Help, Its due in 15 minuets!

Help, Its Due In 15 Minuets!
Help, Its Due In 15 Minuets!

Answers

Answer 1

Answer:

All Congruent Angle Pairs

1) ∠1 and ∠3 are congruent **

2) ∠2 and ∠4 are congruent

3) ∠6 and ∠8 are congruent

4) ∠5 and ∠7 are congruent

5) ∠1 and ∠7 are congruent

6) ∠2 and ∠8 are congruent **

7) ∠3 and ∠5 are congruent

8) ∠4 and ∠6 are congruent **

Step-by-step explanation:

1) Vertical pairs

2) Vertical pairs

3) Vertical pairs

4) Vertical pairs

5) Alternate exterior angles

6) Alternate exterior angles

7) Alternate interior angles

8) Alternate interior angles

Answer 2

the pairs are

< 1 and < 3

< 4 and < 5

I think 2 and 8


Related Questions

The varsity club wants to make 1000 dollars for a NYC trip. They are selling t-shirts for 9.00 dollars each. The fee for printing lancers logos is 30 dollars if the number of t-shirts is represented by x write and solve an inequality to find the number of t-shirts they have to sell in order to reach their goal

Answers

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Given that:

Target amount for NYC trip = $1000

Cost of T - shirt = $9 each

Logo printing fee = $30

Number of T - shirts = x

Number of T - shirts to be sold in other to reach their goal :

[(Cost of logo + Cost of T shirt) * number of shirts sold] ≥ target amount

[($30 + $9) * x] ≥ $1000

$39x ≥ 1000

x ≥ 1000/ 39

x ≥ 25.64

Hence, they have to sell at least 26 t shirts with logo printed to raise $1000

Nathan writes an essay with a total of 583 words. Every line of his essay has 11 words.
How many lines long is Nathan's essay?

Answers

Answer:

53 lines

Step-by-step explanation:

You would divide 583 by 11, and that would get you your final answer of 53 lines.

Answer:

53 lines

Step-by-step explanation:

11 words → 1 line

583 words → (1/11 x 583) lines = 53 lines

Norman purchased 3.5 lb. Of his favorite mixture of dried fruits to use in a trail mix. The total cost was $16.87. How much does the fruit cost per pound?

Answers

Answer:

$4.82

Step-by-step explanation:

Given that:

The total cost of the fruit is $16.87

And Norman purchased 3.5 lb of his favorite mixture of dried fruits.

The cost of the fruit per pound can be calculated by dividing the total cost of fruit by the total amount of pounds of fruit purchased.

i.e.

The cost of the fruit per pound = $16.87/3.5

The cost of the fruit per pound = $4.82

What is 230% of 90?
A 207
B 237
C 320
D 227

Answers

Answer:

207 or option a is the answer

Answer:

Option A) [tex]207[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]230\%[/tex] can be written as [tex]\frac{230}{100}[/tex] which is equivalent to the decimal form [tex]2.3[/tex]. The word of indicates that you will need to use the multiplication operation:

[tex]230\%[/tex] of [tex]90 = 2.3\times90[/tex]

[tex]= 207[/tex]

∴ [tex]230\%[/tex] of [tex]90[/tex] is [tex]207[/tex].

Hope this helps :)

Jon owns a hamburger stand. He creates a function for the number of dollars in his register (d) in relation to the number of hamburgers (h) he sells. d=3h+8 How much does he charge for a hamburger? 1 dollar 1 dollar 2 dollars 2 dollars 3 dollars 3 dollars 8 dollars

Answers

Answer:

The amount charged for a hamburger is $11

Step-by-step explanation:

The function relating the amount d charged with the number of hamburgers is;

d = 3h + 8

The amount charged for a hamburger can be calculated by substituting the value 1 for h

Thus, we have;

d = 3(1) + 8 = $11

Angl is a square. The equation of line NG is Y= 1/2 X - 6. Find the equation of line LG in slope intercept form given that the coordinates of L are (-5,1)

Answers

Answer: y=-2x-9

Step-by-step explanation:

If ANGL is a square, then NG and LG are adjacent sides.

Adjacent sides are perpendicular.  [Each angle is 90°]

The equation of line NG is [tex]Y=\dfrac12 X-6[/tex].

By comparing it to equation in slope intercept form y=mx+c ( where , m= slope , c=y-interecpt)

slope =[tex]\dfrac12[/tex]

Let slope of LG be n, then

[tex]n\times \dfrac{1}{2}=-1[/tex] [Product of slopes of two perpendicular line =-1]

[tex]\Rightarrow n=-2[/tex]

Equation of a line passes through (a,b) and have slope m is given by :-

[tex](y-b)=m(x-a)[/tex]

Equation of LG :

[tex](y-1)=-2(x-(-5))\\\\\Rightarrow\ y-1=-2x-10\\\\\Rightarrow\ y=-2x-9[/tex] [In intercept form]

Select all the expressions.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2x² - [tex]\frac{1}{2}[/tex] x

x + 2

2x²

[tex]\frac{x}{2}[/tex]

What the person above me said
Explanation: An expression is a problem that does NOT have an equal sign

Hope this helps you know more about expressions and please mark me brainiest

The land John owns covers an area of 2.17 x 104 square miles. The land Sam owns covers an area of 5.34 x 103 square miles. About how many times greater is the area owned by John than the area owned by Sam?

Answers

Answer:4.064 times

Step-by-step explanation:

Step 1

Area  of  Land owned by John =2.17 x 104 square miles

Area  of  Land owned by Sam= 5.34 x 103 square miles.

When we say about how many times is a quantity greeter than the other we mean that  how much is the smaller quantity contained in the larger quantity. and in such cases, we divide.

Area  of  Land owned by John/Area  of  Land owned by Sam

=2.17 x 104 square miles/ 5.34 x 103 square miles

=21,700 square miles /5,340 square miles

=4.064 times

Therefore  we say that John's owns an area of land  by 4.064 times Sam's land.

Can someone please help me!

Answers

Answer:

7/6

Step-by-step explanation:

There is 7 total bars and only 6 are shaded, therfore your answer would be 7/6. :)

Answer:

6/7

Step-by-step explanation:

6 out of the 7 areas are shaded.

Have a good day!

Will give brainliest to right answer!!!

Answers

Answer:

f = 2

Step-by-step explanation:

Hope this helps you! :3

Answer:

f = 2

Step-by-step explanation:

2+1.25f = 10 - 2.75f

Add 2.75f to both sides

2 + 4f = 10

Subtract 2 on both sides

4f = 8

Divide by 4 on both sides to isolate the variable f

f = 8/4

f = 2

$330 is 12% less than the cost last year. Calculate the cost last year.

Answers

Answer:

just look that up and walla insta answer

The answer is $375! 12% of $375 is $45, and 330+45 is 375.

Plz help
What is the length of side X if two similar rectangles have the following measurements?
Rectangle 1:6 ft by 10 ft
Rectangle 2: 3 ft by X ft

Answers

The side X would be 5, 3 is 6/2 which I would do the same to the other side

A two umn table with 5 rows. The first column, x, has the entries, negative 2, 0, 2, 4. The second column, y, has the entries, 6, 3.5, 1, negative 1.5. Which equations represent the data in the table? Check all that apply

Answers

Answer

A.y-6=-5/4(x+2)

D.y-1=-5/4(x-2)

E.y-3.5=-1.25x

Step-by-step explanation:

The equation which represents the data values given in the table written in slope - intercept form is y = - 1.25x + 3.50

The data given :

X ____ Y

-2 ____ 6

0 ____ 3.5

2 ____ 1

4 ____ - 1.5

We could represent the equation in the form :

y = bx + c

b = slope = Rise / Run

b = slope = Rise / Run c = intercept

From the table :

Slope = (y2 - y1) ÷ (x2 - x1) = (6 - (-1.5)) / (-2 - 4) = 7.5/-6 = -1.25

Using any pair of (x, y) values, we can obtain the intercept value :

Using ; (2, 1)

1 = -1.25(2) + c

1 = - 2.50 + c

1 + 2.50 = c

c = 3.50

Therefore, the equation becomes ; y = - 1.25x + 3.50

Learn more :https://brainly.com/question/18405415

line of best fit - scatter plot questions

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

the answer is d cause you can get it later if you know what I mean

Having trouble with this one help appreciated

Answers

Answer:

The constant of proportionality is 3.50.

Step-by-step explanation:

We know that when y directly varies with x, such that

[tex]y=kx[/tex]

The number 'k' is called the constant of proportionality.

Given the equation

[tex]y=3.50x[/tex]

as

[tex]y=kx[/tex]

so

[tex]k=3.50[/tex]           ∵ [tex]y=kx[/tex]

Here the value of k = 3.50, which is the constant of proportionality.

Therefore, the constant of proportionality is 3.50.

please need this asap!! will give brainliest and a thanks to fast answers :)

Answers

Answer:

15 days

Step-by-step explanation:

Answer:

27 days

Step-by-step explanation:

42 pushups in 3 minutes in a unit rate

Answers

Answer:

14 per minute

Step-by-step explanation:

42 / 3

Yettle is correct 42 push-ups divided by 3 minutes is a unit rate of 14 push-ups per minute

Write the equation in slope intercept form (y=mx+b) of a line that passes
through the points (1,7) and (3,-5).

Answers

Answer:

y = -6x +13

Step-by-step explanation:

slope = rise over run

-12 rise for 2 run

slope = -6

y intercept = 13

Josh and Corey met up for lunch. When they were done, Josh traveled 8 blocks east and Corey traveled 4 blocks west. How many blocks away from Josh was Corey?

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Since they traveled in opposite directions, we would add the 2 numbers!

8+4=12.

The question is, "Find the volume of the bodies given in the figures below, which have a hole along their entire length." How do I measure it the volume in this case?

As you can see, height is 9cm, length is 12, and width is 18 . ​

Answers

Answer:

1782 cm³

Step-by-step explanation:

First, you measure the volume of the cuboid as a whole which is length x breadth x height, 9 x 12 x 18 = 1944 cm³. Then measure the volume occupied by the space, 3 x 3 x 18 since the hole runs along the entire length = 162 cm³.

Then you subtract the volume occupied by the hole from the volume of the cuboid in total, 1944 - 162 = 1782 cm³

One root of is x = 2. What are all the roots of the function? Use the Remainder Theorem. x = 2, x = 3, or x = 4 x = –2, x = –3, or x = –4 x = 1, x = 2, x = 3, or x = 13 x = –1, x = –2, x = –3, or x = –13

Answers

Answer:

A. x = 2, x = 3, or x = 4

I got 100%

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Because the guy above me is correct

please help me with this thank you

Answers

Jane will save more than Mariah.

Karsyn went to the movies with her boyfriend Chandler. The movie cost them $25. Karsyn was really hungry because Chandler did not take her out to dinner. She made him buy her snacks for 4.00 each. How many snacks did Chandler have to buy Karsyn, if he spent $44 on their date.

Identify the variable:

Write the equation:

How many snacks did Karsyn eat?

Answers

Answer:

4 snacks

Step-by-step explanation:

44 from the overall date - 25 from the movie = 19 dollars. 19 divided by four is 4.75. I'm not sure if this is a real question and you can have a decimal of a snack but you can just write approximately four snacks.

help me pleaseee!!!
the correct answer will get brainly!!

This for algebra 1

Answers

M= -2/3
B= 4

M is the slope
B is the y-intercept

What is the equation of a line that has a slope of -5 and passes through the point (0, 2)?
1. y = 2x - 5
2. y = -5x
3. y = -5x + 2

Answers

Answer:

y=-5x+2

Step-by-step explanation:

y-y=m(x-x¹)

y-2=-5(x-0)

y-2=-5x+0

+2 +2

y=-5x+2

Answer:

y = -5x + 2

Step-by-step explanation:

PLSS HELP ASP Nick bought raffle tickets to try to win a prize. He paid $3.00 for $12 tickets.

What is the cost per raffle ticket?

A $0.20 per ticket

B $0.25 per ticket

C $4.00 per ticket

D $5.00 per ticket

Answers

B. it is 0.25 because 0.25 times 12 = $3.00

Answer:

c.

Step-by-step explanation:

$4 a ticket

12÷3=4

I hope this was helpful

there are 175 total balloons the ratio of gold to silver balloons is 3:2 how many balloons are gold out of the 175 balloons

Answers

175/3 = 117 gold 58 silver


A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?

Answers

Answer:

0.04

Step-by-step explanation:

set up a proportion!

sorry if its sloppy, i did this on my laptop :/

Answer:

.48 cents for 1 oz

Step-by-step explanation:

You first take the 2.99 and divide by 62 to get your amount for 1 oz

The mean age of five people in a room is 24. One of the people (age 40) leaves the
room. The mean age of the remaining four people is

Answers

Answer:

thxss for the points love

Step-by-step explanation:

kisses

Answer:

16

Step-by-step explanation:

a pickup truck travels 45 Mi on 2 and 1/3 gallons of gas how far did it travel on 1 gallon of gas

Answers

19, 45 divided by 7 (for the different parts of the 1/3s) is 6.4. 6.4 x 3 (to make a whole [3/3]) is 19.2 mi

The pickup truck travels 19[tex]\frac{2}{7}[/tex] Miles in gallon.

What is Unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that a pickup truck travels 45 miles on 2[tex]\frac{1}{3}[/tex] gallons of gas,

Since there are 45 miles in 7/3 gallons

So, 45*3/7 in one gallon = 19[tex]\frac{2}{7}[/tex] Miles in one gallon

Hence, The pickup truck travels 19[tex]\frac{2}{7}[/tex] Miles in gallon.

For more references on unit rate, click;

https://brainly.com/question/11258929

#SPJ2

Other Questions
(Please help!)The diagram below shows the layers of a rock having a trilobite:Which statement about the rock fossils is true?A. Fossil B is older than fossil A.B. Fossil A is younger than fossil C.C. Fossil C belongs to the same period as the trilobite.D. Fossil B belongs to the same period as the trilobite. M is the midpoint of AB. A is at (-5, 1) and M is (-1,4). Find the coordinates of B. Select one: O a (-3.2.5) O b.(-1.4) O c. (2,5) O d.(3,7) Write a proportion that could be used to solve for each variable.Then solve. 121 bricks in 16.5 minutes 22 bricks in m minutes a. 121/16.5 = 22/m; m = 3 c. 121/m = 22/16.5; m = 90.75 b. 16.5/121 = 22/m; m = 161 d. 121/16.5 = 22/m; m = 4.2 I need help with my spanishCan someone pls help WILL GIVE BRAINLIEST [1] Fireworks are often used as a way to celebrate a holiday or special event. [2] They can be entertaining to watch but extremely dangerous when used by untrained individuals. [3] In 2017, fireworks seriously injured 82 adults and 21 children just in my home state of Minnesota alone. [4] State officials need to create a large public awareness program to educate people about the danger of fireworks.Which sentence should be revised to create a more formal style?1342 please help i give brainliest to who ever gets it right!!!!!! How do society and politics affect Fashion Design? ______ readers are most likely than others have successful reading experienceActive, fiction, nonfiction, passiveThe answer is active :D so am I right or wrong? Yo ____ quince aos Tienes TenoTengoTiene 100 grams of egg whites has about how many fewer calories than 100 grams of a complete egg?225074100 what is 1.54x10^21 in scientific notation A home furniture store, David's Furnishings, lowers its prices below those oftheir competitors, Ada's Home Store. A price war then ensues. What must theresponse of Ada's Home Store have been in order for the price war to begin?A. Ada's Home Store started a marketing campaign against David'sFurnishings and their lower quality.B. Ada's Home Store took David's Furnishings to court in an attemptto make them raise their prices back up.C. Ada's Home Store raised prices to show consumers that theirproducts are better.O D. Ada's Home Store lowered prices even lower than David'sFurnishings did. Will give brainliest if correct. What is the LCD of 49:63 Choose the correct word.S, l _____ de San Antonio.Question 8 options:a) esb) sonc) somosd) eres list 5 jobs that require self discipline pls pls pls help i am terrible at math.where do the points go? What characterized the twelfth century renaissance of the middle ages Give ur life to Jesus Christ before its to late PLEASE HELP FAST Which of the following best describes nativists' views on Chinatowns?They believed Chinatowns were unlike other parts of a city and should not exist.The believed Chinatowns were dangerous but necessary to promote assimilation into American culture.They believed Chinatowns were strange, but they added rich culture to a city.They believed Chinatowns were necessary because they segregated immigrants from other parts of the city.