Some have argued that throwing darts at the stock pages to decide which companies to invest in could be a successful​ stock-picking strategy. Suppose a researcher decides to test this theory and randomly chooses 250 companies to invest in. After 1​ year, 135 of the companies were considered​ winners; that​ is, they outperformed other companies in the same investment class. To assess whether the​ dart-picking strategy resulted in a majority of​ winners, the researcher tested Upper H 0​: pequals0.5 versus Upper H 1​: pgreater than0.5 and obtained a​ P-value of 0.1030. Explain what this​ P-value means and write a conclusion for the researcher.​

Answers

Answer 1

Answer:

The calculated value Z = 1.2903 < 1.96 at 0.05 level of significance

Null hypothesis is accepted at 0.05 level of significance

The population proportion is equal to 0.5

Step-by-step explanation:

Step (i):-

Given random sample size ' n' = 250

Sample proportion 'p'

                                [tex]p= \frac{x}{n} = \frac{135}{250} = 0.54[/tex]

Given Population proportion  P = 0.5

                                       Q = 1-P = 1-0.5 =0.5

Null Hypothesis : H₀ : P = 0.5

Alternative Hypothesis : H₁ : P≥ 0.5

Step(ii):-

Test statistic

               [tex]Z = \frac{p - P}{\sqrt{\frac{PQ}{n} } }[/tex]

             [tex]Z = \frac{0.54-0.5}{\sqrt{\frac{0.5 X 0.5}{250} } }[/tex]

            Z  = 1.2903

Level of significance α = 0.05

Z₀.₀₅ = 1.96

The calculated value Z = 1.2903 < 1.96 at 0.05 level of significance

Null hypothesis is accepted at 0.05 level of significance

Step(iii):-

P- value

The probability of test statistic

P(Z > 1.2903) = 0.5 - A ( 1.2903)

                      = 0.5 - 0.4015

                      = 0.0985≅ 0.10

i) P- value =0.10 >  α = 0.05

null hypothesis is accepted

Conclusion:-

The population proportion is equal to 0.5


Related Questions

The perimeter of an equivalent triangle is 15 inches. A side of the triangle is x-2. What is the length of each side of the triangle

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

We have x-2 = 5

x-2 = 5 we separate parenthesis.

x(-2) = 5(+2)

x = 7

We can check this as what the x-2 is saying is  7-2 = 5

Answer:

Since it is an equilateral triangle,

Perimeter = 3s = 3 x side

=> 15 = 3 X (x - 2)

=> 15 = 3(x - 2)

=> 15 = 3x - 6

=> 3x = 15 + 6

=> 3x = 21

=> x = 21/3

=> x = 7

When x = 7,

=> Side = 7 - 2 = 5 inches

Since, it is an equilateral triangle all sides are of 5 inches each.

What’s the correct answer for this question?

Answers

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

In the attached file

So, the question is below, please help me find the answer. :)

Answers

Answer:

£2.70 fig rolls and £5.72 crisps

Step-by-step explanation:

£1.08+0.54+£1.08= £2.70 fig rolls

£1.43+£1.43+£1.43-£1.43= £2.86 x 2= £5.72 for 6 packets of crisps

£2.70+ £5.72= £8.42

for the crisps, for every 3 packets one is free. as you want 6 packets, 2 will be free. so 4 x 1.43 = £5.72

for the fig rolls, if you buy two one will be half price. as we want three, 2 will be normal price and 1 will be half price. 1.08 + 1.08 + 0.54 = £2.70

the total is £2.70+£5.72=£8.42

y=5•(0)
Which graph represents the function
?

Answers

Answer:
The graph that represents the function should look like the image I attached. To graph the function simply multiply five by zero to find the value of y. Once you see that the value of y is zero graph the y-intercept at (0, 0). Finally, you draw a horizontal line from the y-intercept.

x⁴+1/x⁴=47,find the value of x³+1/x³

Answers

Answer:

The value of x^3 + 1/x^3 is 47/x + 1/x^3 - 1/x^5

Step-by-step explanation:

x^4 + 1/x^4 = 47

x^4 = 47 - 1/x^4

x^3 + 1/x^3 = 1/x(x^4 + 1/x^2)

x^4 = 47 - 1/x^4

x^3 + 1/x^3 = 1/x(47 - 1/x^4 + 1/x^2) = 47/x - 1/x^5 + 1/x^3 = 47/x + 1/x^3 - 1/x^5

2 Ponts
The estimate obtained from a sample of which of the following sizes would
most likely be closest to the actual parameter value of a population?
A. 15
B. 150
C. 75
D. 45
SUBM

Answers

Answer:
B) 150

Explanation:
...

–12 + 3b – 1 = –5 – b

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

-13+3b=-5-b

4b=8

b=2

URGENT!! MY LAST 2 QUESTION WILL FOREVER BE GRATEFUL PLS HELP WILL GIVE BRANLIEST!! AT LEAST TAKE A LOOK!!!! PLS I AM BEGGING!!!

13. Assume that you have a square. What can you conclude from applying the law of detachment to this conditional?

If you have a square, then you have a rectangle.

A) You have a quadrilateral.
B) All sides are the same length.
C) Squares and rectangles are the same.
D) You have a rectangle.


14. Which two theorems would justify that m∠4 = m∠6, given that m∠5 = m∠6 in the diagram below?
IMAGE BELOW
A) vertical angles theorem, consecutive interior angles theorem
B) vertical angles theorem, alternate interior angles theorem
C) right angles theorem, exterior angles theorem
D) corresponding angles theorem, angle addition theorem

Answers

Answer:

d: please note I am not sure about this but look at my reasoning and maybe you can find your own answer that you are sure about.

D: i am sure about this.

Step-by-step explanation:

From what I looked up, i believe what you are talking about is deductive reasoning, which is based off of facts. It can't be a or b because that wasn't defined in the statement. Squares and rectangles are not the same thing since you can have a square that is a rectangle, but a rectangle that is not a square, so D is correct.

corresponding angles i believe since they are matching

I know that the 2 lines are parallel because 5 and 6 are alternate interior angles since they are on opposite sides.

4 and 6 are not vertical or right angles, so it must be d, also they follow what a corresponding angle is, which is them being matching.

Answer:

13. B

14. D

Step-by-step explanation:

13. Law of Detachment says that if two statements are true then we can derive a third true statement. So, for example, say the first statement is that you are a human. Say the second statement is that you breathe. You can write this as: if you are a human, you breathe. In this case, if you have a square, then you have a rectangle. You have a quadrilateral.

14. 4 and 6 are corresponding angles, since you can tell that there are two parallel lines from angle 5 = angle 6. You can also use angle addition theorem.

please help you will get 10 points and brainliest. and explain your answer.

Answers

Answer:

Top prism = 262 in.² Bottom prism = 478 in.²

Step-by-step explanation:

top prism:

front + back: 5 x 3 = 15

sides: 19 x 4 x 2 = 152

bottom: 19 x 5 = 95

15 + 152 + 95 = 262

bottom prism:

front + back: 5 x 6 x 2 = 60

sides: 19 x 6 x 2 = 228

top + bottom: 19 x 5 x 2 = 190

60 + 228 + 190 = 478

Please answer this correctly

Answers

Answer:

1607.68 square miles

Step-by-step explanation:

use pi r squared

Answer:

Step-by-step explanation:

diameter = 64  miles

r =64/2 = 32 miles

Area of semicircle = πr²/2

                              = 3.14*32*32/2

                             = 1607.68 sq.miles

Solve for y
A)16
B)18
C)22
D) 30
Omg help me I need help, please help me I’m so nice and funny, I can make u laugh, help me freaks I’m big baller

Answers

Answer:

30

Step-by-step explanation:

It is an equalateral triangle

The yearbook club is handing out T-shirts to its members. There are 5 blue, 7 green, 9 red, and 4 yellow T-shirts in all. If Jacob is handed a T-shirt, what is the probability that the color is red? 925 916 35 1625

Answers

Are the 925, 916, 35, 1625 answer choices??

Answer:

9/25

Step-by-step explanation:

Don't worry, I just took this test and got it correct. Best of luck to you all!

Find the amount to which $2,500 will grow if interest of 6.75% is compounded quarterly for 10
years.



Find the amount to which $2,500 will grow if interest of 6.75% is compounded daily for 10
years.

Answers

Answer:

Part a

For this case n = 4. If we use the future value formula we got:

[tex] A= 2500 (1+ \frac{0.0675}{4})^{4*10}= 4882.506[/tex]

Part b

For this case n = 365. If we use the future value formula we got:

[tex] A= 2500 (1+ \frac{0.0675}{365})^{365*10}= 4909.776[/tex]

Step-by-step explanation:

We can use the future vaue formula for compound interest given by:

[tex] A= P(1+ \frac{r}{n})^{nt}[/tex]

Where P represent the present value, r=0.0675 , n is the number of times that the interest is compounded in a year and t the number of years.

Part a

For this case n = 4. If we use the future value formula we got:

[tex] A= 2500 (1+ \frac{0.0675}{4})^{4*10}= 4882.506[/tex]

Part b

For this case n = 365. If we use the future value formula we got:

[tex] A= 2500 (1+ \frac{0.0675}{365})^{365*10}= 4909.776[/tex]

ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. I say no guessing because people usually guess on my questions.

Answers

Answer:

C. F(x) = 4x² + 1

Step-by-step explanation:

→The function F(x) shifted 1 unit upwards, meaning there needs to be a 1 being added to the function.

→In addition, the function F(x) has grown narrower, compared to the function G(x). This is from the absolute value of a number being greater than 1, which is being multiplied.

This means the correct answer should be "C. F(x) = 4x² + 1."

solve the equation 4x +30 = 2(x-10)

Answers

4x+30=2(x-10)
4x+30=2x-20
4x-2x= -30-20
2x= -50
x= -25




Mark as brainliest if you find it helpful.

Question 6: An experiment consists of throwing two six-sided dice and observing the number of spots on the upper faces. Determine the probability that (a) each die shows four or more spots. (b) the sum of the spots is not 3. (c) neither a one nor a six appear on each die. (d) the sum of the spots is 7

Answers

Answer:

(a) 0.25

(b) 0.944

(c) 0.444

(d) 0.167

Step-by-step explanation:

There are six possible outcomes for each die, which means that the number of possible outcomes is:

[tex]n=6*6 = 36[/tex]

(a) In order for each die to show four or more spots they will both have to land on a four, five or six. The probability of this happening is:

[tex]P(A) = \frac{3*3}{36}=0.25[/tex]

(b) There are only two possible outcomes for which the sum is three (1 and 2, or 2 and 1). The probability of the sum NOT being three is:

[tex]P(B) = 1-\frac{2}{36}=0.944[/tex]

(c) If neither a one or a six must appear, then there are 4 possible outcomes for each die, the probability is:

[tex]P(C) = \frac{4*4}{36}=0.444[/tex]

(d) For each one of the six possible numbers on the first die, there is only one on the second die for which the sum of the spots is 7, totaling six possible ways to sum 7:

[tex]P(D) = \frac{6}{36}=0.167[/tex]

The required probability output from a throw of two six sided dice are as follows :

0.25 0.9440.4440.167

The sample space for two throw of a six-sided die :

Sample space = n² = 6² = 6 × 6 = 36

Recall :

Probability = required outcome / Total possible outcomes

A.) Obtaining 4 or more spots :

Required spot = (5, 6, 7) on each die = 3 × 3 = 9 outcomes

P(4 or more spot) = 9/36 = 0.25

B.) Sum of spot is not 3 :

Sum of spot = 3 ; (1, 2) and (2, 1) = 2 possible outcomes

P(sum not 3) = 1 - (2/36) = 1 - 1/8 = 17/18 = 0.944

C.) neither a one nor 6 appears :

Required = (2, 3, 4, 5) = 4 × 4 = 16

P(neither 6 nor 1) = 16/36 = 4/9 = 0.44

D.) Sum of spot equals 7

Required = (1, 6),(6,1),(5,2),(2,5),(3,4),(4,3) = 6 outcomes

P(sum equals 7) = 6/36 = 1/6 = 0.167

Learn more :https://brainly.com/question/18405415

If a man takes 30 minutes to drive at work and it is 44 miles into work what is the average speed?

Answers

Answer:

1.46666 miles / minutes

88 miles per hour

Step-by-step explanation:

The speed is distance over time

44 miles / 30 minutes

1.46666 miles / minutes

or if we want in miles per hour

44 miles / .5 hours

88 miles per hour

Answer:

1.467 mile/minute

Step-by-step explanation:

you should divide the distance on the time i.e. 44/30

HELP PLEASE!!!!!!!!

Answers

Answer:

3¹²

Step-by-step explanation:

Move 3⁻² to the numerator using the negative exponent rule

1/b-n = bⁿ

(3⁵)² ⋅ 3²

Multiply the exponents

3¹⁰ · 3²

Multiply by adding the exponents

3¹⁰⋅ 3²

3¹²

Simplify the expression 4x^3 2x^3

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2 3x6

the 3 is an exponet so supost to be smaller

the answer-  2^3 x^6

i think its right

Arlinda says there is a linear relationship between the price (p) of 500ml soft drink and the number sold (x). The formula is x = ap + b where a and b are constants. At N$20 she sells 1500 of the 500ml soft drinks but the quantity sold falls by 200 of the 500ml soft drinks when she increases the price by 50%. At what price will 600 of the 500ml energy drinks be sold?

Answers

Answer: 600 of the 500ml energy drinks be sold be sold at $45

Step-by-step explanation:

The linear relationship between the price (p) of 500ml soft drink and the number sold (x) is expressed as

x = ap + b

At N$20 she sells 1500 of the 500ml soft drinks. This means that the first equation would be

1500 = 20a + b - - - - - - - - -1

the quantity sold falls by 200 of the 500ml soft drinks when she increases the price by 50%. This means that the new quantity sold is 1500 - 200 = 1300

The price at which they were sold is

20 + (50/100 × 20) = $30

The second equation would be

1300 = 30a + b - - - - - - - - -2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

200 = - 10a

a = 200/- 10 = - 20

Substituting a = - 20 into equation 2, it becomes

1300 = 10 × - 20 + b

1300 = - 200 + b

b = 1300 + 200 = 1500

The linear relationship becomes

x = - 20p + 1500

If x = 600, then

600 = - 20p + 1500

- 20p = 600 - 1500 = - 900

p = - 900/ - 20

p = $45

1960 were polled. 279 of them preferred Rock and Roll. What is the % of these students?​

Answers

Answer:

14.2% students

Step-by-step explanation:

279 / 1960 = 0.142

0.142 x 100% = 14.2 %

A ball travels on a parabolic path in which the height (in feet) is given by the expression $-25t^2+75t+24$, where $t$ is the time after launch. At what time is the height of the ball at its maximum?

Answers

Answer:

The height of the ball is at it's maximum 1.5 units of time after launch.

Step-by-step explanation:

Suppose we have a quadratic function in the following format:

[tex]h(t) = at^{2} + bt + c[/tex]

If t is negative, the maximu value of h(t) will happen at the point

[tex]t_{MAX} = -\frac{b}{2a}[/tex]

In this question:

[tex]h(t) = -25t^{2} + 75t + 24[/tex]

So

[tex]a = -25, b = 75, c = 24[/tex]

Then

[tex]t_{MAX} = -\frac{b}{2a} = -\frac{75}{2*(-25)} = 1.5[/tex]

The height of the ball is at it's maximum 1.5 units of time after launch.

A local cable company claims that the proportion of people who have Internet access is less than 63%. To test this claim, a random sample of 800 people is taken and its determined that 478 people have Internet access. The following is the setup for this hypothesis test: H0:p=0.63 Ha:p<0.63 Find the p-value for this hypothesis test for a proportion and round your answer to 3 decimal places.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

For the null hypothesis,

H0 : p = 0.63

For the alternative hypothesis,

Ha : p < 0.63

This is a left tailed test

Considering the population proportion, probability of success, p = 0.63

q = probability of failure = 1 - p

q = 1 - 0.63 = 0.37

Considering the sample,

Sample proportion, P = x/n

Where

x = number of success = 478

n = number of samples = 800

P = 478/800 = 0.6

We would determine the test statistic which is the z score

z = (P - p)/√pq/n

z = (0.6 - 0.63)/√(0.63 × 0.37)/800 = - 1.76

From the normal distribution table, the area below the test z score in the left tail 0.039

Thus

p = 0.039

Answer:

-3.66

Step-by-step explanation:

Please answer this correctly

Answers

Answer:

Car: 60%

Motorcycle: 30%

Truck: 10%

Step-by-step explanation:

Car: [tex]\frac{12}{12+6+2} =\frac{12}{20} =\frac{60}{100}[/tex] or 60%

Motorcycle: [tex]\frac{6}{12+6+2} =\frac{6}{20} =\frac{30}{100}[/tex] or 30%

Truck: [tex]\frac{2}{12+6+2} =\frac{2}{20} =\frac{10}{100}[/tex] or 10%

3 of 6
As an estimation we are told £3 is €4.
Convert £85.40 to euros.
Give your answer rounded to 2 DP

Answers

Answer:

€113.67

Step-by-step explanation:

£3 = €4

£85.40 is €x

Cross multiply.

[tex]4 \times 85.4=3x[/tex]

[tex]3x=341.6[/tex]

[tex]\frac{3x}{3}=\frac{341.6}{3}[/tex]

[tex]x=113.86666...[/tex]

Halle is enteros cuyo producto sea 253 y uno de los enteros debe ser uno más que el doble del otro.

Answers

Answer:

11 y 23

Step-by-step explanation:

Nombrando los números como [tex]x[/tex] y [tex]y[/tex],

Planteamos las siguientes ecuaciones:

[tex]xy=253[/tex] (el producto de los numeros es 253)

[tex]x=2y+1[/tex] (uno de los enteros debe ser uno más que el doble del otro).

Sustituimos la segunda ecuación en la primera:

[tex](2y+1)(y)=253[/tex]

resolvemos para encontrar y:

[tex]2y^2+y=253\\2y^2+y-253=0[/tex]

usando la formula general para resolver la ecuación cuadrática:

[tex]y=\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac} }{2a}[/tex]

donde

[tex]a=2,b=1,c=-253[/tex]

Sustituyendo los valores:

[tex]y=\frac{-1+-\sqrt{1-4(2)(-253)} }{2(2)} \\\\y=\frac{-1+-\sqrt{2025} }{4}\\ \\y=\frac{-1+-45}{4} \\[/tex]

usando el signo mas obtenemos que y es:

[tex]y=\frac{-1+45}{4} \\y=\frac{44}{4}\\ y=11[/tex]

(no usamos el signo menos, debido a que obtendriamos fracciones y buscamos numeros enteros)

con este valor de y, podemos encontrar x usando:

[tex]x=2y+1[/tex]

sustituimos [tex]y=11[/tex]

[tex]x=2(11)+1\\x=22+1\\x=23[/tex]

y comprobamos que el producto sea 253:

[tex]xy=253[/tex]

[tex](23)(11)=253[/tex]

ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. I say no guessing because people usually guess on my questions.

Answers

Answer:

B. F(x) = 3(x - 2)² - 2

Step-by-step explanation:

→The function F(x) narrowed, meaning the absolute value being multiplied to the function is greater than 1.

→The function F(x) flipped over the x-axis, this means that the number being multiplied has to be a negative.

→The function F(x) shifted to the left 2 units, this means there needs to be a 2 being added.

→The function F(x) shifted downwards 2 units, meaning there needs to be a 2 being subtracted from the whole function.

This gives us the correct answer of "B. F(x) = 3(x - 2)² - 2."

CAN SOMEONE HELP ME IN THIS INTEGRAND QUESTION PLS PLS PLS PLS
''Find the surface area between the z = 1 and z = 4 planes of z = x ^ 2 + y ^ 2 paraboloid.''

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

S = ⅙ π (65^³/₂ − 5^³/₂)

Step-by-step explanation:

z = x² + y², 1 < z < 4

Surface area is:

S = ∫∫√(1 + (fₓ)² + (fᵧ)²) dA

where fₓ and fᵧ are the partial derivatives of f(x,y) with respect to x and y, respectively.

fₓ = 2x, fᵧ = 2y

S = ∫∫√(1 + (2x)² + (2y)²) dA

S = ∫∫√(1 + 4x² + 4y²) dA

For ease, convert to polar coordinates.

S = ∫∫√(1 + 4r²) dA

S = ∫∫√(1 + 4r²) r dr dθ

At z = 1, r = 1.  At z = 4, r = 4.

So 1 < r < 4, and 0 < θ < 2π.  These are the limits of the integral.

S = ∫₀²ᵖⁱ∫₁⁴√(1 + 4r²) r dr dθ

To integrate, use u-substitution.

u = 1 + 4r²

du = 8r dr

⅛ du = r dr

When r = 1, u = 5.  When r = 4, u = 65.

S = ∫₀²ᵖⁱ∫₅⁶⁵√u (⅛ du) dθ

S = ∫₀²ᵖⁱ (⅛ ∫₅⁶⁵√u du) dθ

S = ∫₀²ᵖⁱ (¹/₁₂ u^³/₂ |₅⁶⁵) dθ

S = ∫₀²ᵖⁱ (¹/₁₂ (65^³/₂ − 5^³/₂)) dθ

S = (¹/₁₂ (65^³/₂ − 5^³/₂)) θ |₀²ᵖⁱ

S = (¹/₁₂ (65^³/₂ − 5^³/₂)) (2π)

S = ⅙ π (65^³/₂ − 5^³/₂)

Directly above center court, the Yakima SunDome in Yakima, Washington, rises to its maximum height of 92 ft. The angle of elevation from justins parking spot at a Yakama sun kings home to the top of the dome is 11. To the nearest fooot how far from the center court is Justin Parked?

Answers

Answer:

473 feet.

Step-by-step explanation:

Let's look at the image below. We have that the angle of elevation from Justin parking spot is 11º and the height of the building is 92 feet and we need to know how far from the building is Justin parked, in other words, we need to find x in the image.

We can see that to find x we can use a trigonometric function (in this case is tan since we have the Opposite side (92 feet) and we need the Adjacent side (x)

Thus we have:

[tex]Tan11= \frac{92}{x} \\0.1943=\frac{92}{x}\\ x=\frac{92}{0.1943}\\ x=473.49\\x=473[/tex]

Thus, Justin is parked 473 feet away from the center court.

Please answer this correctly

Answers

Answer:

Board Games: 30%

Karaoke: 50%

Bowling: 20%

Step-by-step explanation:

Board Games: [tex]\frac{3}{3+5+2} =\frac{3}{10} =\frac{30}{100}[/tex] or 30%

Karaoke: [tex]\frac{5}{3+5+2} =\frac{5}{10} =\frac{50}{100}[/tex] or 50%

Bowling: [tex]\frac{2}{3+5+2} =\frac{2}{10} =\frac{20}{100}[/tex] or 20%

Answer:

Board Games: 30%

Karaoke: 50%

Bowling: 20%

Step-by-step explanation:

3 + 5 + 2 = 10 so there are 10 family members.

3 out of 10 equals 30%

5 out of 10 equals 50%

2 out of 10 equals 20%

Please mark Brainliest if correct

Hope this helps!

Other Questions
In a survey of 500 teenagers,a soft drink company found that 268 teens chose the companys brand of soft drink as their favorite.What valid claim can the company make?A.Over half of the teens surveyed prefer the companys soft drink.B.Teens chose the companys soft drink 2 to 1 over other brands.C.More parents buy the companys brand than any other brand.D.More than 50% of soda drinkers choose the companys brand as their favorite soft drink. Solve using function notation please help The General Manager of Comfort Home Appliances Ltd, Kolkata, is worried about the wastage of stationery in almost all sections of the company. Draft a memo to be signed by him and sent to all Sectional Heads, asking them to identify the reasons behind such wastage and also advise the employees under their control to restrain from such wastage. A famous arts and music festival held in the late 1960s was called:A. BumbershootB. Austin City LimitsC. WoodstockD. Bonaroo 22.00 g of CO2 has a volume of 50.00 L and a pressure of 0.8210 atm. What must be thetemperature of the gas? All of the following were Gilded Age innovations EXCEPT 1 ) skyscrapers 2 ) indoor plumbing 3) electricity 4 ) radio ScratchpadThe value of b when solving the equation 2 (b+12)=16 The populations living on a rough, steep mountain would have a higher rate ofspeciation than those living in a large, open grassland because the mountainwouldA. show less habitat fragmentationB. provide its populations with more resourcesC. isolate populations into subgroupsD. have fewer niches for organisms expand 3(t-7)expand 2t(t-3)expand -3s(t+5)expand (3+x) (3-x)expand (4x-7) (4x+7) Please HELP!!!!Tu nombre es Ral y ________. eres azul eres azules soy azul soy azules Find median of the data. 14, 18, 16, 122, 22, 19, 12 Central High School plays Eastern High School in a basketball game. Eastern had double the score of Central before Central scored a three-pointer as the game ended.The variable, c, represents Central's score before the three-pointer. Express the total points scored in the game as a variable expression. Check all that apply.2c + c2c + 33c + 32c + c 32c c + 32c + c + 3 What is the slope of the line? Which contains an independent clause? 6= -3 + rsolve for r Athens became the center of philosophy in Greece.Please select the best answer from the choices providedTF Please help quickly Which line's meter is iambic?A.) At the end of the month, I get paid.B.) I give the best of all I have to offer Sam.C.) Quarterly figures are plummeting steadily.D.) Stopping smoking helps your health. The question is attachedperimeter Caring, respect, appreciation, and _____ are characteristics that healthy families share. cohabitation coping competition communication