An isosceles triangle in which the two equal sides, labeled a, are longer than the base, labeled b.
This isosceles triangle has two sides of equal length, a, that are longer than the length of the base, b. The perimeter of the triangle is 15.7 centimeters. The equation 2a + b = 15.7 models this information.

If one of the longer sides is 6.3 centimeters, which equation can be used to find the length of the base?

Answers

Answer 1

The side labeled "a" is made the longer side. These are the two congruent sides. So a > b.

We are told that the longer side is 6.3, so a = 6.3, meaning that

2a+b = 15.7

2(6.3)+b = 15.7

12.6+b = 15.7

b = 15.7-12.6

b = 3.1

The triangle has sides of: 6.3, 6.3, 3.1

The perimeter is 6.3+6.3+3.1 = 15.7

Going back to the question "which equation can be used to find the length of the base?", it sounds like either you were given a list of multiple choice answers, or you just fill in the blank. If multiple choice, then try to see which answer matches with what I wrote above. If fill in the blank, then I would just enter either 2(6.3)+b = 15.7 or 12.6+b = 15.7

Answer 2

Answer:

2(6.3)+b = 15.7 or 12.6+b = 15.7

Step-by-step explanation:


Related Questions

Can you please help me with this question

Answers

Answer:

0=0

1=10

2=15

3=20

Step-by-step explanation:

What I did was I multiplied each number by 5, then added 5.

There are three types of tickets to enter the amusement park of a particular city. The normal ticket costs R $ 52.00, the child ticket costs R $ 20.00 and the elderly ticket costs R $ 28.00. A group of friends went to the park and paid in total R $ 480.00. In this group, each adult (normal or senior) took two children. How many normal tickets purchased?

Answers

Answer:

3 normal tickets were sold, 3 tickets were sold for the elderly, and 12 tickets were sold for children

Step-by-step explanation:

Let x = normal ticket number

Let y = child ticket number

Let z = elderly ticket number

The total amount spent is 480, so we can create this equation:

52 * x + 20 * y + 28 * z = 480

They also tell us that each adult took two children, so:

y = 2 * (x + z)

We have two equations and three unknowns, therefore we must simplify and do trial and error. First, let's substitute "y" in terms of "x" and "z" in the first equation, then simplify:

52 * x + 20 * y + 28 * z = 480

52 * x + 20 * 2 * (x + z) + 28 * z = 480

52 * x + 40 * (x + z) + 28 * z = 480

52 * x + 40 * x + 40 * z + 28 * z = 480

92 * x + 68 * z = 480

23 * x + 17 * z = 120

Let's solve for x in terms of e:

23 * x = 120-17 * z

x = (120-17 * z) / 23

We know that (120 - 17 * z) has to be a multiple of 23 for "x" to be an integer. So let's look at testing some values ​​of "z" to make valid values ​​for "x":

120-17 (0) = 120 (not multiple of 23)

120-17 (1) = 103 (not multiple of 23)

120-17 (2) = 86 (not multiple of 23)

120-17 (3) = 69 (multiple of 23)

120-17 (4) = 52 (not multiple of 23)

120-17 (5) = 35 (not multiple of 23)

120-17 (6) = 18 (not multiple of 23)

120-17 (7) = 1 (not multiple of 23)

After that, we get negative values ​​for "x", so here there is only one possible value for "x", so we know that z = 3:

Now we can solve for "x" and "y":

x = (120-17 * 3) / 23

x = (120-51) / 23

x = 69/23

x = 3

Now for and:

y = 2 * (x + y)

y = 2 (3 + 3)

y = 12

Therefore, 3 normal tickets were sold, 3 tickets were sold for the elderly, and 12 tickets were sold for children.

Given the explicit formula, calculate the first four (4) terms.

1. f(n) = 9+8n
2. f(n)=8(n+1)-13
3. f(n)=65-9n

plz help​ me out

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Given the following explicit formula, we are to calculate the first four (4) terms of the sequence.

1)  f(n) = 9+8n

When n = 1

f(1) = 9+8(1)

f(1) = 17

when n = 2

f(2) = 9+8(2)

= 9+16

= 25

When n = 3

f(3) = 9+8(3)

f(3) = 33

when n = 4

f(4) = 9+8(4)

= 41

= 25

The first four terms are 17, 25, 33 and 41

2) f(n) = 8(n+1)-13

When n = 1

f(1) = 8(2)-13

f(1) = 3

when n = 2

f(2) =  8(3)-13

= 24-13

= 11

When n = 3

f(3) =  8(4)-13

f(3) = 32-13

= 19

when n = 4

f(4) =  8(5)-13

= 40-13

= 27

The first four terms are 3, 11, 19 and 27

3) f(n) = 65-9n

When n = 1

f(1) = 65-9(1)

f(1) = 56

when n = 2

f(2) = 65-9(2)

= 65-18

= 47

When n = 3

f(3) = 65-9(3)

f(3) = 65-27

= 38

when n = 4

f(4) = 65-9(4)

= 65-36

= 29

The first four terms are 56, 47, 38 and 29

Please help with this question​

Answers

Answer:

  a) 50π cm^2

  b) π/8

Step-by-step explanation:

a) The formula for the area of a semicircle is ...

  A = (1/2)πr^2 = (1/2)π(d/2)^2 = (π/8)d^2

For a diameter of 20 cm, the area is ...

  A = (π/8)(20 cm)^2 = 50π cm^2 . . . . . the area of the semicircle

__

The formula for the area of a quarter circle is ...

  A = (1/4)πr^2

For a radius of 20 cm, the area is ...

  A = (π/4)(20 cm)^2 = 100π cm^2 . . . . . the area of the quarter circle

__

The shaded area is the difference of the areas of the quarter circle and semicircle:

  shaded area = (100π cm^2) -(50π cm^2)

  shaded area = 50π cm^2

__

b) The ratio of the shaded area to the square area is ...

  shaded area / square area = (50π cm^2)/(20 cm)^2 = π/8

make x the subject of m=n + x/p

Answers

Answer:

[tex] \boxed{x = p(m - n)} [/tex]

Step-by-step explanation:

[tex] = > m = n + \frac{x}{p} \\ \\ = > m = (n \times \frac{p}{p} ) + \frac{x}{p} \\ \\ = > m = \frac{pn}{p} + \frac{x}{p} \\ \\ = > m = \frac{pn + x}{p} \\ \\ = > mp = pn + x \\ \\ = > x + pn = pm \\ \\ = > x = pm - pn \\ \\ = > x = p(m - n)[/tex]

Which statement is true about f(x) + 2 = 1/6 |x-3| ?

A) The graph of f(x) has a vertex of (–3, 2).
B) The graph of f(x) is a horizontal compression of the graph of the parent function.
C) The graph of f(x) opens downward.
D) The graph of f(x) has range of f(x) ≥ –2.

Answers

Answer:

Option D.

Step-by-step explanation:

Statement given,

f(x) + 2 = [tex]\frac{1}{6}|x - 3|[/tex]

Or f(x) = [tex]\frac{1}{6}|x-3|[/tex] -2

Parent function, g(x) = |x|

Absolute value function g(x) when shifted 3 units right,

g'(x) = |x - 3|

Vertically compressed by [tex]\frac{1}{6}[/tex] units and shifted 2 units down, then the new function will be

f(x) = [tex]\frac{1}{6}|x - 3|-2[/tex]

Characteristics of the graph of this function:

1). Vertex at (3, -2).

2). Vertical compression of the parent function by [tex]\frac{1}{6}[/tex].

3). Graph opens upwards.

4). Range of the graph f(x) is f(x) ≥ -2.

Therefore, Option D will be the answer.

EASY question for y’all mathy people, easy points! Question in photo.

Answers

Answer:

C - 13

Step-by-step explanation:

Answer:

C

Step-by-step explanation:

No need

Please does know the answer

Answers

Answer:

69.08 cm

Step-by-step explanation:

Volume of each container

= l*b*h

= 20cm*30cm*50cm

= 30000cm ^3

= 0.03 m^3

The volume of 200 of these containers

= 0.03*200

= 6 m^3

The volume of the tank is also equal to 6m^3

Volume of tank = πr^2h

πr^2h= 6

πr^2= 6/4

r^2 = 6/4*7/22

= 42/88

= 0.477

r= √0.477

= 0.6908m

= 69.08cm

Answer:

Base radius  = 69.08 cm.

Step-by-step explanation:

Volume of each container = 20*30*50

= 30,000 cm^3

200 of these has a volume of  

200 * 30000

= 6,000,000 cm^3.

The volume of the cylinder = π r^2 h

= π r^2 * 400 = 6000000

r^2 = 6000000 / (π  * 400)

r^2 = 4774.65

r = 69.08 cm.

help please i’ll give u brianliest

Answers

Answer:

I guess the answer is c.... I guess it must be c

It is known that 60% of the students at a large university have a job and 40% do not have a job. If three of these students are randomly selected, what is the probability at least one does not have a job? (Hint: the compliment of this event is all three have jobs.)

Answers

Answer:

78.4% probability at least one does not have a job

Step-by-step explanation:

For each student, there are only two possible outcomes. Either they have a job, or they do not have a job. The probability of a student having a job is independent of other students. So we use the binomial probability distribution to solve this question.

Binomial probability distribution

The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]

In which [tex]C_{n,x}[/tex] is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

[tex]C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}[/tex]

And p is the probability of X happening.

60% of the students at a large university have a job

This means that [tex]p = 0.6[/tex]

Three of these students are randomly selected

This means that [tex]n = 3[/tex]

What is the probability at least one does not have a job?

Either all of them have a job, or at least one does not. The sum of the probabilities of these events is decimal 1. So

[tex]P(X < 3) + P(X = 3) = 1[/tex]

We want P(X < 3). Then

[tex]P(X < 3) = 1 - P(X = 3)[/tex]

In which

[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]

[tex]P(X = 3) = C_{3,3}.(0.6)^{3}.(0.4)^{0} = 0.216[/tex]

[tex]P(X < 3) = 1 - P(X = 3) = 1 - 0.216 = 0.784[/tex]

78.4% probability at least one does not have a job


The lowest airport in the world is Atyrau Airport in Kazakhstan. Its
runway is 72 feet below sea level. A passenger in a small airplane on
the runway holds her phone exactly 4 feet above the runway. What
is the elevation of her phone? Use a negative sign where appropriate,
and don't include units when typing in the secret answer

Answers

Answer:

-72 + 4 = -68

Can someone please help me on this????

Answers

hopefully this helps

a:b= 5:8 and b:c=6:25
Find, in its simplest form, the ratio a:b:c

Answers

Answer:

a:b:c = 15:24:100.

Step-by-step explanation:

We need to make the values of b the same in both ratios so we multiply b = 6 by 4/3 to make it 8 and also multiply 25 by 4/3.

6  25 = 8 : 33.33......

So a:b:c = 5:8:33.33...

To convert to whole numbers we multiply by 3:

a:b:c = 15:24:100.

DEFG is an isosceles trapezoid. Find the measure of 2 G.

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

In an isosceles trapezoid the upper base angles are congruent, thus

∠ G = ∠ D = 121° → B

Answer:

121

Step-by-step explanation:

i took the quiz

work out the surface area of a sphere please help if u get it correct i’ll give h brainlest

Answers

Answer:

Surface area of sphere = 4πr²

r = radius

and radius = diameter/2

radius = 13/2

= 6.5cm

Surface area = 4 × π × 6.5

= 26 × π

= 81.68

= 81.7cm²

Hope this helps.

Solve x
3x+6=42 please help me get this done

Answers

_______________________________

Solution,

3x+6=42

or,3x=42-6

or, 3x=36

or,X=36/3

X=12

The value of X is 12.

hope it helps

Good luck on your assignment

____________________________

Answer:

this can be solved by using transposition method let me tell you how

Step-by-step explanation:

3x+6=42

+6 will transpose to the rhs

=3x = 42 - 6 (+WILL BECOME - WHILE TRANSPOSING LHS TO RHS)

= 3x = 36

3x will transpose and will become division

= x = 36 /3

=x =12

the value of x is 12

what is a listed method in mathematics

Answers

Answer:

Listing method is a method to list all the elements separating each element by the comma and enclosing

Step-by-step explanation:

Pencils that were selling at three for 25 cents are now on sale at five for 29 cents. How much money, in cents, would you save by buying 60 pencils at the sale price

Answers

Answer:

We would save $1.52 cents

Step-by-step explanation:

3 the pencil were at sale for 25 cent

1 pencil = 25 cent/3 =8.33 cent per one pencil

5 the pencil were at sale for 29 cent

1 pencil = 29 cent/5 =5.8 cent per one pencil

If we bought 60 pencil in group of 3 for 25 cent

=60/3= 20 pencil

25cents * 20 pencil = 500 cent per 60 pencil

If we bought 60 pencil in group of 5 for 29 cent

=60/5= 12 pencil

29cents * 12 pencil = 348 cent per 60 pencil

From the analysis, the 5 pencil for 29 cent is cheaper are we are going to save: 500-348= 152 cents

Please help me with my question:))

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Two lines are perpendicular when the product of their slopes = - 1

line 1: y = 3x + 4

(3 , 0)  ; (-3,2)

[tex]slope=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}\\\\=\frac{2-0}{-3-3}\\\\=\frac{2}{-6}\\\\=\frac{-1}{3}[/tex]

Slope of line 1 = 3

Slope of line 2 = -1/3

3* -1/3 = -1

Answer:

im sorry but you just need a chill pill

Step-by-step explanation:

simplify 12a^7b^5/16a^2b^2

Answers

Answer:

[tex]\frac{12a^7b^5}{16a^2b^2}=\frac{3}{4} a^5b^3[/tex]

A function is defined by f (x) = 5 (2 minus x). What is f(–1)? –5 5 15

Answers

Answer: 15

Step-by-step explanation: 2 minus negative 1 is the same as 2+1. 2 plus 1 is 3 and 5 times 3 is 15. Therefore, 15 is your answer.

Answer:

15

Step-by-step explanation:

took the test on EDGE

URGENT!!!!! LAST QUESTIONS!!!!!!! WILL GIVE BRANLIEST!!!AT LEAST TAKE A LOOK!!!!!! PLS HELP!!!URGENT!!!!!

16. Which piece of information below will not help you prove that triangles ABC and DEF are congruent using ASA?
IF YOU REALLY LOOK YOU CAN SEE THE LETTERS BUT IN CASE HERE:

PIC BELOW ON THE LEFT TRIANGLE: A IS ON THE BOTTOM LEFT. B IS AT THE TOP, POINTY PART, C IS ON THE BOTTOM RIGHT

ON THE RIGHT TRIANGLE: D IS ON THE BOTTOM LEFT. E IS AT THE TOP, POINTY PART, F IS ON THE BOTTOM RIGHT
A) AC=DF
B) AB=DE
C) B=E
D) A=D

Answers

Answer: A) AC=DF

Step-by-step explanation:

Angle-Side-Angle (ASA) Postulate: If 2 angles and the included side of one triangle are congruent to 2 angles and the included side of another triangle, then the triangles are congruent.

Answer A is the only one that wouldn’t help you prove that these triangles are congruent.

Choco pies are cookies made from chocolate (c), sugar (s), and flour (. Chocolate costs $5 per pound, sugar costs

$3 per pound, and flour costs $2 per pound. You spend $50 on 18 pounds of food and buy twice as much flour as

sugar

Calvin wants to invest $12,000 in deposits. For tax purposes, he wants his total interest to be $600. He wants to put

$1000 more in a 2-year deposit than in a l-year deposit and invest the rest in a 3-year deposit. How much money

should he invest in each deposit?

Number of Years

Rate

2.0%

5.09

6.0%

1-year: $2200, 2-year: $3200, 3-year: $6600

1-year: $4000, 2-year: S5000, 3-year: $3000

1-year: S3200, 2-year: $4200, 3-year: $4600

1-year: $1000, 2-year: S2000, 3-year: $9000

Answers

Question :

justinapace7446

Yesterday

Mathematics

High School

+5 pts

Choco pies are cookies made from chocolate (c), sugar (s), and flour (. Chocolate costs $5 per pound, sugar costs

$3 per pound, and flour costs $2 per pound. You spend $50 on 18 pounds of food and buy twice as much flour as

sugar

Calvin wants to invest $12,000 in deposits. For tax purposes, he wants his total interest to be $600. He wants to put

$1000 more in a 2-year deposit than in a l-year deposit and invest the rest in a 3-year deposit. How much money

should he invest in each deposit?

Number of Years

Rate

2.0%

5.0%

6.0%

Answer:

1-year: $2200, 2-year: $3200, 3-year: $6600

Step-by-step explanation:

Assume y = Amount invested for 1 year.

y + 1000 = investment amount for 2 years

12000 - (y + y + 1000 ) = amount invested for 3 years

11000 - 2y = amount invested for 3 years

Total interest

Multiplying each by its corresponding rate

(0.02 × y) + (0.05 × (y+1000)) + (0.06 × (11000-2y)) = 600

0.02y + 0.05y + 50 + 660 - 0.12y = 600

-0.05y + 710 = 600

-0.05y = 600 - 710

-0.05y = - 110

y = 2200

Therefore first year = y = $2200

Investment for 2 years =y + 1000 = 2200 + 1000 = $3200

Investment for 3 years = 11000 - 2y = (11000 - (2*2200)) = (11000 - 4400) = $6600

the vertex of this parabola is at (4,-3). When the x-value is 5, the y-value is -6. what is the coefficient of the squared expression in the parabola's equation

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The work form of this upside down parabola is

[tex]y=-|a|(x-h)^2+k[/tex]

It's VERY important that you remember that the negative value there in front of the absolute value of a just means that the parabola is upside down. a itself will not be negative (and we know that because of the absolute value symbols there!). Filling in the x, y, h, and k values we were given allows us to solve for the |a|:

[tex]-6=-|a|(5-4)^2-3[/tex] and

[tex]-6=-|a|(1)^2-3[/tex] and

[tex]-6=-|a|1-3[/tex] and

[tex]-6=-|a|(-2)[/tex] and

3 = -|a|

Again, the negative simply tells us the parabola is upside down, so the absolute value of a = 3, choice c.

Answer: The answer is -3!!!!!!!!!

Step-by-step explanation:

FAST ANSWER PLEASE THANKS

Answers

Answer: D

Step-by-step explanation:

(g*h)(x) is equal to g(x) times h(x). So, simply multiply them to get [tex]6x^2[/tex]

Thank you for all your help I need this too ASAP pls

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Quadratic equation

Please help me with my question!!!

Answers

Answer: They can make 18 ornaments

Step-by-step explanation:

you make 4 and 1/2 into the common denominator of 4. So then you get 4 and 2/4 you multiply 4 by 4 to get 16 and then add it to the 2/4 to get 18/4 each takes 1/4 so you have 18(1/4)

Which value of x makes 7+5(x-3)=22 a true statement?
Choose 1 answer:



A
x=4
B
x=5

C
x=6


D
x=7

Answers

Answer:

C

X=6

Step-by-step explanation:

7+5x-15=22

5x-8=22

5x=22+8

5x=30

X=30/5

X=6

Carlos and his brother each made 72 cookies for the church bake sale. They sold the same amount of cookies each day over a three day period. Between the two of them how many cookies did the boys sell each day? A. 24 B. 48 C. 72 D. 144

Answers

Answer:

the answer is 144

Step-by-step explanation:

just add 72+72=144

Acellus
Find the value of x below. If
necessary, round to the nearest
tenth.
X
90°
450
8

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Other Questions
What is the measure of the supplementary angle of the 65 angle? A.50 B.40 C.130D.310 1. In his acceptance speech for the 1964 Nobel Peace Prize, Martin Luther King Jr. Chooses to repeat phrase "I refuse" five times in one portion of the speech. Explain how King's repetition of this phrase impacts the meaning and tone of this part of the speech. Be sure to use specific details from the sp to support your ideas. Help needed ASAP will give brainliest Developing a shared understanding through communication is complex because __________________. a. everyone interprets the world differently c. learning to communicate well is too difficult b. no one understands enough words to communicate effectively d. all of the above Please select the best answer from the choices provided A B C A ______ is a push or pull. Translate the phrase into a variable expression. Use the letter d to name the variable. If necessary use the asterisk for multiplication and the slash for division The numbers of dollars Paul owes plus 16.. find the greatest common factor (3x^4y^2+12x^2y^3+6x^3y4) Sean is a baseball player who earns $890,000 per year playing for team X. If he weren't playing baseball for team X, he would be playing baseball for team Y and earning $660,000 per year. If he weren't playing baseball at all, he would be working as an accountant earning $90,000 per year. What is his economic rent as a baseball player? Select solutions that satisfy the inequality (picture) What do all hypotheses have in common?AThey are proposed at the beginning of the scientificprocessB.They are tested by experimentationC They are rejected due to growing evidenceDThey become accepted scientific knowledge The way in which writers express their ideas is calledO A. mediaB. purposeC. pacingD. style the cycle of changes which occurs in female reproductive system for a month is called What does Appearance mean In 1-3 sentences, explain the role of entrepreneurs in the economy. how would you sum up the poem The house by the side of the road by Sam Walter Foss? The specific name for when the corners of rock have been rounded away is Please help please :( I will really appreciate it thank you A cyclist travels at an average speed of 8 km/h over a distance of 32 km. How many hours does it take him? extinction occurs when the environment changes and What is the solution to this system of linear equations? x + y = 4 x y = 6 (4, 6) (6, 4) (5, 1) (1, 5)