29.1032644
hope this helps
solve for v: 3/5 v= 1/5
Answer:
Step-by-step explanation:
solve for v: simplifying both sides of the equation, then the variable.
Exact Form:
v= 1/3
Decimal Form:
v=0.3
Find the function that represents the relationship in the table
a)
y = 14x + 14
b)
y = 8x + 14
c)
y = 8x
d)
y = 14x + 8
Answer:
option B
Step-by-step explanation:
when the x value is multiplied by 8 and the result is added to 14 you will get the corresponding y value
Given that 6 > –2, which statements are true? Check all that apply.
(2)(6) > (–2)(2)
StartFraction 6 over 2 EndFraction less-than StartFraction negative 2 over 2 EndFraction
(–2)(6) > (–2)(–2)
StartFraction 6 over negative 2 EndFraction less-than StartFraction negative 2 over negative 2 EndFraction
(2)(6) < (–2)(2)
StartFraction 6 over 2 EndFraction less-than StartFraction negative 2 over 2 EndFraction
Answer:
1,4,6, are the answers
Step-by-step explanation:
Answer:
the first, the fourth and the sixth
Step-by-step explanation:
i just did it
One angle is
102 degrees, the other
is 12 degrees, What is my missing
angle? What is my first and last
name?
Step-by-step explanation:
your missing angle is
102 + 12
=114
the sum of triangle is 180 degree
180 - 114
= 66
the missing angle is 66 degree
Answer:
66 Degrees
Step-by-step explanation:
All angles equal 180 degrees so we know that :
180-102-12 =66
so the angle that is missing is 66 degrees.
8.) Mrs. Ruiz bought six 2-liter bottles of juice. How many dekaliters of juice
did she buy?
a.) 0,012 dekaliter
b.) 0.12 dekaliter
c.) 1,2 dekaliters
d.) 120 dekaliters
Choose which one you believe doesn't belong, then explain the reason why you chose your answer above! ( thank you :) )
1. 5, 9, 13, 17, 21...
2. 5, 15, 45, 135, 405...
3. 5, 2, -1, -4, -7...
4. 10, 13, 16, 19, 22...
Answer:
2
Step-by-step explanation:
1,3,4 are arithmetic sequences
2 is a geometric sequence
Answer:
number 2
Step-by-step explanation:
i think this right.. its just because 45 doesnt come after 15 when counting by 5's.. 20 does :) hope this helps
PLZ HELP GUYS I RLLY NEED HELPPP!
i rlly rlly rlly need help, i am not good at mathh! :(((((((((
Answer:
1`. y = 4x+6
2. y = -6x + 29
3. y= 3x+1
4. y = x -2
5. y = 11.5x+ 3
6. y = -2x -4
Step-by-step explanation:
Which of the following graphs represents exponential decay?
Answer:
C
Step-by-step explanation:
C is the only viable answer, because it it the only one that decreases as x approaches infinity. Exponential decay decreases, hence the decay part.
The graph of the unknown function C represents exponential decay.
The correct option is C.
What is exponential decay?An exponential function's curve is created by a pattern of data called exponential decay, which exhibits higher decreases over time.
The exponential decay function:
Aₙ = A₀(1-r)ˣ, where y = Final amount, A₀ = Initial amount, r = Rate of decay in decimal form, x = Time.
Given:
Two graphs of the unknown functions are given.
And when the value of x approaches to positive infinity,
the value of y decrease exponentially.
And from the above definition,
the graph is C.
Therefore, the graph is C.
To learn more about the exponential decay;
https://brainly.com/question/14344314
#SPJ5
Which is the equation of the graphed line written in standard form?
A. y=x
B. x-1/2y=0
C. x-y=0
D. y=1/2x
Answer:
The standard for of this equation is x – y = 0
Firstly, options A and D are not in standard form, so they are not options.
To decided between B and C, we choose a point on the line and see if it works. For example, we'll use (2, 2).
x – y = 0
2 - 2 = 0
0 = 0
This is true for option C. Therefore, it is correct.
hope this helps
Please help with this
Answer:
D) reflection across the origin
Step-by-step explanation:
What is the value of X?
Answer:
45
Step-by-step explanation:
The two angles with measures are a linear pair and supplementary, so their measures add to 180 deg.
3x + x = 180
4x = 180
x = 45
____________________________________
Solution,
X°+3x°=180°( sum of angle in straight line)
or,4x°=180°
or,X=180/4
X=45
The right answer is 45
hope it helps
Good luck on your assignment
___________________________________
What is the radius of a circle with a circumference of 23.55 feet
Answer:
Thanks for question. I am working my way up to more brainliest and Master Answerer. Every question/point helps
The equation for circumference is x = pi*2*r
First divide by 2 then divide by pi to get r. Use algebra to get this explanation. so 23/2/pi = 3.66. Thats the radius.
How do I solve this equation:
-5(n-1)=7(n+3)
Answer:
-3/4
Step-by-step explanation:
The First step is to distribute the 7 in the second part of parentheses.
-5+5-7n=21
-5-7n=21+5
Then collect the terms
-12n=16
Lastly distribute both sides by -12
And the answer is -3/4
8. Lilly paid $19.16 for a 1kg apple basket. This amount includes a tax of 3%. What was the cost of the apple before tax?
Answer:
19.75. The apples cost 19.75 before the tax.
Step-by-step explanation:
0.97(x)=19.16
19.75
In rectangle WXYZ, A is on side WX such that AX = 4, B is on side YZ such that BY = 18, and C is on side XY such that angle ACB= 90 degrees and CY = 2CX. Find AB.
Answer:2*sqrt(130)
Step-by-step explanation:[tex]From right triangle $AXC$, we have $\angle XAC = 90^\circ - \angle XCA$. We also must have $\angle YCB + \angle ACB + \angle XCA = 180^\circ$, so $\angle YCB = 180^\circ - 90^\circ - \angle XCA = 90^\circ - \angle XCA$, which means $\angle YCB = \angle XAC$. Combining this with $\angle X = \angle Y$, we have $\triangle XCA \sim \triangle YBC$ by AA Similarity, and\[\frac{CX}{AX} = \frac{BY}{CY},\]so\[\frac{CX}{4} = \frac{18}{2CX}.\]\\\\This gives us $2CX^2 = 72$, so $CX^2 =36$ and $CX=6$. \\\\\\\\[/tex][tex]Therefore, $CY = 12$.Applying the Pythagorean Theorem to right triangles $XCA$ and $CYB$ gives us\begin{align*}CA^2 &= XA^2 + XC^2 = 16 + 36 = 52,\\BC^2 &= CY^2 + BY^2 = 144 + 324 = 468.\end{align*}Applying the Pythagorean Theorem to right triangle $ABC$ gives\[AB = \sqrt{AC^2 + BC^2} = \sqrt{52 + 468} = \sqrt{520} = \boxed{2\sqrt{130}}.\](We can also compute $AB$ by dropping a perpendicular from $A$ to $\overline{YZ}$, which creates a right triangle.)[/tex]
The length of the side AB from the figure is approximately 22.8.
Given a rectangle WXYZ.
Consider triangles ΔACX and ΔBCY.
∠AXC = ∠BYC
Also, ∠CAX + ∠ACX = 180° - 90°
So, ∠CAX = 90° - ∠ACX [Equation 1]
Given that ∠ACB = 90°
Also, ∠ACX, ∠ACB, and ∠BCY form linear angles.
So, ∠ACX + ∠ACB + ∠BCY = 180°
So, ∠ACX + 90° + ∠BCY = 180°
∠ACX + ∠BCY = 90°
∠BCY = 90° - ∠ACX [Equation 2]
From [Equation 1] and [Equation 2], ∠CAX = ∠BCY
By AA similarity, triangles ΔACX and ΔBCY are similar.
So, the corresponding sides are proportional.
AX / CY = CX / BY
4 / 2CX = CX / 18
(CX)² = 36
CX = 6
Now, using the Pythagoras theorem:
AC = √(4² + 6²) = √52
BC = √(18² + 12²) = √468
So, AB = √(√52)² + (√468)²
= √520
≈ 22.8
Learn more about Pythagoras theorem here :
https://brainly.com/question/31658142
#SPJ2
If you travel 200 miles in 300 minutes. How
fast did you travel in MPH...mile per hour?
Answer:
40 miles per hour
Step-by-step explanation:
Change 300 minutes to hours. There are 60 minutes to hours
300 minutes * 1 hour/ 60 minutes = 5 hours
Now take the miles and divide by hours
200 miles / 5 hours = 40 miles per hour
Answer: 40 mph
Step-by-step explanation: 300 minutes is 5 hours. 40 mph for 5 hours is 200 miles traveled.
Drive a car at a rate of 40 kilometers per hour or drive a car at a rate of 15 meters per second? (With the work please)
Answer:
15 meters per second is equivalent to 54 kilometres per hour.
Answer:
15 meters per second
Step-by-step explanation:
One angle is
angle is 65 degrees, the other is
90 degrees, what is my missing angle?
What is my first and last name?
Answer:
your missing angle is
90+65 = 155
180-155 = 25
so your missing angle is 25 degrees
Which exponential function has a growth factor of One-half?
f(x) = 2(0.5x)
On a coordinate plane, an exponential function decreases from quadrant 2 into quadrant 1 and approaches y = 0. It goes through (negative 1, 2) and crosses the y-axis at (0, 0.5).
f(x) = 0.5(2x)
A 2-column table has 5 rows. The first column is labeled x with entries negative 2, negative 1, 0, 1, 2. The second column is labeled f (x) with entries one-eighth, one-fourth, one-half, 1, 2.
Answer:
C f(x) = 0.5(2x)
Step-by-step explanation: I got a 96 on the the test so you can trust, unlessssss this is the one question I got wrong!!! .... It's not though so don't worry.
f(x) = 2(0.5)ˣ is the exponential function which has a growth factor of One-half.
What is a function?A relation is a function if it has only One y-value for each x-value.
An exponential function with a growth factor of 1/2 would have 1.5^x as part of it
y=a(1+0.5)ˣ is the general term of the exponential function.
In the given functions
f(x) = 2(0.5)ˣ On a coordinate plane, an exponential function decreases from quadrant 2 into quadrant 1 and approaches y = 0.
It goes through (negative 1, 2) and crosses the y-axis at (0, 0.5).
Hence, f(x) = 2(0.5)ˣ is the exponential function which has a growth factor of One-half.
To learn more on Functions click:
https://brainly.com/question/21145944
#SPJ6
Multiply
X2 + 4x + 2
2x2 + 3x - 4
A. 2x4 + 11x3 + 12x2 - 10x - 8
B. 3x2 + 7x-2
C. 2x4 + 23x2 - 10x - 8
D. 2x4 + 12x2 - 8
How to make 24 using 13,6,9,3
25 pints= gallons? pints?
Answer:
3.125 gallons
Step-by-step explanation:
25 pints could be converted to about roughly 3.125 gallons.
Pleeaassee heeellllllppppp
Answer:
Nn
Step-by-step explanation:
how many integers between 17 and 2678 are multiples of 11
Answer:
242 integers
Step-by-step explanation:
We have to find the number of integers between 17 and 2678 which are the multiple of 11.
Divide 17 by 11 = [tex]\frac{17}{11}=1.55[/tex]
Smallest multiple of 11 which is greater than 11 = 2nd multiple = 22
Divide the largest number 2678 by 11 = [tex]\frac{2678}{11}=243.45[/tex]
Largest multiple of 11 which is less than 2678 = 443rd multiple
= 243 × 11
= 2673
Therefore, number of integers between 17 and 2678 multiple of 11
= 243 - 2 + 1
= 242 integers
Joshua's total monthly income is $2850. His rent is $750, his car payment is $350, his car insurance is $117, and his renters insurance is $58. How much money does Joshua have left after he pays his fixed expenses? Enter the answer as a whole number, such as: $500
A jar of marbles has 23 red marbles, 12 white marbles, 18 yellow marbles and 28 black marbles. What are the chances of the following:
1) Picking a black marble?
2) Picking a purple marble?
3) Picking a red or white marble?
4) Picking a marble whose color has 5 letters in it?
Answer:
1.) Chances of picking a black marble: 28/81 or 34.6%
2). 0/81 chances of picking a purple marble or 0%
3.) Chances of picking a red or white marble: 35/81 or 43.2%
4.) Chances of picking a marble whose color has 5 letter in it: 40/81 or 49.4%
Maya is building a wooden box with a rectangular base that is 20 in and by 14 in tall. If she wants an open box without a top how much wood will Maya use?
A normal distribution has a mean of μ=54 and a standard deviation of σ=6. What is the probability of randomly selecting a score less than X=51? What is the probability of selecting a Random sample of n=4scores with a mean less than m=51? What is the probability of selecting a sample of n=36scores with a mean less than m=51?
Answer:
A)The probability of randomly selecting a score less than X=51 is 0.3085
B)The probability of selecting a Random sample of n=4scores with a mean less than m=51 is 0.1587
C)The probability of selecting a sample of n=36scores with a mean less than m=51 is 0.0013
Step-by-step explanation:
Mean =[tex]\mu = 54[/tex]
Standard deviation =[tex]\sigma = 6[/tex]
A)What is the probability of randomly selecting a score less than X=51 i.e. P(x<51)?
Formula : [tex]Z =\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z=\frac{51-54}{6}[/tex]
Z=-0.5
Refer the Z table for p value
So, P(x<51)=0.3085
So,the probability of randomly selecting a score less than X=51 is 0.3085
B)What is the probability of selecting a Random sample of n=4scores with a mean less than m=51?
Formula : [tex]Z =\frac{x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}[/tex]
[tex]Z=\frac{51-54}{\frac{6}{\sqrt{4}}}[/tex]
Z=-1
Refer the Z table for p value
So, P(x<51)=0.1587
So, the probability of selecting a Random sample of n=4scores with a mean less than m=51 is 0.1587
C) What is the probability of selecting a sample of n=36scores with a mean less than m=51?
Formula : [tex]Z =\frac{x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}[/tex]
[tex]Z=\frac{51-54}{\frac{6}{\sqrt{36}}}[/tex]
Z=-3
Refer the Z table for p value
So, P(x<51)=0.0013
So,the probability of selecting a sample of n=36scores with a mean less than m=51 is 0.0013
A bacteria colony is quickly growing in a petri dish. The number of bacteria, y , is modeled by the function y=2(10)^2 where x is the number of days since the colony started. Baelsed on the equation how many more bacteria are there on day 4 than on day 2?
A. 19800
B. 9900
C. 159600
D. 40
Answer:
C = 159600
Step-by-step explanation:
Because its Y=2 (10) square so times by its self.
Find two numbers that differ by 8 and whose square roots differ by 1. Those two numbers are ___ and ____
Answer: 12.25 and 20.25
Step-by-step explanation:
20.25 - 12.25 = 8
Square root of 20.25 is 4.5
Square root of 12.25 is 3.5
4.5 - 3.5 = 1
Hope this helped