Find the coordinates of B.
Answer:
The line AB, with A(Ax, Ay), B(Bx, By) and midpoint M(Mx, My) satisfying:
Ax + Bx = 2Mx
Ay + By = 2My
=>
2 + Bx = 2*1
5 + By = 2*2
=> Bx = 0
=> By = -1
=> B(0, -1)
Hope this helps!
:)
Answer:
B(3, 8 )
Step-by-step explanation:
Using the midpoint formula
Given endpoints (x₁, y₁ ) and (x₂, y₂ ) then midpoint is
[ [tex]\frac{1}{2}[/tex](x₁ + x₂ ), [tex]\frac{1}{2}[/tex](y₁ + y₂ ) ]
let the coordinates of B = (x, y ), then
[tex]\frac{1}{2}[/tex](1 + x) = 2 ( multiply both sides by 2 )
1 + x = 4 ( subtract 1 from both sides )
x = 3
and
[tex]\frac{1}{2}[/tex] (2 + y) = 5 ( multiply both sides by 2 )
2 + y = 10 ( subtract 2 from both sides )
y = 8
Thus
coordinates of B = (3, 8 )
Mrs. Quotient asked her students to simplify each of the expressions below. Which of the numbered choices represents the expressions which simplified to the same result? A 71 B 72 C 73
Answer:
A and B
Step-by-step explanation:
Mrs. Quotient asked her students to simplify each of the expressions below. Which of the numbered choices represents the expressions which simplified to the same result? A 126/2 B 23 × 3 C 3 × 21
When simplifying an algebraic expression, the following steps are needed to be taken.
Firstly, remove parenthesis by multiplying the constant with the term in the parenthesis or remove parenthesis using exponent rules for parenthesis in exponent form.
Secondly Combine terms by adding coefficients of terms with the same order and lastly sum all constant.
A) 126/2
Applying the division rule give:
126/2 = 63
B) 23 × 3
Applying multiplication rule gives:
23 × 3 = 69
C) 3 × 21
Applying multiplication rule gives:
3 × 21 = 63
Both the results of expression A and expression B are simplified to the same result
I WILL MARK CORRECT AS BRAINLIEST THIS IS URGENT! NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
20 POINTS EVERYONE!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Tessa is taking her family out to dinner and the bill is $250. She has a coupon for 15% off. After the discount is applied, she is going to add a 20% tip for their server. What is the total after the discount and the tip?
Answer:
$255
Step-by-step explanation:
250*.85=212.5
212.5*1.2=255
7. A shopkeeper can buy 36 toys for $20.52. What will he pay for 120 toys
Step by step explansion
__________________________________
Hey!!!
Solution,
Cost of 36 toys=$ 20.52
Cost of 1 toy=20.52/36
=$0.57
Now,
Cost of 120 toys= 0.57*120
=$68.4
hope it helps
Good luck on your assignment
______________________________
Answer:
$68.4
Step-by-step explanation:
Let x represent the required cost.
Since the cost is directly proportional to the number of toys:
x : 20.52 = 120 : 36
i.e. x/20.52 = 120/36
x = [tex]\frac{120 * 20.52}{36}[/tex]
x = 10 * 6.84
x = 68.4
∴ The cost is $68.4.
Hope this helps!!
Halp please with this question
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
This is a function, There is a one to one correspondence between the input and the output and it would pass the vertical line test.
After proving two triangles are congruent, then one can prove parts of a triangle are congruent using the reasoning CPCTC.
True
False
Answer:
The answer is True because CPCTC stands for Corresponding Parts of Congruent Triangles are Congruent.
if one score of 39 is changed to 40, how will the histogram change?
Answer: Histogram of 30-40 becomes slightly low and histogram of 40-50 becomes slightly high.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
C.I. Frequency
10-20 1
20-30 4
30-40 15
40-50 14
If one score of 39 changed to 40.
Then it comes under class interval of 40-50
so, frequency under 30-40 becomes 14.
frequency under 40-50 becomes 15.
So, Histogram of 30-40 becomes slightly low and histogram of 40-50 becomes slightly high.
Answer:
uhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh sorry needed the points lol
Evaluate x^0+ y^0 for x = 3 and y = 2.
0
1 5 2
Answer:
2
Step-by-step explanation:
x^0+ y^0
Let x = 3 and y = 2
3^0 + 2^0
Raised to the 0 power is 1
1 + 1
2
Answer:
the answer is 1, this is correct
Step-by-step explanation:
One cubic centimeter of sand weighs 1.9 grams. Find the amount of sand that the sandcastle bucket can hold.
Answer:
5198.4 grams of sand
Step-by-step explanation:
The bottom cube:
12*12*13= 144*13= 1872
The top pyramid:
144*6= 864
1872+864= 2736 cubic cm
THEN
2736*1.9= 5198.4 g of sand!
Brainliest plsss
Answer:
5.586 kg
Step-by-step explanation:
2940 ×1.9= 5586 kg or 5586 g