What is the area of trapezoid QRST?

What Is The Area Of Trapezoid QRST?

Answers

Answer 1
Divide the sides by 2 and multiply the sum of the bases
Answer 2

Answer:

?

Step-by-step explanation:

divide the trapezoid into 1 square and 2 triangles.

then calculate the square.

6 * 6 = 36.

after youve done this you have to calculate the triangles.

6 * 3 = 18 = 1 triangle

18 * 2 = 36 = 2 triangles

now add them together:

36 + 36 = 72

in conclusion this should be the proper answer but its not on your page so...

i would say count the squares 1 by one...

but i did that...

its 54

:)


Related Questions

In triangle ABC, Aat the top of the triangle, B at 90° and C at the third end, angle C = 21°, the hypotenus = 15m,find BC = y the unknown side

Answers

Answer

Step-by-step explanation:

Law of sines: SinB/15 = SinA/BC

B = 90

A = 180-90-21=69°

BC= (15*SinA)/SinB = (15*sin69)/1 ≈ 14m

Find the slope of the line will mark as brain
y
=
–9
4
x

1
4
.

Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.

Answers

Answer negative 9 is the answer

Step-by-step explanation:

Zachary can't believe how bad London's traffic is today. In the past 10 minutes, his cab has barely moved 500 meters! He wonders if walking would have been faster. If Zachary walks at an average speed of 5 kilometers per hour, how many minutes would it take him to walk 500 meters?

Answers

Answer:

6 min

Step-by-step explanation:

5 kilometers = 5,000 meters

500/5,000 = 1/10 meaning it would take him 1/10 of an hour or 6 minutes to cover this distance.

x=12-1//3x
can anyone tell me the full answer

Answers

Answer:

x=9 is the answer......

Convert 1 1/3 to a improper fraction

Answers

Answer:

3 2/3

Step-by-step explanation:

Divide 11 by 3 using long division method. then place the quotient as whole number and reminder as numerator and dividend as denominator

The fraction 1 1/3 as an improper fraction is 4/3

How to write an improper fraction

From the question, we have the following parameters that can be used in our computation:

Fraction =  1 1/3

When converted to an improper fraction, we have

Numerator = 3 * 1 + 1

Evaluate

Numerator = 4

The denominator remains the same

So, we have

Fraction =  4/3

Hence, the fraction is 4/3

Read more about fraction at

brainly.com/question/31896427

#SPJ6

In a test +3 marks are given for every correct answer and -1 mark for every incorrect answer. Sona attempted all the questions and scored +20 marks through she got 10 correct answers. How many questions were asked?

Answers

Answer: 20

Step-by-step explanation:

(i) Sona got 10 answers correct.

1 correct answer = 3 marks

10 correct answers = 10×3 = 30 marks but she got only 20

1 wrong answer = -1 mark

that means she attempted 10 incorrect answers.

  

No.of questions in the test= no.of incorrect + no.of correct answers

10+10= 20

Use the Law of Sines to complete an expression that represents the angle measure x.

Answers

Answer:

The length of a is equal to 14.9.

The angle measure of b is equal to 71°.

The length of c is equal to 25.5.

General Formulas and Concepts:
Pre-Calculus

Law of Sines:
[tex]\displaystyle \bold{ \frac{\sin A}{a} = \frac{\sin B}{b} = \frac{\sin C}{c} }[/tex]

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

Identify given from triangle.

Length corresponding with x°: 14.9

Other given angle: 71°

Length corresponding with 71°: 25.5

Step 2: Find Values

[Law of Sines] Substitute in variables:
[tex]\displaystyle \frac{\sin x^\circ}{14.9} = \frac{\sin 71^\circ}{25.5}[/tex]Isolate x° term:
[tex]\displaystyle \sin x^\circ = \frac{14.9 \sin 71^\circ}{25.5}[/tex]Isolate x°:
[tex]\displaystyle x^\circ = \sin^{-1} \bigg( \frac{14.9 \sin 71^\circ}{25.5} \bigg)[/tex]Identify variables:
[tex]\displaystyle a = 14.9 , \ b = 71^\circ , \ c = 25.5[/tex]

∴ we have completed the expression using Law of Sines.

---

Topic: Precalculus

Unit: Trigonometry

A.) 10.9
B.) 8.6
C.) 7.3

Answers

Answer:

Option (c) 7.3

Step-by-step explanation:

Since is forms a right angled traingle,

a= 3+4= 7

b = 4-2= 2

c = AB

Pythagorean theorem:

a^2+b^2 = c^2

So since we know a and B but the hypotenuse (c) is missing

7^2 + 2^2 = c^2

c^2 = 49+4

= 53

c = √53

= 7.28 rounded off to 7.3

So the length of hypotenuse or c is 7.3 units

Therefore, the length is 7.3

Xavier, Yaozhou and Zara had some beads. Xavier and Yauzhou had a total of 438 beads. Xavier and Zara had a total of 04 beads. Yaozhou had 3 times as many beads as Zara. How many beads did Xavier have?

Answers

Answer:

Xavier has 136 beads, Yaozhou has 204 beads and Zara has 68 beads.

Step-by-step explanation:

Let the number of beads that Xavier has be x.

Let the number of beads that Yaozhou has be y.

Let the number of beads that Zara has be z.

The total number of beads they have altogether is 438. This means that:

x + y + z = 438 _______(1)

Xavier and Zara have a total of 204 beads. This means that:

x + z = 204

=> x = 204 - z _______(2)

Yaozhou has 3 times as many beads as Zara. This means that:

y = 3z _________________(3)

Put (2) and (3) in (1):

204 - z + 3z + z = 408

3z = 408 - 204 = 204

z = 204/3 = 68

From (2):

x = 204 - 68 = 136

From (3):

y = 3 * 68 = 204

Therefore, Xavier has 136 beads, Yaozhou has 204 beads and Zara has 68 beads.

Charlie invests £1200 at 3.5% per annum compound interest.

Work out the value of Charlie's investment after 3 years.

Answers

Answer:

£1,330.46

Step-by-step explanation:

Using the compound interest formula [tex]A = P(1+\frac{r}{n} )^{nt}[/tex]

A = amount compounded after n years

P = principal (amount invested)

r = rate (in %)

t = time (in years)

n = time used to compound the money

Given P =  £1200., r = 3.5%, t = 3years, n = 1 year(compounded annually)

[tex]A = 1200(1+0.035)^{3}\\ A = 1200(1.035)^{3}\\ A = 1200* 1.108717875\\A = 1,330.46[/tex]

Value of Charlie's investment after 3 years is £1,330.46

If f ( x ) f ( x ) is a linear function, f ( − 5 ) = 0 f ( - 5 ) = 0 , and f ( 2 ) = 4 f ( 2 ) = 4 , find an equation for f ( x ) f ( x )

f(x)=________

Answers

Answer:   f(x) = (4/7)x + 20/7

================================================

Explanation:

We have

f(-5) = 0 and f(2) = 4

This means the two points (-5,0) and (2,4) are on this line

----------

Find the slope of the line through (x1,y1) = (-5,0) and (x2,y2) = (2,4)

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (4 - 0)/(2 - (-5))

m = (4 - 0)/(2 + 5)

m = 4/7 is the slope

----------

Plug m = 4/7 and (x1,y1) = (-5,0) into the point-slope formula. Solve for y.

y - y1 = m(x - x1)

y - 0 = (4/7)(x - (-5))

y = (4/7)(x + 5)

y = (4/7)x + (4/7)*5

y = (4/7)x + 20/7

f(x) = (4/7)x + 20/7

This linear equation has a slope of 4/7 and a y intercept of 20/7.

The equation for f ( x ) would be; f(x) = (4/7)x + 20/7

What is the slope?

The slope is the ratio of the vertical changes to the horizontal changes between two points of the line.

m = ( y₂ - y₁ ) / ( x₂ - x₁ )

We are given f(-5) = 0 and f(2) = 4

This means the two points (-5,0) and (2,4) are on this line

To Find the slope of the line through (x1,y1) = (-5,0) and (x2,y2) = (2,4)

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (4 - 0)/(2 - (-5))

m = (4 - 0)/(2 + 5)

m = 4/7 is the slope

Then substitute m = 4/7 and (x1,y1) = (-5,0) into the point-slope formula. Solve for y;

y - y1 = m(x - x1)

y - 0 = (4/7)(x - (-5))

y = (4/7)(x + 5)

y = (4/7)x + (4/7)*5

y = (4/7)x + 20/7

f(x) = (4/7)x + 20/7

The linear equation has a slope of 4/7 and a y intercept of 20/7.

Learn more about slope here:

https://brainly.com/question/2503591

#SPJ2

If f(x)=3x^2+1 and g(x)=1-x what js the value of (f-g)(2)?

Answers

Answer:

14.

Step-by-step explanation:

Simplify:

f(x)-g(x)

3x^2+1 - (1-x)

3x^2+ x

Solve:

(f-g)(2)

3(2)^2 + 2= 3*4+2

= 14

Use synthetic division to solve [tex]\frac{3x^{4} +6x^{3} +2x^{2} + 9x + 10 }{x+2}[/tex]. What is the quotient?

Answers

3x^2+2x+5

Explanation:

3x^4+6x^3+2x^2+9x+10/x+2

(x+1)(x+2)(3x^2-3x+5)/x+2


3x^2+2x+5

identify the domain of the function shown in the graph.

A. x is all real numbers
B. 0<x<5
C. -5<x<5
D. x>0​

Answers

Answer:

A, all real numbers

Step-by-step explanation:

The domain is the x value and the x value is the domain.

So when you take a look at the x values, it keeps going on and on

So when x values or y values keep going on forever we call that all real numbers

Hope this helps! Plz mark brainliest!

-4x - 3(2x + 8) = 36 solve for x

Answers

Answer:

x = -6

Step-by-step explanation:

-4x - 3(2x + 8) = 36

-4x - 6x - 24 = 36

-10x = 60

-x = 6

x = -6

Answer:

[tex]x = - 6[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex] - 4x - 3(2x + 8) = 36 \\ - 4x - 6x - 24 = 36 \\ - 10x = 36 + 24 \\ - 10x = 60 \\ \frac{ - 10x}{ - 1 0} = \frac{60}{ - 10} \\ x = - 6[/tex]

hope this helps

brainliest appreciated

good luck! have a nice day!

How long would it take you to reach 100 for the number of times you did your activity from this graph?
PLEASE HELP NOW
ILL GIVE YOU BRAINLIEST

Answers

Answer:

33 1/3 minutes

Step-by-step explanation:

I note x- number of sentences

          y=time

when  x=3, y=1

          x=6, y= 2

           I observe that for every 3 sentences I have one more minute ( y increases by 1)  so y= x/3

when x=99 i have y=99/3=33 minutes

          for x= 100 I have y=100/3minutes= 33  1/3 minutes

A school band decides to hold a bake sale to raise money. They withdrew $50 from the band's account for ingredients. The deposit they made back into the account from the sale was $140. What was the overall increase or decrease in the band's account?

Answers

Answer:

90

Step-by-step explanation:

140-50

this is because the band took 50 and got 140 to remove 50 from 140

How would I do this? Solve for q. –10 + 10q = 9q

Answers

Answer:

q=10

Step-by-step explanation:

-10+10q=9q

-10=-q

q=10

CORRECT AND CLEAR ANSWER WILL BE GIVEN BRAINLIEST An object of mass 0.30 kg is thrown vertically upwards and reaches a height of 8.0 m. Calculate: (a) it's final potential energy (b) The velocity with which it must be thrown, neglecting air resistance ( assuming g = 10m/s²)

Answers

Answer:

Final potential energy = 24 Joule

The velocity with which object must be thrown = [tex]4 \sqrt{10}[/tex] m/s

Step-by-step explanation:

Given:

Mass of object, m = 0.30 Kg

Height of object, h = 8 m

Acceleration due to gravity, g = 10 [tex]ms^{-2}[/tex]

a) Formula for Potential Energy:

[tex]E_p =mgh[/tex]

Where m is the mass of object

g is acceleration due to gravity and

h is the height of object

Putting the values of m, g and h

[tex]E_p = 0.3 \times 10 \times 8\\\Rightarrow E_p =24 J[/tex]

b) Formula for initial and final velocity:

[tex]v^{2} =u^{2} +2gh[/tex]

where v is the final velocity

u is the initial velocity with which the object is thrown

g is acceleration due to gravity and

h is the height obtained by object

here v = 0 at the height 8 m because it will come to rest at the point it attains the maximum height.

h = 8m

g = -10 [tex]ms^{-2}[/tex] (negative because the object's velocity is decreasing)

Putting the values to find 'u':

[tex]0^{2} =u^{2} +2 \times -10 \times 8\\\Rightarrow u^{2} = 160\\\Rightarrow u = 4 \sqrt{10}\ m/s[/tex]

cuba is famous of which crop​

Answers

Sugarcane is Cuba’s famous crop. It is grown throughout the island, but mainly in the eastern half.

The polynomial f(x) is written in factored form: f(x) = (x − 3)(x + 8)(x − 11) What are the zeros of the polynomial function?
x = 3, x = 8, x = 11
x = 3, x = −8, x = 11
x = −3, x = 8, x = −11
x = −3, x = 3, x = −8, x = 8, x = −11, x = 11

Answers

Answer:

x=3               x = -8           x = 11

Step-by-step explanation:

f(x) = (x − 3)(x + 8)(x − 11)

Using the zero product property

0 = (x − 3)(x + 8)(x − 11)

0 = x-3      0 = x+8     0 = x-11

x=3               x = -8           x = 11

Answer:

x=3               x = -8           x = 11

Hope this helps!

Somebody please help! And show your work!

Answers

a= 34 degrees

b= 28 degrees

c= 62 degrees

Step-by-step explanation:

First you know that b is 1/2 of 56 degrees or 28.

The triangle with the a in it is isoceles because the two sides are both radii.

In the triangle the top angle = 112 because it is a centeral angle to the 112 arc.

Angle a and opposite to a are equal and then have to be 34 degrees to equal 180.

We know two arc lengths are 112 and 56 and the one with angle a has to be 34x2 or 68.

a whole circle equals 360.

360-56-68-112 = 124

Angle c = 1/2 of 124, or 62 degrees

100 + x = 50 ( find x)

Answers

Just subtract 100 - 50 and you get x = 50

Answer:

x = 50

Step-by-step explanation:

100 -50 = 50

50+50=100

Have a wonderful day and stay safe!

If -3/x = x/-27 , What is the positive value of x

Answers

Answer:

-3=x^2/-27

x^2=(-3)(-27)

x=9 or x=-9

Step-by-step explanation:

how to write 1/4 as a decimal

Answers

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

As a decimal, 0.25

As a fraction, 1/4

As a percentage, 25%

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

1/4

= 1*25/4*25

= 25/100

(Multiplying to both numerator and denominator doesn't change the value)

Now to write 25/100 as a decimal

The decimal point goes two places to the left in 25

(Since 100 has 2 zeroes so two values back)

25/100 = .25

= 0.25

What is the range of the function below?

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

f(x)=72-4x

72-4x=0

4x=72

x=18

f(x)<=18

Two fair dice are renumbered using -2, -1, 0, 1, 2, 3 instead of the
usual numbers. The two dice are thrown in the normal way.
Draw a table to show the total score for each of the possible
outcomes
(b) How many ways are there of scoring 0 ?
Pls help ASAP​

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

the number of occurs over 0

Based on an architectural drawing, a roof slopes to a drain
along the function represented in the table that defines the
edge of slope, where x is the horizontal distance in feet and
f(x) is the vertical distance in feet.
If the drain is at the minimum point, how far is it from the wall
defined by the y-axis?
A. O feet
B. 8 feet
C. 80 feet
D. 160 feet

Answers

Answer:

80 feet

Step-by-step explanation:

Given that x is the horizontal distance in feet and  f(x) is the vertical distance in feet. The minimum point of a function is its lowest point. For a quadratic equation, at its minimum or  maximum point, the slope of the graph is equal to zero.

For the table of the function given below, it can be seen that the lowest point occurs when x = 80 feet, at this point, the value of f(x) is at its lowest which is 0.

Therefore at the minimum point, it is 80 feet far from the wall .

Answer:

The answer is C!

Step-by-step explanation:

Your welcome

Shiela either walks or cycles to school the probability that she walks is 0.65 if she walks the probability that she is late is 0.4 if she cycles the probability that she is late is 0.1 What is the probability that she will not be late for school

Answers

Answer:

0.705

Step-by-step explanation:

Data:

walks=0.65 and is late=0.4;is not late=0.6

cycles=0.35 and is late=0.1;is not late=0.9

The probability of sheila walking and not being late:  

0.65 x 0.6=0.39  

AND probability of being not late and cycling:

0.35 x 0.9=0.315

therefore,the probability of sheila walking or cycling and still not being late:

0.39+0.315=0.705

please help me asap​

Answers

Answer:

that's the lowest term actually

Other Questions
A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward acceleration of 2.90 m/s2 . At 20.0s after blastoff, the engines suddenly fail, which means that the force they produce instantly stops. (A) How high above the launch pad will the rocket eventually go? (B) Find the rocket's velocity at its highest point. (C) Find the magnitude of the rocket's acceleration at its highest point. (D) Find the direction of the rocket's acceleration at its highest point. (E) How long after it was launched will the rocket fall back to the launch pad?(F) How fast will it be moving when it does so? Who were the first regular visitors to Oceania and why???? Please help Write 9,622,000 in scientific notation. Presidents are elected __________. 10Select the correct answer.In this poem, what does the speaker compare his or her mother to?A.an old music recordOB.a wrinkled passportC.an old book of poemsD.an ornament of goldResetText Whats the correct answer for this? SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!! Which word describes a triangle with three angles, if each angle measures less than 90? Please help Jake took a handful of M&Ms from the candy dish on the coffee table.gave half of them to his little sister. He sorted the M & Ms he had left andput one third of them back in the dish because they were read and he donot like red M & Ms. That left Jake with 6 M & Ms. How many did Jake havin his original handful? A tree was 9 feet tall. One year later, the tree was 16 feet tall. Write an equation and use mental math to find how many feet f the tree grew. The perimeter of the pentagon is 34 inches. Find the length of the side that is unknown. Explain your thinking. fter the withdrawal of Soviet troops in February 1989, the U.S.'s primary goal in Afghanistan became the production of oil, to which it embraced the ___________ because it was the most likely to bring about political stability. A. Hikmatyar B. Hizb C. Taliban Please answer this correctly Which phrase begins with a preposition?A. could not runB. for her sakeC. signs on the wallD. sailing in the seaE. ate the cookies what happens to the zebra molecules once they are eaten by the cheetah? The recommended dose of aspirin will yield approximately 100.0 micrograms/mL in the blood. How many molecules of aspirin (C9H8O4) are in a drop (0.100 mL) of blood? what was the challenges that women went through 1950s-1970s Which arcs are congruent? Check all that apply. Arc B C Arc M P Arc B C Arc M O Arc C F Arc K P Arc E G Arc K L Arc L O Arc M P Question 9Which of the following can be broken down during cellular respiration to make ATP?a. proteinsb. lipidsc. saccharides d. a and be. a, b, and c How do you solve this