ABC and AED are straight lines. BE and CD are parallel. AC = 12.3cm AB = 8.2cm BE = 3.8cm a) Work out length CD. AD = 9.15cm

Answers

Answer 1

Answer:

15.33cm

Step-by-step explanation:

when you try to draw out this figure, satisfying the fact that Ad and Ac are both straight lines. you find the ultimately  it forms a right-angled triangle with sides AC and AD and hypotenuse CD.

Now, you may use Pythagoras theorem to solve:

AC^2 + AD^2 = CD^2

12.3^2 + 9.15^2 = CD^2

CD^2 = 235.0125

CD = square root of 235.0125 = 15.33cm

Hope this helps


Related Questions

The Jacobson family drove 240 miles miles in 6 hours. If you graph their trip with hours on the X axis and miles on the Y axis, what will be the slope of the line?.

Answers

Answer:

40 mph

Step-by-step explanation:

Recall that the slope of this line is also the speed at which the car was driven, and that, in turn, is:

 240 miles

-------------------  =  40 mph  

     6 hrs

Solve this equation 3x-1/5-2/9x=124/5 , simply by combining like terms, Which terms can be combined? Isolate the variable term by adding this value to both sides of the equation?

Answers

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

x in (-oo:+oo)

3*x-((2/9)*x)-(1/5) = 124/5 // - 124/5

3*x-((2/9)*x)-(1/5)-(124/5) = 0

3*x+(-2/9)*x-1/5-124/5 = 0

25/9*x-25 = 0 // + 25

25/9*x = 25 // : 25/9

x = 25/25/9

x = 9

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

i got it right

Answer ASAP, please!!!!!! Will mark brainliest!!!!! 25 points!!!!!
Explain how the Distributive Property can be used to expand the expression on the left side of the equation.
3(x + 4) = 36.
A. Add 3 to each term inside the parentheses.
B. Subtract 3 from each term inside the parentheses.
C. Multiply each term inside the parentheses by 3.
D. Divide both terms inside the parentheses by 3.

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The 3 is directly outside the parentheses, meaning you need to distribute the 3 to the x and the 4 because they are inside the parentheses. There is no addition, subtraction, or division involved in this so C is correct.

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i took the test


Help me ASAP please.

If two lines intersect and one angle measures 25°, what are the measures of the other angles?


25
75
155
125

Answers

Answer:

155 and 25

Step-by-step explanation:

Answer: 155

Step-by-step explanation:

Two Lines that intersect form TWO angles. The sum of the Two Angles is always 180 degrees.

180-25 = 155

help Write an equation for a line perpendicular to y=-4x+4 and passing through the point (-12,-8)

Answers

Answer: [tex]y=\frac{1}{4} x-5[/tex]

Step-by-step explanation:

Lines perpendicular to another line have inversely proportional slopes. We are given that the slope of the line is -4, so the slope of the perpendicular line will be positive 1/4. Now we have a starting point for this line:

[tex]y=\frac{1}{4} x+b\\-8=\frac{1}{4} (-12)+b\\-8=-3+b\\b=-5[/tex]

Notice how I plugged in the points given.

Find the volume of a right circular cone that has a height of 6.5 cm and a base with a
radius of 8.5 cm. Round your answer to the nearest tenth of a cubic centimeter

Answers

Answer:

491.8cm

Step-by-step explanation:

v=1/3*π*r^2*h

v=1/3*π*8.5^2*6.5

491.8

Answer:

491.8

Step-by-step explanation:

i did the question it was right

If 8=−3r+7r, then r= [blank] −−−−−−.

Answers

Answer:

[tex]r = 2[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]8 = - 3r + 7r \\ 8 = 4r \\ 4r = 8 \\ \\ r = \frac{8}{4} \\ \\ r = 2[/tex]

I need help with this please!!

Answers

Answer:

The answer is Point A is equal to (8,0) and Point B is (26,-20) and point C would be (16,-16) and point D would be (8,-30)

Step-by-step explanation:

Which is an equation of the line containing the points (4, 6) and (6, 10) in standard form
A) 2x -y= -2
B) -2x -y= -22
C) -2x +y= -8
D) -2x +y=-2

Answers

Answer:d

Step-by-step explanation on ed

Evaluate cos2θ for cosθ = .

Answers

Double angle identity:

[tex]\cos(2\theta)=2\cos^2\theta-1[/tex]

If you know [tex]\cos\theta[/tex], just plug it in.

If Colin tosses a normal die from a board game, what is the probability that the result will be prime?
A. 2/3
B. 5/6
C. 1/2
D. 1/6

Answers

Answer: 1/2

Do you need working out?

2y/5y cube + 4y square + 6y

Answers

Answer:

here down is the answer

(2y/5y)^3+4y^2+6y

8y^3/125y^3 +16y^2+6y

8/125+16y^2+6y

8/125+16y^2+6y=0

16y^2+6y+8/125=0

it is in the form of quadratic equation

formula :

x=(-b+-square root of b^2-4ac) /2a

here a=16,b=6&c=8/125

x=(-b+-square root of b^2-4ac)/2a

x=(-6+-square root of 36-4.09)/2a here 4.09 came by calculation

x=(-6+-31.91)/2

so

x=(-6+31.91)/2 first (+);

x=25.91/2

x=12.955;

x=(-6-31.91)/2 then(-);

x=-37.91/2

x=-18.955 ;

ans is = 12.955&-18.955;

Can someone teach me how to do this

What is the value of the angle marked with x

Answers

Answer:

50

Step-by-step explanation:

opposite angles are equal so 50 is corresponding with x

Answer:

x = 50

Step-by-step explanation:

Parallelogram have opposite sides parallel and equal in length.  The opposite angles are equal.

x = 50

plz help me w this!!! lowkey forgot how to do it lol. marking brainiest aswell!!!

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A = 1/2π  * r²

A/(1/2π) = r² (Divide by 1/2π)

r = √(2A/π) (Take the square root of both sides then simplify)

Answer:

B. r=[tex]\sqrt{\frac{2A}\pi}}[/tex]

Step-by-step explanation:

First multiply both sides by 2. This gives us 2A=[tex]\pi[/tex]r². Now, divide both sides by [tex]\pi[/tex]. Now we have [tex]\frac{2A}{\pi}[/tex]=r². Now, square root both sides. The final answer is r=[tex]\sqrt{\frac{2A}{\pi}}[/tex]

what would be the answer???

Answers

Answer:

120

Step-by-step explanation:

The sum of the angles in a quadrilateral is 360 degrees

2t+t+2t+t = 360

6t = 360

Divide by 6

6t/6 = 360/6

t = 60

Angle Z = 2t

Angle Z = 2*60 = 120

Answer:

[tex]120 \: \: degrees[/tex]

Second answer is correct.

Step-by-step explanation:

The sum of the angles in a qudrilateral = 360°

[tex]t + 2t + t + 2t = 360 \\ 6t = 360 \\ \frac{6t}{6} = \frac{360}{6} \\ t = 60[/tex]

angle z

[tex]2t = 60 \times 2 \\ \: \: \: \: \: \: \: = 120[/tex]

anyone good at maths who can help me?
brainiest will be given, THANK YOU!!!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

83% of 408:

83/100 x 408 = 338.64 pounds

41% of 53 :

41/100 x 53 = 0.41 x 53 = 21.73 kg

97% of 345m:

0.97 x 345 = 334.65

please mark brainiest

83% of 408 pounds is 338.64 pounds,41% of 53 kg is 21.73kg, 97% of 345 m is 334.65m

What is Percentage?

percentage, a relative value indicating hundredth parts of any quantity.

We need to find

a)83% of 408 pounds

Firstly we need to convert 83% to decimal by dividing with 100.

83/100=0.83

Now multiply 0.83 with 408

0.83×408=338.64

b)41% of 53 kg

Firstly we need to convert 83% to decimal by dividing with 100.

41/100=0.41

Now multiply 0.41 with 53

0.41×53=21.73

c)97% of 345m

Firstly we need to convert 97% to decimal by dividing with 100.

97/100=0.97

Now multiply 0.97 with 345

0.97×345=334.65m

Hence 83% of 408 pounds is 338.64 pounds,41% of 53 kg is 21.73kg, 97% of 345 m is 334.65m

To learn more on Percentage click:

https://brainly.com/question/28269290

#SPJ2

work out the area of this circle when its the diameter 9m take pie to be 3.142 and give your answer to 2 decimal places.

Answers

3.142*4.5²=63.6255

Answer=63.63

Please see the attached picture for full solution

Hope it helps

Good luck on your assignment..

What is the solution set of -|-x| = -12

Answers

Answer:

{-12,12}

Step-by-step explanation:

-|-x| = -12 multiply both sides by -1

|-x| = 12 apply rule for solving absolute value equations

-x = 12 and -x = -12 solve

x = -12 and x =12

Tina throws a baseball straight up from a height of 3 feet and at a speed of 50 feet per second. The height of the ball in feet is given by the polynomial -16t^2+50t+3, where t is the time in seconds. How high is the ball after 3 seconds?

Answers

Answer:

9 feet

Step-by-step explanation:

The height of the ball in feet is given by the polynomial:

[tex]h(t) = -16t^2+50t+3[/tex]

where t is the time in seconds.

After 3 seconds, t = 3:

[tex]h(3) = -16(3)^2 + 50(3) + 3 \\\\h = -144 + 150 + 3 = 9 feet[/tex]

The height of the ball after 3 seconds is 9 feet.


If 0 < f ≤ 90 and cos(22f − 1) = sin(7f + 4), what is the value of f?

f = 3
f = 4
f = 5
f = 6

Answers

Answer:

f = 3

Step-by-step explanation:

Given the equation cos(22f − 1) = sin(7f + 4), the following steps must be followed in order to get the value of f;

From the trigonometry identity, sin(90-theta) = cos theta.

cos(22f-1) = sin (90-(22f-1))

cos(22f-1) = sin (90-22f+1)

cos(22f-1) = sin (91-22f)... 3

substituting eqn 3 into the original equation given, we will have;

sin (91-22f) = sin(7f + 4)

91-22f = 7f+4

7f+22f = 91-4

29f = 87

f = 87/29

f = 3

A correct option is an option (a)

Given function is,

[tex]cos(22f-1) = sin(7f + 4)[/tex]

As we know the relation,

[tex]cosx=sin(90-x)[/tex]

Now, apply the above relates to the given function.

[tex]cos(22f − 1) = sin(7f + 4)\\sin(90-(22f-1))=sin(7f + 4)\\90-22f+1=7f+4\\-22f-7f=4-91\\-29f=-87\\f=3[/tex]

So, the required value is [tex]f=3[/tex]

Read More:https://brainly.com/question/16638358

Please answer correctly !!!!!! Will mark brainliest answer !!!!!!!!!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer:

C

Step-by-step explanation:

To figure out if something is increasing or decreasing, you must read the graph from left to right. If it appears to be going down, then it is decreasing. When it appears to be to be going up, it is increasing. For both A & B, the graph is decreasing. When you look from when the x-values are between 2.5 and 3.5, you can see the line going down. That means it is decreasing.

I hope this helps!

(08.01 LC)
Find the circumference and area of a circle with a diameter of 10 inches. Leave your
answers in terms of pi.
O C = 51: A = 20
O C = 10; A = 20
O C = 10; A = 25T
O C = 5T; A = 2511

Answers

Answer:

Area = πr^2

= π * 5^2

= 25π

Circumference = 2πr

= 2 * π * 5

= 10π

Answer:

C= 10, A= 25

Step-by-step explanation:

d= 10 in

r= d/2= 5 in

C= 2πr= 2π*5= 10 π in

A= πr²= π*5²= 25 π in²

What is the product? 3x^5(2x^2+4+1)

Answers

Answer:

[tex]6x^{7} +15x^{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]3x^{5}[/tex]([tex]2x^{2} +4+1[/tex])

Multiply [tex]3x^{5}[/tex] by each term in the parentheses.

[tex]6x^{7}[/tex] + [tex]12x^{5} +3x^{5}[/tex]

Now, all you have to do is simplify.

[tex]6x^{7} +15x^{5}[/tex]

the value of 2(cos square 45 + tan square 60) is

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Using the exact values for

cos45° = [tex]\frac{1}{\sqrt{2} }[/tex] and tan60° = [tex]\sqrt{3}[/tex] , then

2(cos²45° + tan²60°)

= 2( ([tex]\frac{1}{\sqrt{2} }[/tex] )² + ([tex]\sqrt{3}[/tex] )² )

= 2( [tex]\frac{1}{2}[/tex] + 3 )  ← distribute

= 1 + 6

= 7

Using the order of operations, what should be done first to evaluate 6 + StartFraction (negative 5 minus 7) over 2 EndFraction minus 8 (3)? Subtract 7 from –5. Multiply 8 and 3. Divide 7 by 2. Add 6 and –5. i neeed help plz

Answers

Answer:

Multiply 8 and 3

Step-by-step explanation:

6+ (-5-7/2) -8(3)

Using the order of operations

BODMAS

•BRACKET

•OFF

•DIVISION

•MULTIPLICATION

•ADDITION

•SUBTRACTION

The first step is to deal with the bracket

Which is

6+(-5-7/2)-24

Next is solve the next parenthesis

6+(-12/2)-24

Next

6+(-6)-24

Next

6-6-24

= -24

Answer:

A is correct answer

Step-by-step explanation:

Who is the dictator of USSR

Answers

Answer:

No. Leaders Date of death

1 Vladimir Lenin January 21, 1924

2 Joseph Stalin March 5, 1953

3 Georgy Malenkov January 14, 1988

4 Nikita Khrushchev September 11, 1971

Step-by-step explanation:

7. A shopkeeper buys 300 identical articles a tota
cost of $1500. He sells 260 articles at a price
20% above the cost price Each of the remain
anicles is sold at a price that is 50% of the si
price of each of the 260 articles Express the
shopkeeper's profit as a percentage of his cost price?

Answer this Q. so that i will mark u as tge brainliest!​

Answers

Step-by-step explanation and answers:

300 articles at a total cost of $1500:

        $1500 / 300 = $5 / article

Sells 260 articles at a price 20% above this ^ price:

         20% of $5 is $1,   so $5 + $1 = $6

               Then he sells 260 articles at the price of ^ $6

               260 * $6 = $1560

Each of the remaining articles is sold at a price that's 50% of the 260 he sold.

         He sold those for $6,  so he would now sell the last 40 for $3

               From the remaining 40 articles, he makes 40 * $3, or $120

The shopkeeper made $1560 + $120 = $1680,  which is $180 more than he bought them for ($1500)

Therefore, he made a profit percentage of $180 / $1500,  (the amount of profit over the amount spent).

He made a profit percentage, compared to the cost price, of 12%.

Which of the following are like terms?
12x
A
-8
3x2
15x
-X
x

Answers

Answer:

12x, 15x, -x, and x are like terms.

Step-by-step explanation:

These are terms that can be combined together in equations because they are multiplied by the same term or they are integers, etc. (BTW, I'm not sure if 3x2 means 3 times 2 or 3 times x times 2, if it is 3 times x times 2, then that is also a like term!)

Answer:

12x
15x
-x
Included whole page!

EDGE2022; Good Luck :3!!!

Geometry
Find a:
Fill in the blank

Answers

Answer:

a=15

Step-by-step explanation:

[tex]a^{2} =9*25\\a^{2} =225\\\\\sqrt{a} =\sqrt{222\\a=15[/tex]

Hope it helps

Given the equation y = 2x - 8, what is the slope and the y-intercept? A.) m = 8 and b = 2 B.) m = 2 and b = 8 C.) m = 2 and b = -8 D.) m = -8 and b = 2

Answers

Answer:

C.) m = 2 and b = -8

Step-by-step explanation:

Generally:

In an equation of the form y = mx + b

the slope is m

the y-intercept is b

In our equation y = 2x - 8 = 2x + (-8)

then

m = 2  and  b = -8

Other Questions
What did Aristotle teach? Lloyd Inc. has sales of $250,000, a net income of $20,000, and the following balance sheet: Cash $51,000 Accounts payable $63,600 Receivables 118,800 Notes payable to bank 40,800 Inventories 294,000 Total current liabilities $104,400 Total current assets $463,800 Long-term debt 82,800 Net fixed assets 136,200 Common equity 412,800 Total assets $600,000 Total liabilities and equity $600,000 The new owner thinks that inventories are excessive and can be lowered to the point where the current ratio is equal to the industry average, 2.5x, without affecting sales or net income. If inventories are sold and not replaced (thus reducing the current ratio to 2.5x); if the funds generated are used to reduce common equity (stock can be repurchased at book value); and if no other changes occur, by how much will the ROE change? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. % What will be the firm's new quick ratio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. A low C (f = 65Hz) is sounded on a piano. If the length of the piano wire is 2.0 m and its mass density is 5.0 g/m2, determine the tension of the wire. If earth is squeezed to the size of the moon, calculate the weight of 100 kg mass on the squeezed earth . what is the standard form of 7+3i/2-5i The cost of each white tile was 2 the cost of each blue tile was 4 b) work out the ratio of the total cost of the white tiles to the total cost of the blue tiles how is this situational irony ? . Someone is retiring next year.What would be an appropriate amount of risk to take with their investments? what would happen if you place two positive charges next to each other and let go. would they attract, stay still, or they would repel Which scenario causes gene flow Colton is painting a set of figurines a solid color. It takes him 15 minutes and 5 milliliters of paint to finish a small figurine. It takes him 30 minutes and 8 milliliters of paint to complete a large figurine. Colton plans to paint for at least 360 minutes, and he can use a maximum of 100 milliliters of paint.This graph and system of inequalities represent this situation, where x represents the number of completed small figurines and y represents the number of completed large figurines.15x + 30 3605x + 8y 100Which solution is valid within the context of the situation?A. (4,10)B. (-2,13)C. (1,11.75)D. (6,9) ABCD Help me out Za and Zb are complementary angles. Za measures 22.What is the measure of Zb? I will give the brainliest answer what was one major cause of world wide conflict during the first decade of the 21st century In South China during the late Carboniferous period, was the air temperature warmer or cooler than the air temperature in the location today?-Claim 1: It was warmer than it is today. -Claim 2: It was cooler than it is today.- Claim 3: No difference- the air temperature was the same as it is today. 3 Ways People Participated In The Second Great3 People Who Were Involved In ItAnother Major U.S. Event Happening During This Time ( 1730,1740) Was The Can the two triangles be proven congruent by SAS? Explain. answers: A) Yes. The shared side, image, provides enough information for SAS. B) No. There's only enough information provided for ASA. C) Yes. Angle B and angle D can be assumed to be right angles. D) No. The shared side, image, would provide enough information for SSA, but this is not a congruence theorem. What are examples of intermediate goals that require funding? Check all that apply. 1.) applying to college2.) attending college3.) interviewing for a job4.) getting a summer job5.) getting a promotion6.) taking a licensing exam