please help me on this!

Please Help Me On This!

Answers

Answer 1

Answer:

The rocket reached its maximum height at 1.25 seconds.

Step-by-step explanation:


Related Questions

Xavier, Yaozhou and Zara had some beads. Xavier and Yauzhou had a total of 438 beads. Xavier and Zara had a total of 04 beads. Yaozhou had 3 times as many beads as Zara. How many beads did Xavier have?

Answers

Answer:

Xavier has 136 beads, Yaozhou has 204 beads and Zara has 68 beads.

Step-by-step explanation:

Let the number of beads that Xavier has be x.

Let the number of beads that Yaozhou has be y.

Let the number of beads that Zara has be z.

The total number of beads they have altogether is 438. This means that:

x + y + z = 438 _______(1)

Xavier and Zara have a total of 204 beads. This means that:

x + z = 204

=> x = 204 - z _______(2)

Yaozhou has 3 times as many beads as Zara. This means that:

y = 3z _________________(3)

Put (2) and (3) in (1):

204 - z + 3z + z = 408

3z = 408 - 204 = 204

z = 204/3 = 68

From (2):

x = 204 - 68 = 136

From (3):

y = 3 * 68 = 204

Therefore, Xavier has 136 beads, Yaozhou has 204 beads and Zara has 68 beads.

The polynomial f(x) is written in factored form: f(x) = (x − 3)(x + 8)(x − 11) What are the zeros of the polynomial function?
x = 3, x = 8, x = 11
x = 3, x = −8, x = 11
x = −3, x = 8, x = −11
x = −3, x = 3, x = −8, x = 8, x = −11, x = 11

Answers

Answer:

x=3               x = -8           x = 11

Step-by-step explanation:

f(x) = (x − 3)(x + 8)(x − 11)

Using the zero product property

0 = (x − 3)(x + 8)(x − 11)

0 = x-3      0 = x+8     0 = x-11

x=3               x = -8           x = 11

Answer:

x=3               x = -8           x = 11

Hope this helps!

please help me asap​

Answers

Answer:

that's the lowest term actually

The lengths of two sides of a triangle are 3 inches and 8inches. Find the range possible for lengths for the third side, s.

Answers

Answer:

Using triangular inequality:

[tex]0< s\leq 3+8\\\ 0<s\leq 11\\[/tex]

Two fair dice are renumbered using -2, -1, 0, 1, 2, 3 instead of the
usual numbers. The two dice are thrown in the normal way.
Draw a table to show the total score for each of the possible
outcomes
(b) How many ways are there of scoring 0 ?
Pls help ASAP​

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

the number of occurs over 0

Somebody please help! And show your work!

Answers

a= 34 degrees

b= 28 degrees

c= 62 degrees

Step-by-step explanation:

First you know that b is 1/2 of 56 degrees or 28.

The triangle with the a in it is isoceles because the two sides are both radii.

In the triangle the top angle = 112 because it is a centeral angle to the 112 arc.

Angle a and opposite to a are equal and then have to be 34 degrees to equal 180.

We know two arc lengths are 112 and 56 and the one with angle a has to be 34x2 or 68.

a whole circle equals 360.

360-56-68-112 = 124

Angle c = 1/2 of 124, or 62 degrees

identify the domain of the function shown in the graph.

A. x is all real numbers
B. 0<x<5
C. -5<x<5
D. x>0​

Answers

Answer:

A, all real numbers

Step-by-step explanation:

The domain is the x value and the x value is the domain.

So when you take a look at the x values, it keeps going on and on

So when x values or y values keep going on forever we call that all real numbers

Hope this helps! Plz mark brainliest!

If f ( x ) f ( x ) is a linear function, f ( − 5 ) = 0 f ( - 5 ) = 0 , and f ( 2 ) = 4 f ( 2 ) = 4 , find an equation for f ( x ) f ( x )

f(x)=________

Answers

Answer:   f(x) = (4/7)x + 20/7

================================================

Explanation:

We have

f(-5) = 0 and f(2) = 4

This means the two points (-5,0) and (2,4) are on this line

----------

Find the slope of the line through (x1,y1) = (-5,0) and (x2,y2) = (2,4)

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (4 - 0)/(2 - (-5))

m = (4 - 0)/(2 + 5)

m = 4/7 is the slope

----------

Plug m = 4/7 and (x1,y1) = (-5,0) into the point-slope formula. Solve for y.

y - y1 = m(x - x1)

y - 0 = (4/7)(x - (-5))

y = (4/7)(x + 5)

y = (4/7)x + (4/7)*5

y = (4/7)x + 20/7

f(x) = (4/7)x + 20/7

This linear equation has a slope of 4/7 and a y intercept of 20/7.

The equation for f ( x ) would be; f(x) = (4/7)x + 20/7

What is the slope?

The slope is the ratio of the vertical changes to the horizontal changes between two points of the line.

m = ( y₂ - y₁ ) / ( x₂ - x₁ )

We are given f(-5) = 0 and f(2) = 4

This means the two points (-5,0) and (2,4) are on this line

To Find the slope of the line through (x1,y1) = (-5,0) and (x2,y2) = (2,4)

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (4 - 0)/(2 - (-5))

m = (4 - 0)/(2 + 5)

m = 4/7 is the slope

Then substitute m = 4/7 and (x1,y1) = (-5,0) into the point-slope formula. Solve for y;

y - y1 = m(x - x1)

y - 0 = (4/7)(x - (-5))

y = (4/7)(x + 5)

y = (4/7)x + (4/7)*5

y = (4/7)x + 20/7

f(x) = (4/7)x + 20/7

The linear equation has a slope of 4/7 and a y intercept of 20/7.

Learn more about slope here:

https://brainly.com/question/2503591

#SPJ2

What is the range of the function below?

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

f(x)=72-4x

72-4x=0

4x=72

x=18

f(x)<=18

Based on an architectural drawing, a roof slopes to a drain
along the function represented in the table that defines the
edge of slope, where x is the horizontal distance in feet and
f(x) is the vertical distance in feet.
If the drain is at the minimum point, how far is it from the wall
defined by the y-axis?
A. O feet
B. 8 feet
C. 80 feet
D. 160 feet

Answers

Answer:

80 feet

Step-by-step explanation:

Given that x is the horizontal distance in feet and  f(x) is the vertical distance in feet. The minimum point of a function is its lowest point. For a quadratic equation, at its minimum or  maximum point, the slope of the graph is equal to zero.

For the table of the function given below, it can be seen that the lowest point occurs when x = 80 feet, at this point, the value of f(x) is at its lowest which is 0.

Therefore at the minimum point, it is 80 feet far from the wall .

Answer:

The answer is C!

Step-by-step explanation:

Your welcome

If f(x)=3x^2+1 and g(x)=1-x what js the value of (f-g)(2)?

Answers

Answer:

14.

Step-by-step explanation:

Simplify:

f(x)-g(x)

3x^2+1 - (1-x)

3x^2+ x

Solve:

(f-g)(2)

3(2)^2 + 2= 3*4+2

= 14

A bag has 5 blue marbles, 4 red marbles, and 3 green marbles. A student randomly picks a marble from the bag and then rolls a number cube
with sides labeled 1 through 6.
What is the probability that the student picks a blue marble from the bag, and then rolls a 4?
A.5/72
B.5/42
C.1/3
D.7/12​

Answers

Answer:

A. 5/72

Step-by-step explanation:

5 + 4 + 3 = 12 marbles

5/12  - the probability that the student picks a blue marble.

1/6 - the probability that 4 is on the cube

The probability that the student picks a blue marble from the bag, and then rolls a 4

5/12 * 1/6 = 5/72

The answer is 5/72 I’m pretty sure

Select the correct answer.
For which value of b can the expression x2 + bx + 18 be factored?

Answers

Answer:

11x

Step-by-step explanation:

(x + 2)(x + 9)

x2 + 9x + 2x + 18

x2 + 11x + 18

This is one possibility :)

Zachary can't believe how bad London's traffic is today. In the past 10 minutes, his cab has barely moved 500 meters! He wonders if walking would have been faster. If Zachary walks at an average speed of 5 kilometers per hour, how many minutes would it take him to walk 500 meters?

Answers

Answer:

6 min

Step-by-step explanation:

5 kilometers = 5,000 meters

500/5,000 = 1/10 meaning it would take him 1/10 of an hour or 6 minutes to cover this distance.

Find the slope of the line will mark as brain
y
=
–9
4
x

1
4
.

Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.

Answers

Answer negative 9 is the answer

Step-by-step explanation:

If f(x) = 3x + 5, find f(2).

Answers

Answer:

f(2) = 11

hope this helps

Step-by-step explanation:

3(2)+5

6+5

11

Answer:

11

Step-by-step explanation:

3(2)+5=11

Substitution -- :D

100 + x = 50 ( find x)

Answers

Just subtract 100 - 50 and you get x = 50

Answer:

x = 50

Step-by-step explanation:

100 -50 = 50

50+50=100

Have a wonderful day and stay safe!

Convert 1 1/3 to a improper fraction

Answers

Answer:

3 2/3

Step-by-step explanation:

Divide 11 by 3 using long division method. then place the quotient as whole number and reminder as numerator and dividend as denominator

The fraction 1 1/3 as an improper fraction is 4/3

How to write an improper fraction

From the question, we have the following parameters that can be used in our computation:

Fraction =  1 1/3

When converted to an improper fraction, we have

Numerator = 3 * 1 + 1

Evaluate

Numerator = 4

The denominator remains the same

So, we have

Fraction =  4/3

Hence, the fraction is 4/3

Read more about fraction at

brainly.com/question/31896427

#SPJ6

Charlie invests £1200 at 3.5% per annum compound interest.

Work out the value of Charlie's investment after 3 years.

Answers

Answer:

£1,330.46

Step-by-step explanation:

Using the compound interest formula [tex]A = P(1+\frac{r}{n} )^{nt}[/tex]

A = amount compounded after n years

P = principal (amount invested)

r = rate (in %)

t = time (in years)

n = time used to compound the money

Given P =  £1200., r = 3.5%, t = 3years, n = 1 year(compounded annually)

[tex]A = 1200(1+0.035)^{3}\\ A = 1200(1.035)^{3}\\ A = 1200* 1.108717875\\A = 1,330.46[/tex]

Value of Charlie's investment after 3 years is £1,330.46

In a test +3 marks are given for every correct answer and -1 mark for every incorrect answer. Sona attempted all the questions and scored +20 marks through she got 10 correct answers. How many questions were asked?

Answers

Answer: 20

Step-by-step explanation:

(i) Sona got 10 answers correct.

1 correct answer = 3 marks

10 correct answers = 10×3 = 30 marks but she got only 20

1 wrong answer = -1 mark

that means she attempted 10 incorrect answers.

  

No.of questions in the test= no.of incorrect + no.of correct answers

10+10= 20

x=12-1//3x
can anyone tell me the full answer

Answers

Answer:

x=9 is the answer......

how to write 1/4 as a decimal

Answers

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

As a decimal, 0.25

As a fraction, 1/4

As a percentage, 25%

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

1/4

= 1*25/4*25

= 25/100

(Multiplying to both numerator and denominator doesn't change the value)

Now to write 25/100 as a decimal

The decimal point goes two places to the left in 25

(Since 100 has 2 zeroes so two values back)

25/100 = .25

= 0.25

cuba is famous of which crop​

Answers

Sugarcane is Cuba’s famous crop. It is grown throughout the island, but mainly in the eastern half.

If -3/x = x/-27 , What is the positive value of x

Answers

Answer:

-3=x^2/-27

x^2=(-3)(-27)

x=9 or x=-9

Step-by-step explanation:

In triangle ABC, Aat the top of the triangle, B at 90° and C at the third end, angle C = 21°, the hypotenus = 15m,find BC = y the unknown side

Answers

Answer

Step-by-step explanation:

Law of sines: SinB/15 = SinA/BC

B = 90

A = 180-90-21=69°

BC= (15*SinA)/SinB = (15*sin69)/1 ≈ 14m

How would I do this? Solve for q. –10 + 10q = 9q

Answers

Answer:

q=10

Step-by-step explanation:

-10+10q=9q

-10=-q

q=10

-4x - 3(2x + 8) = 36 solve for x

Answers

Answer:

x = -6

Step-by-step explanation:

-4x - 3(2x + 8) = 36

-4x - 6x - 24 = 36

-10x = 60

-x = 6

x = -6

Answer:

[tex]x = - 6[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex] - 4x - 3(2x + 8) = 36 \\ - 4x - 6x - 24 = 36 \\ - 10x = 36 + 24 \\ - 10x = 60 \\ \frac{ - 10x}{ - 1 0} = \frac{60}{ - 10} \\ x = - 6[/tex]

hope this helps

brainliest appreciated

good luck! have a nice day!

Use synthetic division to solve [tex]\frac{3x^{4} +6x^{3} +2x^{2} + 9x + 10 }{x+2}[/tex]. What is the quotient?

Answers

3x^2+2x+5

Explanation:

3x^4+6x^3+2x^2+9x+10/x+2

(x+1)(x+2)(3x^2-3x+5)/x+2


3x^2+2x+5

CORRECT AND CLEAR ANSWER WILL BE GIVEN BRAINLIEST An object of mass 0.30 kg is thrown vertically upwards and reaches a height of 8.0 m. Calculate: (a) it's final potential energy (b) The velocity with which it must be thrown, neglecting air resistance ( assuming g = 10m/s²)

Answers

Answer:

Final potential energy = 24 Joule

The velocity with which object must be thrown = [tex]4 \sqrt{10}[/tex] m/s

Step-by-step explanation:

Given:

Mass of object, m = 0.30 Kg

Height of object, h = 8 m

Acceleration due to gravity, g = 10 [tex]ms^{-2}[/tex]

a) Formula for Potential Energy:

[tex]E_p =mgh[/tex]

Where m is the mass of object

g is acceleration due to gravity and

h is the height of object

Putting the values of m, g and h

[tex]E_p = 0.3 \times 10 \times 8\\\Rightarrow E_p =24 J[/tex]

b) Formula for initial and final velocity:

[tex]v^{2} =u^{2} +2gh[/tex]

where v is the final velocity

u is the initial velocity with which the object is thrown

g is acceleration due to gravity and

h is the height obtained by object

here v = 0 at the height 8 m because it will come to rest at the point it attains the maximum height.

h = 8m

g = -10 [tex]ms^{-2}[/tex] (negative because the object's velocity is decreasing)

Putting the values to find 'u':

[tex]0^{2} =u^{2} +2 \times -10 \times 8\\\Rightarrow u^{2} = 160\\\Rightarrow u = 4 \sqrt{10}\ m/s[/tex]

(4x2 + 7x)(5x2 – 3x)
A. 2034 + 35x3 - 21x2
O B. 202A + 23x3 - 21x2
C. 20x4 + 23x2 - 21%
O D. 20A + 35x2 – 21x

Answers

Answer:

work is shown and pictured

Other Questions
Ellos________ enfermos What is the end product of the process of respiration? *A. glucose and oxygenB. water and carbon dioxide if ten coins are spun together, the probability of four or more heads is 0.83. the probability of eight or more is 0.05. find the probability of:I) less than four. II)fewer than 8 In Physics lab, a lab team places a cart on one of the horizontal, linear tracks with a fan attached to it. The cart is positioned at one end of the track, and the fan is turned on. Starting from rest, the cart takes 4.34 s to travel a distance of 1.62 m. The mass of the cart plus fan is 354 g. Assume that the cart travels with constant acceleration.A) What is the net force exerted on the cart-fan combination?B) Mass is added to the cart until the total mass of the cart-fan combination is 762 g, and the experiment is repeated. How long does it take for the cart, starting from rest, to travel 1.62 m now? Which tool lets geographers get different maps and information about a place when analyzing it? Satellite images the global positioning system geographic information system or three dimensional models simplify this problem the sum of the first 10 natural numbers is Benjamin has 3 gallons of punch. He adds another 12gallon of juice to the punch. How many gallons of punch does he have now? How many cups? Explain your reasoning. The library is 3.56 kilometers from Maria's house and 1.38 kilometers from Simon's house. How much farther does Maria live from the library than Simon? The nurse is teaching a patient who willbegin taking furosemide. The nurse learnsthat the patient has just begun a 2-weekcourse of a steroid medication. What willthe nurse recommend?A Report a urine output greater than 600mL/24 hours.BTake the furosemide at bedtime.CConsume licorice to prevent excesspotassium loss.DObtain an order for a potassiumsupplement Choose the slope and Y intercept that correspond with the graph For what is the major being treated at the hospital?A. a broken footB. pneumoniaC. an injured handD. a head wound You would like to combine a risky stock with a beta of 1.87 with U.S. Treasury bills in such a way that the risk level of the portfolio is equivalent to the risk level of the overall market. What percentage of the portfolio should be invested in the risky stock The length of a rectangle is increasing at a rate of 8 cmys and its width is increasing at a rate of 3 cmys. When the length is 20 cm and the width is 10 cm, how fast is the area of the rectangle increasing? ANSWER FAST>... Which set of symptoms describes the short-term effects of marijuana? If f(3x 1) = 6x 1, find f(x) and f(0) What are the domain and the range of this function?D : _ _ x: _ _ R: _ _ Y: _ _ for a test Please answer this correctly A rectangle has an area of k2 + 19k + 60 square inches. If the value of k and the dimensions of the rectangle are all natural numbers, which statement about the rectangle could be true? The length of the rectangle is k 5 inches. The width of the rectangle is k + 4 inches. The length of the rectangle is k 20 inches. The width of the rectangle is k + 10 inches. YangMills existence and mass gap. Solve that ur a genius