C=
5
9
(F−32)

The equation above shows how temperature F, measured in degrees Fahrenheit, relates to a temperature C, measured in degrees Celsius. Based on the equation, which of the following must be true?

A temperature increase of 1 degree Fahrenheit is equivalent to a temperature increase of
5
9
degree Celsius.
A temperature increase of 1 degree Celsius is equivalent to a temperature increase of 1.8 degrees Fahrenheit.
A temperature increase of
5
9
degree Fahrenheit is equivalent to a temperature increase of 1 degree Celsius.
A) I only
B) II only
C) III only
D) I and II only
helppppppp

Answers

Answer 1

Answer:

A

Step-by-step explanation:

if u divide the 32 to 5 and 9 the measure degrees in 17 soo the degree celsius is 3.7.09 so the answer is A UwU


Related Questions

Peter is typing an essay for his science class. The essay needs to be 8,100 words long. Peter can type 25 words per minute. If Peter has 600 words typed so​ far, how many hours will it take for Peter to finish typing the​ essay

Answers

Answer:

5 hours or 300 minutes

Step-by-step explanation:

If Peter has already written 600 words, he has 7,500 words left to write. If he can write 25 words per minute, it will take 300 minutes for him to finish because 7,500/25=300. 300 minutes can be converted to 5 hours.

(X)=x3-22x2+157x-360

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

x1 = x2 = 6

x3 = 10

this is it im pretty sure

3(5 +4) + 4 – 2 •4
I need help please!

Answers

Answer:

23

Step-by-step explanation:

PEMDAS states that you must do parenthesis first:

(5+4)=(9)

Then Multiplication:

3(9)=27

2*4=8

Then addition and subtraction right to left:

27+4-8

31-8

23

The school store sells yellow pencils, green pencils and red pencils. There are ten pencils of each color in a container. Tracy picks one pencil
from the container without looking.
What is the probability that she picks a green pencil?

A. 1/30
B. 1/10
C. 1/3
D. 3/3
E. 3/1

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Total pencils = 10 + 10 + 10 = 30 pencils

Option A 1/30 is the correct answer

find the value of x ?!??

Answers

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

Pentagon's sum of interior angle is 540°

let's add all the given degrees

100+20x+16x+16+140+160-5x=540

Collect like terms

100+16+140+160+20x+16x-5x=540

416+31x=540

31x=540-416

31x=124

x=124/31

x=4```

Question 1
If the diameter of a circle is 5 meters, what is the circle's radius, in meters?

Answers

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

The radius is half of the diameter. 5 / 2 = 2.5

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

radius = Diameter ÷ 2

We plug the  diameter value that we know

radius = 5 ÷ 2

Then Solve

5 ÷ 2 = 2.5

Done!

Remember diameter divided by two = the radius

Why? Because one radius is equivalent to 1 half. So we need two halves to form one full.

The diameter is the size of the full length which is why it is divided by two in order to form two halves!

Hope This Helps

Two slices of Dan's famous pizza have 250 calories.
How many calories are in 5 slices of pizza?

A. 620
B. 625
C. 630
D. 635

Answers

Answer:

625

Step-by-step explanation:

250 divided by 2 to figure out how many calories in each piece, then you get 125 and muliply it by 5!

Myra can fill 18 glasses with 2 containers of tea. How many glasses can she fill with 3 containers?

Answers

I think the answer would be 24 glasses

Answer:

one container has 18/2 = 9 glasses so 3 will have (9)(3) = 27 glasses

Step-by-step explanation:

Solve the system of equations by substitution X=-4y X+5y=2​

Answers

Answer:

use -4y for x in the second equation

-4 y + 5 y = 2

so

y = 2

then x = -4(2) = -8

(-8 , 2)

Step-by-step explanation:

Answer:

X=-8, y=2

Step-by-step explanation:

Use the Commutative Property to write an expression equivalent to –5d + 12.

Answers

Step-by-step explanation:

[tex]\huge\bold\purple{ equivalent\: of \: -10d+24 }[/tex]

Answer:

767657

Step-by-step explanation:

Which of the following methods can be used to find the derivative of y = arcsin x with respect to z ?
|. Use the quotient rule to differentiate
II. Use the chain rule to differentiate sin(arcsin x) = 2.
III. Use implicit differentiation to differentiate the function y in the relation sin y = x with respect to z.
A) I only
B) Ill only
C) II and III only
D) I, II, and III

Answers

Answer:

B) Ill only

Step-by-step explanation:

This is because y = arcsin x can be re-written as sin y = x, We then differentiate sin y = x implicitly with respect to z to obtain

d(siny)/dz = dx/dz

(cosy)dy/dz = dx/dz

dy/dz = (1/cosy)dx/dz

i giveeeeeeeeeeee brainlillstttttttttttt

Answers

Answer:

after reflection over y axis

a 9,7

b 9,6

c 0,6

d 0,7

Answer:

have a good day

Step-by-step explanation:

i support u

Norman has $15 in his wallet which is 20% of the total amount of money he owns. How much
money does Norman have in total? (Create a linear model if needed.)

Answers

15%= 20% of total amount

20% x 5 = 100% 15 x 5 = 75

Answer: $75 is the total money he has.

what is the answer to this question

Answers

Answer:

D is the answer

Step-by-step explanation:

S641591 is a hacker don’t trust em

Answers

Answer:

welp ok

Step-by-step explanation:

Answer:

ok done

Step-by-step explanation:

Please help me I need to pass

Answers

Answer:

option C is the correct answer

At Grocery Mart, tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5

pound box for $11.

a) What is the unit price for the first tomato option?

b) What is the unit price for the second tomato option?

c) Based on price, which is the better value option?

HELP ME PLEASE ITS TIMEDDDD

Answers

Answer:

a) $2.75

b) $2.2

c) Second tomato option is better value option.

Step-by-step explanation:

First option to buy tomatoes = $2.75 per pound

Second option to buy tomatoes:

To buy a box which is a 5 pound box and the price is $11.

To find:

a) Unit price for the first tomato option.

b) Unit price for the second tomato option.

c) Better value option on the basis of price.

Solution:

Let the consider the unit here to be a pound.

So, we will find the price of tomato per pound to find the unit price of tomato.

a) Unit price of the first tomato option is : $2.75 per pound

b) Unit price of the second tomato option:

Price for 5 pounds = $11

Dividing both sides with 5 to find the price of 1 pound or unit price.

Price for [tex]\frac{5}{5}[/tex] = 1 pound = [tex]\frac{\$11}5 = \$2.2[/tex]

c) To find the better value option, we can compare the unit prices of the two tomato options.

Here, we have the two tomato options with unit prices as:

$2.75 and $2.2

Second tomato option has a lower unit price, therefore, second option is better value option on the basis of price.

please answer all four pleaseee on the file its 100 points plzz answer it asap I also give brainliest

Answers

Answer:

Gene then pouts

Step-by-step explanation:

Which of the following is equal to 4/7 - 4/7

. 0
. 1
. Undefined
. 1/7

Answers

Answer:

0 is the answer

Step-by-step explanation:

4-4=0

7-7=0

The graph shows the cereal consumption by Daniel's family. Which is the unit rate of
the proportional relationship shown in the graph?

Answers

Answer:1/5

Step-by-step explanation:

It’s goes 1/5 per time

The variables y and x have a proportional relationship, and y = 12 when x = 5. What is the value of y when x = 8? Enter your answer as a decimal in the box. y =

Answers

Answer:

the answer is 19.2

Jack work after school. Each day he is paid a set amount, plus an hourly wage.

Answers

Answer:

What's the question? :)

Step-by-step explanation:

i really need help with these statistics questions! thank you!

Answers

Answer:

a.) T b.) T

Step-by-step explanation:

What is Express the difference in simplest form. 3 1/2 - 1 7/8

Answers

Answer:

2-6

Step-by-step explanation:

Use the drop-down menus to complete the statements to match the information shown by the graph

Answers

Answer:

Produce per pound costs  less than  meat per pound because the  slope  of the graph for meat is greater than  that of the graph for produce.

The  slope  of the graph tells you the unit rate in  dollars per pound .

if 1ninch represents 22 miles on a map then how many miles will represent 2240 miles

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

you have to divide

Answer:

101.8181...

Step-by-step explanation:

I divided heres how.

1 inch equals 22 miles

2240 miles

2240/22=101.8181...

Hope this helps you.

Ok Billy needs 90 lbs of garden soil to landscape a building. In the company storage area, he finds 2 cases holding 24 3/4 soil each, and a third case holding 19 3/8 lb. How much gardening does Bill still need in oder to do the job?

Answers

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

If the function r(x) = f(x + 5), how can the graph of the function
r(x) be obtained from the graph of f(x)?

A. By translating the graph of f(x) five units to the right
B. By translating the graph of f(x) five units to the up
C. By translating the graph of f(x) five units to the left
D. By translating the graph of f(x) five units to the down

Answers

Answer:

letter b

Step-by-step explanation:

PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yesterday, I put 10 gallons of gas in my car and I paid $30. A couple hours after, I went back to the gas station with my dad’s car and I put 6 gallons and I paid $18.

Answers

Where is the question?
Yes it is proportional, say that it cost $3 per gallon. So for ten gallons of gas it is $30 and for 6 gallons it is $18 because 6x3=18

Multiplying intergers practice look at pic

Answers

1)-3,551
2)-6,014
3)-70
4)6,474
5)2,703
6)-5,795
7)1,679
8)1,488
9)6,510
10)513
11)-1,071
12)-660

Since you already know how to multiply, how you do this is when you see a negative sign your answer will come out as positive, and if there's no negative sign then your answer is positive. If there's 2 negative signs then your answer is positive.

(+)(+) = positive

(-)(+) = negative

(-)(-) = negative

Other Questions
A short essay on The importance of making descisions following correct procedures Which of the following is the most accurate measure of how much interest you accrue on an investment? cause and effect for U.S Imperialism towards hawaii ??? HELP ASAP PLZ how do i solve 7 - n = 27 A submarine is only allowed to change its depth by rising toward the surface in 50 METER STAGES. it starts off at -225 meters. How many stages will it take to return to the surface?Hint: Remember, you may need to round up. Using standard heats of formation, calculate the standard enthalpy change for the following reaction. Ca(OH)2(aq) 2HCl(aq)CaCl2(s) 2H2O(l) Answers are A)First personB)Second personC)Third person Limited and First personD)Third person Omniscient and Third Person Limited MATCHING GRAPHS! which ones which!! pls help ill award branliest what is the use of functions in Ms excel Tom runs a car dealership that currentlyhas 21 pickup trucks and 35 SUVs. Hewants to divide the lot into areas thathave either pickup trucks or SUVs, andhe wants the same number of vehiclesin each area. What is the largest numberof vehicles Tom can put in one area? What does this mean? WHAT IS P=MVEXPLAIN IN BREIF what's the difference between imperialism in the 16th-18th centuries and the new imperialism of the 19th and 20th centuries? Write the next three terms of the geometric sequence. Use your equations from Lesson 1 for the Brick candle and the Egyptian candle to create a graph of two polynomial functions so that you can compare volumes for different values of x. Compare the volumes.My equations from lesson 1 were x^3-x^2 for the brick, and 7x^2 for the Egyptian. 1. An organism's body is constructed using the information contained in memory b. proteins. Ribosomes. d. Deoxyribonucleic acid. Why? Please Tell me why your answer choice is correct? I need help plzz asap!!! Read the passage. Edgar Allan Poe The great American writer Edgar Allan Poe is known for his haunting poetry and his literary criticism. His skill as a critic had great influence on the writing of his time; it also earned him enemies. Poe led a life that can only be described as tragic, yet he left an indelible mark on American literature. What makes this passage an example of formal rather than informal writing?A).its first-person narrationB).its use of conversational languageC).its humorous toneD).its vocabulary and grammar Explain how the structure of DNA is important in the synthesis What is 2 4/5 x -5 2/3 Place the 6 S's of safe a backing in the correct order.ScanSweepStopSeatbeltSwivelSituate