Answer:
The answer is photo.
Step-by-step explanation:
So:
167 - 66 = 101
So the total of Spain is 101
Now what is Marc’s value for Spain?
33 + 40 = 73
101 - 73 = 28
Marc’s value is 28.
Elli’s value for Portugal is unknown. We know Elli’s total is 57 and her value for Spain is 40. So: 57 - 40 = 17.
Elli’s value for Portugal is 17.
Now what is Marc’s total?
We know Spain is 28 and Portugal is 24. So add them:
28 + 24 = 52
Marc’s total is 52.
Now, what is Raisa’s total. We everyone else’s total and we know it all adds up to 167 so:
57 + 52 = 109
167 - 109 = 58
Raisa’s total is 58.
What is her Portugal value?
58 - 33 = 25
Her Portugal value is 25.
The length of a rectangle is 3 times as long as the width. If the perimeter of the rectangle is 1000 meters what are the side lengths?
Answer:
Width = 125 m
Length = 375 m.
Step-by-step explanation:
If the width = w then length l = 3w.
Perimeter = 2(w + l)
= 2(w + 3w)
2(w + 3w) = 1000
2 * 4w = 1000
w = 1000/8 = 125m
l = 3*125 = 375.
Step-by-step explanation:
width = x
length= 3x
perimeter of triangle =2( l + b)
1000 = 2( 3x + x )
1000÷ 2 = 4x
500=4x
x= 500÷ 4 = 125
width = 125
length = 125×3= 375
recheck by filling value
width= x = 125
length = 3x =375
perimeter = 2( l+ b)
= 2(375 + 125)
= 2× 500 = 1000
hence proved
hope it helps : )
how many solutions can a quadratic have
a.0 solution
b.1 solution
c.2 solutions
d.3 solutions
When x^3 + kx^2 − 4x + 2 is divided by x + 2 the remainder is 26, find k.
Answer:
k = 6
Step-by-step explanation:
Any answers for this?
Answer:
D(t) = 2,280 - 60t
for D(15) compare the eqns and substitute the value of t.
D(15) = 2,280 - 60(15)
D(15) = 1,380 miles.
In the context of the qn, the Chang family travels 1,380 miles in 15 hours.
5/4 divided by 10 plzzzzzzz
Answer:
0.125
Step-by-step explanation:
Hope it helps
Answer:
(5/4) / 10
= (5×10)/4
= 50 / 4
= 25/ 2
= 12.5
Step-by-step explanation:
brainliest plz
What is the circumference of this circle?
A.
3π
B.
(
3π
⁄
4
)
C.
4π
D.
(
3π
⁄
2
)
E.
None of the above
Answer:
the circumference of circle is 2 πr
Which number is a constant in the algebraic expression?
Negative x squared minus 6 y + 13 x + 7
Negative 6
Negative 1
7
13
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
7
Step-by-step explanation:
-x^2 -6y+13x+7
The constant is the term with no variable attached to it
7 is the constant
Kent has already saved $150 and he plans to save $20 every week. Proportional or Non-proportional
Answer:
this problem is Non-proportional
Step-by-step explanation:
hope this helps
Quick I need Helpppp!!
Triangle EFT is congruent to triangle JKL. What is KL, in units
Answer:
KL = 6 units.
Step-by-step explanation:
Congruent means the same or similar.
Hope this helps!
Tara can type 180 words in 4 minutes at this rate how many words can she type in 10 minutes
Answer:
450 words at a rate of 45 word per minute
Step-by-step explanation:
180 divided by 4 equals 45
times 10 equals 450
Answer:
450 words in 10 minutes
Step-by-step explanation:
To set this up you need to put it like this:
[tex]\frac{180}{4} =\frac{x}{10}[/tex]
From here, you need to cross multiply, which will get you to: 180(10) = 4x
Multiply 180 and 10: 1,800
The equation will now be: 1,800 = 4x
Now, divide both sides by 4: 450 = x
Under which angle conditions could a triangle exist? Check all that apply.
3 acute angles
2 acute angles, 1 right angle
1 acute angle, 1 right angle, 1 obtuse angle
1 acute angle, 2 obtuse angles
2 acute angles, 1 obtuse angle under which angle conditions could a triangle exist? Check all that apply.
3 acute angles
2 acute angles, 1 right angle
1 acute angle, 1 right angle, 1 obtuse angle
1 acute angle, 2 obtuse angles
2 acute angles, 1 obtuse angle
Answer:
The answer in short is A,B and E
Step-by-step explanation:
Answer:
3 acute angles
2 acute angles, 1 right angle
2 acute angles, 1 obtuse angle
Step-by-step explanation:
A special type of door lock has a panel with five buttons labeled with the digits 1 through 5. This lock is opened by a sequence of three actions. Each action consists of either pressing one of the buttons or pressing a pair of them simultaneously.
There are several ways the door can be locked, these ways illustrate combination.
There are 3375 possible combinations
From the question, we have:
[tex]\mathbf{n = 5}[/tex] --- the number of digits
[tex]\mathbf{r = 3}[/tex] ---- the number of actions
Each of the three actions can either be:
Pressing one buttonPressing a pair of buttonsThe number of ways of pressing a button is:
[tex]\mathbf{n_1 = ^5C_1}[/tex]
Apply combination formula
[tex]\mathbf{n_1 = \frac{5!}{(5-1)!1!}}[/tex]
[tex]\mathbf{n_1 = \frac{5!}{4!1!}}[/tex]
[tex]\mathbf{n_1 = \frac{5 \times 4!}{4! \times 1}}[/tex]
[tex]\mathbf{n_1 = 5}[/tex]
The number of ways of pressing a pair is:
[tex]\mathbf{n_2 = ^5C_2}[/tex]
Apply combination formula
[tex]\mathbf{n_2 = \frac{5!}{(5-2)!2!}}[/tex]
[tex]\mathbf{n_2 = \frac{5!}{3!2!}}[/tex]
[tex]\mathbf{n_2 = \frac{5 \times 4 \times 3!}{3! \times 2 \times 1}}[/tex]
[tex]\mathbf{n_2 = 10}[/tex]
So, the number of ways of performing one action is:
[tex]\mathbf{n =n_1 + n_2}[/tex]
[tex]\mathbf{n =5 + 10}[/tex]
[tex]\mathbf{n =15}[/tex]
For the three actions, the number of ways is:
[tex]\mathbf{Action = n^3}[/tex]
[tex]\mathbf{Action = 15^3}[/tex]
[tex]\mathbf{Action = 3375}[/tex]
Hence, there are 3375 possible combinations
Read more about permutation and combination at:
https://brainly.com/question/4546043
what is the answer for this please help
Answer:
7/10
Step-by-step explanation:
1/x^12 times x^2 please help i need to hurry with this
Answer:
x= 3, -4
Step-by-step explanation:
BIG BRAIN
If the f(x)=2x-1 and g(x)=x^2-1 find what the g(f(a-1)) is
Answer:
GOOD LUCK ON YOUR TEST YOU WILL DO GOOD
Step-by-step explanation:
HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
38° po siya
HOPE IT HELPS
calculate the area of the shape
Step-by-step explanation:
Area of a trapezium = ¹/₂ (a + b) h
But the height isn't given. So we have to solve for it.
h = √(10² - 6²) [using the Pythagorean theorem]
= 8
∴ Area of the shape = ¹/₂ (13 + 28) 8
= 164 u²
can i get help for number 3???!?! please!!
Answer:
1.) 40 degrees
2.) 75 degrees
3.) 105 degrees
4.) 140 degrees
Step-by-step explanation:
Straight lines are = 180 degrees. Each of the angles you must solve have a given exterior angle. All you have to do is subtract the exterior angle from 180 to find the interior angle
1.) angle = 180-140
2.) angle = 180-105
3.) angle = 180-75
4.) angle = 180-40
Answer:
Measure of angle 1 is: 40 degrees
Measure of angle 2 is: 75 degrees
Measure of angle 3 is: 105 degrees
Measure of angle 4 is: 140 degrees
Step-by-step explanation:
Each of these angles is supplementary, meaning it adds up to 180 degrees,Thus, we can just subtract the measurement given from 180 to get our angle's measurement :)
Can someone maybe help me on number 6 and 7?
(a-b)^2+2c when a=13,b=6,and c=5
Answer:
59
Step-by-step explanation:
Given: a = 13, b = 6, and c = 5
(13-6)^2+2 x 5 (=10)
(13-6)^2+10
=59
Answer:
59
Step-by-step explanation:
Given,
a = 13
b = 6
c = 5
To find : ( a - b )^2 + 2c
Answer : -
( a - b )^2 + 2c
= ( 13 - 6 )^2 + 2 ( 5 )
= ( 7 )^2 + 10
= 49 + 10
= 59
Therefore,
the value of ( a - b )^2 + 2c is 59.
The half-life of Carbon-14 is 5730 years. Suppose a fossil is found with 50% of Carbon-14 as compared to a living sample. How old is the fossil?
A) 5730 years
B) 57 years
C) 5728 years
D) 572 years
Answer:
The answer is A.
Step-by-step explanation:
Because it takes 5730 years for half of a sample of carbon-14 atoms to decay. It says that 50% of the carbon atoms have decayed so that means that 5730 years have elapsed for that fossil.
Hope this helps!
What type of angles are these?
Vertical angles
Complementary angles
Adjacent angles
Supplementary angles
Linear pair
Answer:
adjacent angle
Step-by-step explanation:
a linear pair =180 so not it
supplementary and complementary can't be it either due to neither being right angles
not a vertical angle
right next to each other with a common line to connect them so adjacent angle
Given the following equation in point-slope form. Identify the slope and the point.
y - 5 = 3/4 (x+ 3)
M =
Answer:
point = (-3, 5)
slope = 3/4
Step-by-step explanation:
The formula for point slope is:
y - y1 = m (x - x1)
point (x1, y1)
slope m
So with your equation:
y - 5 = 3/4 (x+ 3)
point = (-3, 5)
slope = 3/4
Answer: M=0,75
Step-by-step explanation:
We have a linear function y=mx+bwhere m is slope ; by intercept Let's bring the functions to the standard form[tex]\displaystyle y-5 =\frac{3}{4} \cdot (x+3) \\\\ y=\frac{3x+9}{4} +5 \\\\ y=0,75x+2,25+5 \\\\ y=0,75x+7,25 \\\\ y=\boldsymbol {0,75}x+7,25 \\\\ \rm Then : \\\\ M=0,75[/tex]a line has a slope of 6 and an x-intercept of 7
write the equation for the line slope-intercept form
Answer:
y = 6x - 42
Step-by-step explanation:
Point (7,0)
y-intercept = 0 - (6)(7) = -42
Please answer correctly nobody ever answers my questions im upset :C
Answer:
The measure of angle S is 60°
Step-by-step explanation:
This is an equilateral triangle, which means that all sides and all angles are equal. Hence, in order for all the angles to equal 180°, they each have to equal 60°
a line with the slope of -3 passes through (-8, p) and (2, 3p). Find the value of p
Answer:
To find the Slope: Slope Formula: m = y2 −y1 x2 −x1. Given points: P (6,2) and S(3,1) will be our (x1,y1) and (x2,y2) respectively. Hence x1 = 6,y1 = 2,x2 = 3,y2 = 1. Slope(m) = 1 −2 3 −6. ⇒ −1 −3 = 1 3.
Step-by-step explanation:
Answer:
p = -15
Step-by-step explanation:
[tex]-3=\frac{3p-p}{2-(-8)} =\frac{2p}{10}[/tex]
[tex]\frac{2p}{10} =-3[/tex]
[tex]2p=-3(10)[/tex]
[tex]p=\frac{-30}{2}[/tex]
[tex]p=-15[/tex]
[tex]m=\frac{-45-(-15)}{2-(-8)} =\frac{-45+15}{2+8} =\frac{-30}{10} =-3[/tex]
I hope this help you
lou's car had 6.6 gallons of gas
Answer:
so they have 6.6 Gallons?
Step-by-step explanation:
2 +2 - 6 + 8 and then 2
Step-by-step explanation:
2+2 = 4 - 6= -2+8=6+2=8
Answer: 8
Answer:
48
Step-by-step explanation:
First add 2 + 2 = 4
Next subtract 4 - negative 6 = -2
Then add -2 + 8 = 6
Last multiply 6 * 8 = 48
PLSSS HLEPP ME OUTT ITS URGENTTTT
Answer:
you got the answer right there
Step-by-step explanation:
Answer:
-14/25
Step-by-step explanation:
7x +2 / 2 - 5x = -2 / 5
First you can cross multiply (shown in the picture):
Next, expand the brackets:
5(7x + 2) = -2(2 - 5x) → 35x + 10 = -4 + 10x
Now, simplify:
35x + 10 = -4 + 10x → 35x - 10x = -4 - 10 → 25x = -14 → x = -14/25
Hope this helps!
f (x) = x +11. Find the inverse of f(x).
O A. f-1(2) = x3 + 11
O B. f-'(x) = (x + 11)3
O c. f-1(x) = 23 – 11
O D. f-1(x) = (2x – 11)3
Answer:
y = x - 11
Step-by-step explanation:
f (x) = x + 11
y = x + 11
x = y + 11
x - 11 = y