1.Mike buys an item with a price of $15 and uses a 10% off coupon. How much does he save by using this coupon?

Answers

Answer 1

Answer:

14.31

Step-by-step explanation:


Related Questions

I need the answers 1-4

Answers

Answer:

hope this helps you out question 4 and 3 are the same

please help find What is AB?​

Answers

Answer:

oblique

Step-by-step explanation:

Please help me with 7,8,9,10,11,12

Answers

Answer:

7. 9

8. 6.7

9. 12.2

10. 7.6

11. 7.3

12. 6.3

Step-by-step explanation:

7. 8^2+4^2=x^2

64+16=x^2

80=x^2

√80=√x^2

8.9=x

Round up

9=x

8. 6^2+3^2=x^2

36+9=x^2

45=x^2

√45=√x^2

6.7=x

9. 7^2+10^2=x^2

49+100=x^2

149=x^2

√149=√x^2

12.2=x

10. 3^2+7^2=x^2

9+49=x^2

58=x^2

√58=√x^2

7.6=x

11. 7^2+2^2=x^2

49+4=x^2

53=x^2

√53=√x^2

7.28=x

Round up

7.3=x

12. 6^2+2^2=x^2

36+4=x^2

40=x^2

√40=√x^2

6.3=x

Hope this helps

Answer:

7) X = a^2 + b^2 = c^2

X = (4^2) + (8^2) = c^2

X = 80^2 = c^2

X = √80 = 8.944

X = 8.9 = c^2

8) X = a^2 + b^2 = c^2

X = (6^2) + (3^2) = c^2

X = 45^2 = c^2

X = √45 = 6.708

X = 6.7 = c^2

9) X = a^2 + b^2 = c^2

X = (7^2) + (10^2) = c^2

X = 149^2 = c^2

X = √149 = 12.206

X = 12.2 = c^2

10) X = a^2 + b^2 = c^2

X = (3^2) + (7^2) = c^2

X = 58^2 = c^2

X = √58 = 7.615

X = 7.6 = c^2

11) X = a^2 + b^2 = c^2

X = (7^2) + (2^2) = c^2

X = 53^2 = c^2

X = √53 = 7.280

X = 7.3 = c^2

12) X = a^2 + b^2 = c^2

X = (2^2) + (6^2) = c^2

X = 40^2 = c^2

X = √40 = 6.324

X = 6.3 = c^2

Step-by-step explanation:

X = a^2 + b^2 = c^2

X and c^2 = missing side

a^2 and b^2 = the two legs of the triangle (the mesurments of the sides that are given)

c^2 = hipatanouse

The formula is called Pythagromtherom (a^2 + b^2 = c^2)


Which quadrilateral's diagonals are congruent and perpendicular bisectors of each other?

Answers

Diagonals congruent: rectangle, square, isosceles trapezoid

Perpendicular bisectors: Rhombus, Square

What’s the volume of the prism

Answers

Answer:

384 cubic inches (in^3)

Step-by-step explanation:

volume = length * width * height

So find the volume of the large rectangle of the prism, then find the volume of the small rectangle of the prism. Add the two volumes together and the sum is your final answer.

I would appreciate Brainliest, but no worries.

If a and b are the legs of a right triangle, and c is the hypotenuse, what is
the length of b if a = 6 and c = 18.5? (If necessary, round to the nearest
tenth)

Answers

(If i made a mistake, please let me now)

b² = c² - a²

b² = (18.5)² - (6)²

b² = (342.25) - (36)

b² = √306.25 = 17.5

17.5 = 18

What is the area of a parallelogram that has a base of 1234in. and a height of 212in.?

Answers

Answer:  261,608in²

Step-by-step explanation:

A = bh

A = (1,234)(212)

A= 261,608in²

Emily's younger brother, Kenny, begged her to make him a superhero costume for Halloween this year, so of course Emily did! Emily sewed a 600-square-inch trapezoid-shaped cape with a big "K" on it. The length along the top of the cape was 24 inches, and the length along the bottom was 36 inches what is the height

Answers

Answer:

20 inches

Step-by-step explanation:

Since the cape is trapezoid shaped and has an area of 600 in², the area of a trapezoid is given by

A =1/2(a + b)h where a = length along the top of the cape = 24 in, b =  length along the bottom of the cape = 36 in and h = height of the cape

So, h = 2A/(a + b)

= 2 × 600 in²/(24 in + 36 in)

= 1200 in²/60 in

= 20 in

So, the height of the cape is 20 inches

I need help with this

Answers

I think it’s B :) I hope this helped

Find the midpoint of the segment with the following endpoints.
(5,5) and (10,8)

Answers

Answer: G

Step-by-step explanation:

Answer:

(7.5, 6.5)

Step-by-step explanation:

Edg 2021

How far apart are - 7 and |-7| on a number
line?

Answers

Answer:

the answer is 7. :)

Step-by-step explanation:

Can some one tell me what is: B X H, cause its apart of my assignment

Answers

Base times Height :)

Answer:

Step-by-step explanation:

it is about math then b=base

and h =height


match the range of the function f(x)=x^2+2x-1 to its domain
2
-2
3
-3

Answers

Answer:

See solutions below

Step-by-step explanation:

Match the range of the function f(x)=x^2+2x-1 to its domain

Domains of the function are the input values x i.e 2, -2, 3 and 3

corresponding f(x) for each values are the range

when x = 2

f(2)=2^2+2(2)-1

f(2) = 4 + 4 - 1

f(2) = 7

when x = -2

f(-2)=(-2)^2+2(-2)-1

f(-2) = 4 - 4 - 1

f(-2) = -1

when x = 3

f(3)=3^2+2(3)-1

f(3) = 9 + 6 - 1

f(3) = 14

when x = -3

f(-3)=(-3)^2+2(-3)-1

f(-3) = 9 -6 - 1

f(-3) = 2

A grain silo is built from two right circular cones and a right circular cylinder with internal measurements represented by the figure below. Of the following, which is closest to the volume of the grain silo, in cubic feet?

A) 261.8
B) 785.4
C) 916.3
D) 1047.2

Answers

Answer:

A. 261.8

Step-by-step explanation:

espero ayudar sorry

Graph the line.
y+4= -1/3(x+5)

Answers

Answer:

graph is shown

Step-by-step explanation:

slope: -1/3

y intercept: (0,-17/3)

Please help will mark brainliest!!

Find the surface area of each figure. Round to the nearest tenth if necessary.

Answers

Answer:

9 - 166.42m²

10 - 308.8cm²

Step-by-step explanation:

The first figure shown is a triangular prism

We can find the surface area using this formula

[tex]SA=bh+L(S_1+S_2+h)[/tex]

where

B = base length

H = height

L = length

S1 = base length

S2 = slant height ( base's hypotenuse )

The triangular prism has the following dimensions

Base Length = 4m

Height = 5.7m

Length = 8.6m

S1 = 4m

S2 = 7m

Having found the needed dimensions we plug them into the formula

SA = ( 4 * 5.7 ) + 8.6 ( 4 + 7 + 5.7 )

4 * 5.7 = 22.8

4 + 7 + 5.7 = 16.7

8.6 * 16.7 = 143.62

22.8 + 143.62 = 166.42

Hence the surface area of the triangular prism is 166.42m²

The second figure shown is a pyramid

The surface area of a pyramid can be found using this formula

[tex]SA = A+\frac{1}{2} ps[/tex]

Where

A = Area of base

p = perimeter of base

s = slant height

The base of the pyramid is a square so we can easily find the area of the base by multiplying the base length by itself

So A = 8 * 8

8 * 8 = 64

So the area of the base (A) is equal to 64 cm^2

The perimeter of the base can easily be found by multiplying the base length by 4

So p = 4 * 8

4 * 8 = 32 so p = 32

The slant height is already given (15.3 cm)

Now that we have found everything needed we plug in the values into the formula

SA = 64 + 1/2 32 * 15.3

1/2 * 32 = 16

16 * 15.3 = 244.8

244.8 + 64 = 308.8

Hence the surface area of the pyramid is 308.8cm²

A dump truck is filled with 82.162 pounds of gravel. It drops off 77.219 pounds of the gravel at a construction site. How much gravel is left in the truck?

Answers

Answer:

I believe the answer is 4.943 :)

Step-by-step explanation:

82.162-77.219= 04.943

If the two triangles are similar,what is the length of the missing side?

Answers

Answer:

8 m

Step-by-step explanation:

7.5 - 1.5 = 6

2 + 6 = 8

The length of a rectangle is three times its width. If the perimeter is 120 inches, what is the length? The width?

Answers

Answer:

Length=45 inches, width=15 inches

Step-by-step explanation:

Length=3w

Width=w

Can be written as 3w+w+3w+w

Combine like terms to get 8w

120/8=15

w=15

Width=15 inches

Length=3(15)=45

Length=45 inches

-2( 3x - 1) = -6x - 1

Answers

Answer:

Yes, that equation is right

Step-by-step explanation:

I don’t know why this is a question, however

Answer:

0 = -3

Step-by-step explanation:

Distribution

− 2 ( 3 − 1 ) = − 6 − 1

− 6 + 2 = − 6 − 1

Subraction (2 from both sides)

− 6 + 2 = − 6 − 1

− 6 + 2 − 2 = − 6 − 1 − 2

Simplify

− 6 = − 6 − 3

Add 6 to both sides

− 6 +6 = − 6 − 3+6

Combine like terms

− 6 +6 = − 6 − 3+6

0=-(6)-3+(6)

0=-3

Mr. Herman's class is selling candy for a school fundraiser. The class has a goal of raising $500 by selling C
boxes of candy. For every box they sell, they make $2.75.
Write an equation that the students could solve to figure out how many boxes of candy they need to sell.

Answers

Answer:

2.75 x (c) = 500

Step-by-step explanation:

i think this is it

How did Clay and Webster fight against Jackson’s dislike for the bank?

Answers

Answer:

Jackson's opponents planned to use the bank to defeat him in the 1832 presidential campaign. Senators Henry Clay and Daniel Webster were friends of Biddle. ... They thought that if Jackson tried to veto, or reject, the renewal of the charter, he would lose support.

Step-by-step explanation:

If 40% of a number is 14, find 20% of that number.

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Because half of 40% is 20%

So 14%2 = 7

Mary has 12 boards. She cuts the boards into pieces that are each 1/3 of a board long. How many pieces will she have?

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

if you have one board and divde it by 3 you get 3 equally sized boards

and if you cut all 12 of them you get 36 equally sized boards.

Ben weighs 41.9 kg. His older brother weighs 57.6 kg. How much more does his older brother weigh?

Answers

Step-by-step explanation:

[tex]57.6 - 41.9 = 5.7[/tex]

Any mind helping? 15 Points! :>

Answers

1. 63a+54b
2. 2xy+11zy

Answer:

(63a+54b) and (2xy+11yz)

Step-by-step explanation:

9*7a is 63a

9*6b is 54b

2x*y is 2xy

11z*y is 11yz

Line with a slope of -3 and passes through
point (-1,7)

Answers

Answer:

y=-3x+5.5

Step-by-step explanation:

The answer is Y=-3x+5.5 because we already know the slope which is -3. Now all you have to do is change the Y-Intercept. As you can tell the Y-Intercept is not a whole number. So you have to change it to a decimal to get the point that you want. You can put the last part of the equation as 5.5 or 5.55. It doesn't matter but 5.5 is more official. If you find any fault in my answer let me know. Thanks. Have a good day!

The cost to place an ad in a weekly paper is $5.50 per line,i.The print set-up fee is $7.50.

Answers

Answer:

whats the question?

Step-by-step explanation:

I’m begging you please please ASAP ASAP please ASAP thank you please please ASAP

Answers

Answer:

The ratio is [tex]\frac{2}{3}[/tex].

Step-by-step explanation:

The ratio of the perimeters of Quad ABCD to Quad WXYZ = [tex]\frac{perimeter of ABCD}{perimeter of WXYZ}[/tex]

But considering sides AB and WX,

representative factor for both figures = [tex]\frac{12}{8}[/tex]

So that;

WX = 12

XY = 1.5 x 6 = 9

YZ = 1.5 x 7 = 10.5

WZ = 1.5 x 7 = 10.5

Thus,

perimeter of Quad ABCD = 6 + 7 + 7 + 8

                                           = 28

perimeter of Quad WXYZ = 9 + 10.5 + 10.5 + 12

                                           = 42

The ratio of the perimeters of Quad ABCD to Quad WXYZ = [tex]\frac{28}{42}[/tex]

                                                         = [tex]\frac{2}{3}[/tex]

Solve X
[tex] {16}^{ \frac{1}{5} } \times {2}^{x} = {8}^{ \frac{3}{4} } [/tex]
I got X= 9/10
am I right?​

Answers

16^1/5 = 2^4/5 .. & .. 8^3/4 = 2^9/4

____________

2^4/5 × 2^x = 2^9/4

2^16/20 × 2^x = 2^45/20

2^[ ( 16/20 ) + x ] = 2^45/20

16/20 + x = 45/20

x = 45/20 - 16/20

x = 29/20

Other Questions
Look at the picture, Ill give 40 points. If its correct From which of the following courts is there no appeal?A- US Court of AppealsB- US Supreme CourtC- US District CourtD- US High Court Reflect across the x-axis. Then rotate the shape around point B' 120 degrees clockwise. PLEASE HELP ME ASAP I WILL GIVE A BRAINLIST!!!!!!!!!! 3. What made the Republican Party different from other parties? Analyze the map below and answer the question that follows.The main economic activity that occurs in the US regions circled on the map above is __________.A.farmingB.fishingC.manufacturingD.miningPlease select the best answer from the choices providedABCD The sleep cycle where bedwetting, night terrors, and sleepwalking may occur.options;remstage 1stage 2stage 3stage 4 Every component, from producer to grocery store, contributes to the process of the___ chain Which of these are animal adaptations that help animals live in the deciduous forest biome? Select all that apply.little feet for snowhibernationhard outer skin to reduce loss of waterround builds can some one plz help Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional questions.Online Content: Site 1List several economic indicators. What is the purpose of measuring economic indicators? What do they measure? (Site 1) Fluent Spanish speakers needed (please don't answer if you don't know) What's 9 divided by 4 Terracing?Selecting the mostefficient cropsIrrigation?Cutting fields into steephillsMonoculture?Controlling the flow ofwater to cropsMachinery?Replacing animal powerwith machine power How many more gift card raffle tickets willbe entered than shopping spree raffle ticketsif there are 500 total raffle tickets? Does the point (0, 1) satisfy the equation y = 4x?yes or no? Pls help!the chemical that is responsible for stopping reaction is called the ____ Help a little bit stuck HELP ASAP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ Which of the following is least likely to trigger an eating disorder? A. Making weight for a school teamB. Taking cooking classesC. Experiencing depression and low self-esteemD. Responding to social pressure Fill in the blank A qu hora_____ tus hermanos?A. VuelvesB. Vuelven