Simplify
4a x 6a
8a?

Answers

Answer 1

Answer:

[tex]=24a^2[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]4a\cdot \:6a=24a^2\\\mathrm{Multiply\:the\:numbers:}\:4\cdot \:6=24\\=24aa\\\mathrm{Apply\:exponent\:rule}:\quad \:a^b\cdot \:a^c=a^{b+c}\\aa=\:a^{1+1}\\=24a^{1+1}\\=24a^2[/tex]

Answer 2

Answer:

Simply multiply across.

since they both have the same base(a),add the powers ie.(1+1)=2.

Hence 4a×6a=24a²


Related Questions


PLEASESS HELPPP

Determine where f(x) = g(x) from the graph
A. X=-2; x=2
B. X=0 ; x=-8
C. X=0 ; x=2
D. X=-2; x=0; x=2

Answers

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

Given that f(x) = g(x) which means that both functions intersect to each other. By looking at the graph, x = -2 or 0 or 2 are the places where they intersect.

one day sally won the lottery she won 654321 dollars and her brother mark won 76543 dollars how much money is there together?

Answers

Answer:

730864

Step-by-step explanation:

654321 +76543=730864

730864
654321 + 76543 = 730864

This graph shows how the length of time a bicycle is rented is related to the rental cost. What is the rate of change shown in the graph?

A. 2 hours/dollar
B. 4 hours/dollar
C. $4/hour
D. $2/hour​

Answers

Answer:

$4/ hour

Step-by-step explanation:

every hour you go you add 4 dollars

example: 1 hour is $2

                2 hours is $6

what is 40.8 ÷ 6? Please explain how you got your answer​

Answers

Answer:

6.8

How many 6's can go into 40?

6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 36

6 6's

Subtract the amount off

40.8-36=4.8

How many 6's can go into 4.8?

0.6 + 0.6 +0. 6 + 0.6 + 0.6 + 0.6 + 0.6 + 0.6 = 48

0.8 6's

4.8 = 4.8 = 0

6 6's + 0.8 6's = 6.8 6's

6.8 is the answer

If you have any questions you can ask

Step-by-step explanation:

help me with this pls like omg soooo stressful

Answers

Answer:

t =1

Step-by-step explanation:

3t - 18 = 4(-3-3/4t)

Distribute

3t - 18 = -12 -3t

Add 3t to each side

3t -18+3t = -12 -3t+3t

6t -18 =-12

Add 18

6t -18+18 = -12+18

6t = 6

Divide by 6

6t/6 = 6/6

t =1

Answer:

t = 1

Step-by-step explanation:

start by distributing the 4 to whats in the parentheses.

4 (-3 - 3/4t)

-12 - 3t

*helpful tip: if you multiply a fraction by its denominator the product is equal to its numerator

now you have:

3t - 18 = -12 - 3t

add 18 to both sides

3t = 6 - 3t

add 3t to both sides

6t = 6

divide both sides by 6

t = 1

Which is the best reason why 2/5 is the exact quotient for 1/4÷ 5/8 ?

Answers

Answer:

2/5.

Step-by-step explanation:

1/4 / 5/8

= 1/4 * 8/5

= 1*8 / 4*5

= 8/20

= 2/5.

500 / 500 equals what 97 points and brainliest answer ASAP if possible

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

500/500=1

x / x = 1

Answer:

The answer is 1.

Step-by-step explanation:

This is because when you divide a number with each other then they cancel out to equal 1. This can happen with the letter x. So, x/x = 1.

Going back to the question 500/500 can cancel out to become 1.

Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Match the verbal descriptions with the correct equations.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

6 more than a number is 36: x+6=36

36 more than a number is 6: x+36=6

6 times a number is 36: 6x=36

Write down the value of 2jk - 10j when j = 9 and k = 2 Write down only the number, nothing else

Answers

Answer:

-54

Step-by-step explanation:

2jk - 10j

Let j = 9 and k=2

2*9*2 - 10 *9

36 - 90

-54

Consider the function represented by 9x+3y= 12 with x as the independent variable. How can this function be written using
function notation?

f(y) = -1/3y+4/3
f(x) = -3x+4
f(x) = -1/3x + 4/3
f(y) = -3y+4​

Answers

You only have to write the expression for y and change y by f(x). This is:

9x + 3y =12
3y = -9x +12
y = -3x + 4
f(x)= -3x+4

Then, the answer is B

Find the gradient of the line segment between the points (0,2) and (2,-8).

Answers

Answer:

slope = - 5

Step-by-step explanation:

Calculate the slope m using the slope formula

m = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]

with (x₁, y₁ ) = (0, 2) and (x₂, y₂ ) = (2, - 8)

m = [tex]\frac{-8-2}{2-0}[/tex] = [tex]\frac{-10}{2}[/tex] = - 5

The value of the gradient is -1/5.

How to find the gradient of a line?

In order to find the gradient of a line either of the two ways can be used. First, the equation of line should be written in terms of y, then the coefficient of x is the gradient.

The other method is to find the two points on the graph and then take the ratio of the difference of corresponding coordinates.

The given points are (0,2) and (2,-8).

Since the gradient of the line segment between points (x₁, y₁) and (x₂, y₂) is given as,

Gradient = (y₂-y₁)/(x₂-x₁)

Substitute the corresponding values to obtain,

Gradient = (2-0)/(-8-2)

               = -2/10

               = -1/5

Hence, the gradient of the line segment joining the points (0,2) and (2,-8) is -1/5.

To know more about gradient click on,

https://brainly.com/question/24200465

#SPJ2

The outside temperature at a place is - 20 degree Celsius and it drops 5 degrees every hour.How long it will take to reach the temperature zero degree Celsius?

Answers

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

20-5x=0

5x= 20

x=4 hours


Which point represents the vertex of the marked angle?

Answers

I think point E is the correct answer.

After being rearranged and simplified which of the following equations could be solved using the quadratic formula? Check all that apply.

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Because you subtract 14 from the right and left of the = sign

and now we add one on tbe right and left of the = sign. so the quadratic problem would be 3x^2 + 9x -13

Please answer fast its for khan academy

Answers

The first situation is for equation 2
The second situation is for equation 1
The third situation is for equation 3

Find the surface area of the composite solid.
PLZ HELP

Answers

Answer:

613.5 m^2

Step-by-step explanation:

The area of the base is

A = 1/2 bh

   = 1/2 (10) (8.7) =43.5 m^2

We have three sides with all the same area

The area of one side is 10 * 16 = 160

3 * 160 = 480 m^2

Now to the top

We have 3 sides with the same area

The area of one side

A = 1/2 bh

A = 1/2 (10) (6)

   = 30 m^2

3* 30 = 90

Add all the areas together to get the total surface area

43.5 m^2+ 480 m^2 + 90 m^2

613.5 m^2

Answer:

[tex]\Huge \boxed{\mathrm{613.5 \ m^2 }}[/tex]

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

We can find the total surface area by adding the surface area of the triangular prism with the surface area of the triangular pyramid at the top.

Surface area of the triangular prism:

10 × 8.7 × 1/2 + 16 × 10 × 3

⇒ 523.5

Surface area of the triangular pyramid:

6 × 10 × 1/2 × 3

⇒ 90

Adding the surface areas:

523.5 + 90

⇒ 613.5

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

41 points. What is the range of this data set? 2.1, 2.6, 7.2, 5.5, 4.1, 5.5, 7.5, 6.1 A. 5.1 B. 5.5 C. 5.4 D. 7.5

Answers

Answer:

C. 5.4

Step-by-step explanation:

Range means highest number minus lowest number.

7.5 - 2.1 = 5.4

[tex]answer =5.4 \\ given \: data = 2.1 , 2.6 , 7.2 , 5.5 ,4.1 , 5.5 ,7.5 , 6.1 \\ range = highest \: score - lowest \: score \\ \: \: \: \: \: \: \: \: = \: 7.5 - 2.1 \\ \: \: \: \: \: = 5.4 \\ hope \: it \: helps \\ good \: luck \: on \: your \: assignment[/tex]

Latoya paid $17.64 for a 7.94-kg bag of dog food. A few weeks later she paid $18.88 for an $8.39-kg bag at a difference store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based off the unit price. Round your answer to the nearest cent

Answers

Answer: The answer is given below

Step-by-step explanation:

From store 1:

Latoya paid $17.64 for a 7.94-kg bag of dog food. The unit price will be the price paid divided by the quantity. This will be:

= $17.64/7.94

= $2.22 per kg

For store 2:

A few weeks later she paid $18.88 for an $8.39-kg bag at a difference store. The unit price in the second store will be: $18.88/8.39 = $2.25 per kg.

The unit price of the first store is a better buy because the price is cheaper.

Answer:

the price of the first store is cheaper by 0.03 dollars (2.25 - 2.22), that is to say 3 cents

Step-by-step explanation:

To calculate the unit price we must divide by the price by the weight, thus we will obtain the value for each kilogram of dog food:

First price:

17.64 / 7.94 = 2.22

In other words, the price is 2.22 dollars per kilogram.

Second price:

18.88 / 8.39 = 2.25

In other words, the price is 2.25 dollars per kilogram.

Which means, that the price of the first store is cheaper by 0.03 dollars (2.25 - 2.22), that is to say 3 cents.

I can’t tell if my answer is correct , please help !!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

You should be right

Step-by-step explanation:

Srry if I am wrong though

Abdul drove four trips that totalled 426 km. The second trip was 4 less than double the first. The third trip was double the second and the fourth trip was 18 more than triple the first. How far was each trip? Please help!!!

Answers

Answer:

Let the first trip be x

Second trip is 2x-4

Third trip is 2(2x-4)

Fourth trip is 3x + 18

x + (2x-4) + 2(2x-4)+3x+18 = 426

x + 2x -4 + 4x - 8 + 3x + 18 = 426

10x + 6 = 426

10x = 426-6

x = 420/10 = 42 km

Second trip was

2x-4 = 2(42)-4 = 84-4 = 80 km

Third trip was

2 * 80 = 160 km

Fourth trip was

3(42) + 18 = 144 km

The roots of the function f(x) = x2 – 2x – 3 are shown. What is the missing number?

Answers

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

f(x) = x^2 – 2x – 3

To find the roots, set the equation equal to zero

0  = x^2 – 2x – 3

Factor, what two numbers multiply to -3 and add to -2

-3 * 1 = -3

-3 + 1 = -2

0 = (x-3)( x+1)

Using the zero product property

x-3 =0   x+1 =0

x=3          x=-1

Answer:

3

Step-by-step explanation:

cuz i said so lol

profit on the dead
(a) A man bought two books for Rs 1040. He sold one at a loss of 15% and other at a profit of
36%
then he found that each book was sold for the same price. Find the cost price of each book.​

Answers

Answer:

640 and 400

Step-by-step explanation:

Cost of books: x and 1040 -x

x sold at a loss of 15%= 0.85 x

1040 -x sold at  a profit of 36% = (1040 - x)*1.36

x*0.85= (1040-x)*1.360.85x+1.36x= 1040*1.362.21x= 1414.4x= 1414.4/2.21x= Rs. 640Rs. 1040 - x= R. 400

Add 30 to the product of 12 and 6 and
divide the
result by
6. The final
answer
Is what?​

Answers

The answer is 17 because 12x6=72 72+30= 102 102/6= 17

Mark asked each student in a class to name their favourite colour. For this class, the number of students who said blue is three times the number of students who said green. Write down the ratio of the number of students who said blue to the number of students who said green.

Answers

Answer:

3:1

Step-by-step explanation:

Since there are 3 times more blue favorite kids, the ratio is

3:1

The ratio of the number of students who said blue to the number of students who said green is 3 : 1.

What is ratio?

The ratio is a numerical relationship between two values that demonstrates how frequently one value contains or is contained within another.

Given:

Mark asked each student in a class to name their favorite color.

For this class,

the number of students who said blue is three times the number of students who said green.

Let n be the number of students who said green.

Then, 3n, the number of students who said blue.

The ratio of the number of students who said blue to the number of students who said green.

= 3n/ n

= 3/1

= 3: 1.

Therefore, the ratio is 3 : 1.

To learn more about the ratio;

https://brainly.com/question/13419413

#SPJ2

Part 3. Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.​

Answers

Answer:

hope this helps you

the volume of a cube whose edge is 6cm long is ​

Answers

Answer:

216 cm^3

Step-by-step explanation:

Volume of a cube=s^3

6 cm^3=216 cm^3

Find S20 of the series whose first terms are:
30, 22, 14, 6, ...

Answers

Answer:

- 920

Step-by-step explanation:

There is a common difference d between consecutive terms in the sequence, that is

d = 22- 30 = 14 - 22 = 6 - 14 = - 8

This indicates the sequence is arithmetic with sum to n terms given by

[tex]S_{n}[/tex] = [tex]\frac{n}{2}[/tex] [ 2a₁ + (n - 1)d ]

where a₁ is the first term and d the common difference

Here a₁ = 30 and d = - 8 , thus

[tex]S_{20}[/tex] = [tex]\frac{20}{2}[/tex] [ (2 × 30) + (19 × - 8) ]

     = 10(60 - 152)

     = 10 × - 92

     = - 920

Of the 100 students in the science club, 65 take mathematics, 43 take physics and 10 students take both mathematics and physics. How many science club students take neither mathematics nor physics? URGENT!

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Add the students that take math and physics and subtract the ones that take both so that they are not double counted

65+43-10 =98

There are 100 students

100-98 =2

There are 2 that take neither math nor physics

A line goes through the origin and the point (6, 14). The point (2, y) is also on the line. Calculate y and justify that your value is correct

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The key here is knowing that the equation of the line that passes through these points is same

Thus having (6,14) and (0,0), the slope is as follows;

m = y2-y1/x2-x1 = 0-14/0-6 = -14/-6 = 7/3

Now we can use this slope here to get the value of y in the question

All we need to do is tie write the equation of the line for between the points (6,14) and (2,y)

That would be;

7/3 = y-14/1-6

7/3 = y-14/-5

cross multiply;

-35 = 3(y-14)

-35 = -3y + 42

-3y = -35-42

-3y= -77

y = -77/3

y = 77/3

solve this equation please
5X2 - 15 = 5​

Answers

Answer:

x = 2 or x = -2

Step-by-step explanation:

5x² - 15 = 5​

5x² = 15 + 5

5x² = 20

x² = 20/5 = 4

x² = 2²

x² - 2² = 0

(x - 2)(x + 2) = 0

⇌   we use the zero product property

x - 2 = 0 or x + 2 = 0

x = 2 or x = -2

Other Questions
what is the difference between basis and basic Calculate the radius of the circular rug. Use 3.14 for . Enter your answer in the box below.____ feet Whats the correct answer for this question? If it doesnt work please just tell me :) Pls can u help guys.....all of them Chen Inc.'s cash balance in the accounting records, before receiving the bank statement, at June 30th was $16,170. During June the company recorded $10,000 of deposits but the bank only showed $7,900 on the June statement. Some of the company's deposits were made on the last day of the month. The company's records also showed that the company wrote checks totalling $3,600 that had not yet cleared the bank. The June 30th bank statement showed a balance of $16,750. The company was surprised to see that the bank statement showed the following items that the company was not aware of until the bank statement arrived: NSF check for $935, bank fee of $10, and interest income totalling $25. What is the total amount of cash that should be reported on Chen Inc.'s balance sheet at June 30th?a. $15,250 b. $17,120 c. $14,670 d. $17,850 PLEASE HELP. A Ferries wheel has a diameter of 100 ft. The center of the wheel is 60 feet off the ground. If it takes the Ferries wheel 12 seconds to make a full rotation, find the height of a rider 2 seconds after he passes position A, the right most point on the wheel. Answer choices: A. 103.30 ftB. 80.34 ftC. 74.40 ftD. 101.96 ft Help me, please!!If you had a nickel (.05 or five cents) that earned 100 percent interest each day or doubled in value each day. How much would you have after 10 days? SCENARIO ABiological anthropologists have discovered a previously unknown fossil species namedAustralopithecus sediba. The species lived about 2 million years ago in Africa and has an interesting mix of traits. For example, its arms are adapted for climbing in trees and its legs are adapted for walking on two legs on the ground. It does not directly resemble any of the living ape species, which suggests that the living ape species (including humans) have each become adapted for their own environmental contexts over time.What is the primary type of biological anthropology addressed in this research?A. Human biologyB. Forensic anthropologyC. PaleoanthropologyD. PrimatologyDoes the research also touch on topics that might be relevant to researchers in disciplines outside anthropology, such as biology, geology, psychology, medicine, sociology, or criminology? Which of the following disciplines would be most relevant?A. PsychologyB. BiologyC. CriminologyD. SociologyHow does this research relate to human evolution? In other words, what can we learn about human evolution from research along these lines? Please help! Correct answer only, please! Consider the matrix shown below: What are the dimensions of A. A. 3 X 4 B. 4 X 3 C. 12 D. A and B What are media? A. Techniques for creating emotional responses B. Tools for manipulating an audience C. Avenues for sending out images D. Methods of conveying information Place each statement under the correct category.Political instabilityMiddle AgesThe RenaissanceEducation centered on religionReligious teachings questionedBeauty and wealth more importantShift from religious to secular thoughtChurch most important political forceClassical ideas revivedHelp Why are prefixes often added to SI units? Which question would most likely be answered by reading the exposition of astory? Need help on this worksheet Byer, a plastics processor, is considering the purchase of a high-speed extruder as one option. The new extruder would cost $50,000 and would have a residual value of $3000 at the end of its 6-year life. The annual operating expenses of the new extruder would be $5000. The other option that Byer has is to rebuild its existing extruder. The rebuilding would require an investment of $30,000 and would extend the life of the existing extruder by 6 years. The existing extruder has annual operating costs of $13,000 per year and does not have a residual value. Byer's discount rate is 12%. Using net present value analysis, which option is the better option and by how much? Present Value of $1 Periods 12% 14% 16% 6 0.507 0.456 0.410 8 0.404 0.351 0.305 10 0.322 0.270 0.227 12 0.257 0.208 0.168Present Value of Annuity of $1 Periods 12% 14% 16% 6 4.111 3.889 3.685 8 4.968 4.639 4.344 10 5.650 5.216 4.833 12 6.194 5.660 5.197 Bonita drove 8 miles from her home to the library, and then drove back. Graph A shows her distance from home during the trip. Graph B will show her distance from the library during the trip. Complete each statement about Graph B. Nenn Co.'s allowance for uncollectible accounts was $190,000 at the end of 2024 and $200,000 at the end of 2023. For the year ended December 31, 2024, Nenn reported bad debt expense of $26,000 in its income statement. What amount did Nenn debit to the appropriate account in 2024 to write off actual bad debts? a rectangular inflatable swimming pool is 2 [tex]\frac{4}{5}[/tex] yards long, 2 yards wide, and [tex]\frac{3}{5}[/tex] yard tall. What is the volume of the pool? Round to the nearest tenth What is the slope?Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.